"Plan A" Breivika. Wśród 30 celów pałac królewski

Sprawca lipcowego zamachu w Oslo i masakry na wyspie Utoya Anders Behring Breivik powiedział policji, że miał "listę śmierci" z 12 nazwiskami norweskich "zdrajców", a jego "Plan A" zakładał atak na 30 obiektów, w tym pałac królewski i siedzibę Amnesty International.

14-latek zginął kilka ulic od sambodromu

14-letni chłopiec zginął zastrzelony w Rio de Janeiro, zaledwie kilka ulic od sambodromu, na którym w najlepsze trwa słynny karnawał. W strzelaninie ranne zostały cztery inne osoby.

"Co najmniej 100 samolotów". Czy Izrael stać na atak na Iran?

Gdyby Izrael zdecydował się przeprowadzić powietrzny atak na Iran, jego piloci musieliby pokonać ponad 1,6 tys. km nieprzyjaznej przestrzeni powietrznej, uzupełnić zbiorniki w powietrzu, przebić się przez irańską obronę przeciwlotniczą, a na koniec zaatakować jednocześnie szereg rozrzuconych po całym Iranie podziemnych potężnych bunkrów. A do tego trzeba co najmniej 100 samolotów - pisze "New York Times", który zwrócił się do ekspertów o ocenę takiej potencjalnej operacji wojskowej.

Całe miasto bez kropli wody

Ponad 360 tysięcy ludzi zostało odciętych od dostaw wody w wyniku awarii wodociągów, do których doszło we Lwowie i Chmielnickim na zachodniej Ukrainie - podały w poniedziałek lokalne media.

"Są sposoby, by przekazać broń opozycji"

Dwaj prominentni senatorowie amerykańscy, w tym były kandydat na prezydenta John McCain, wezwali do uzbrojenia rebeliantów w Syrii, aby pomóc im w walce z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Administracja USA jest jednak temu przeciwna, bo obawia się bezpośredniego zaangażowania w konflikt.

Wicepremier Rosji: Na płonącym okręcie mogła być broń atomowa

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin podczas spotkania z dziennikarzami zasugerował, że na pokładzie okrętu podwodnego, na którym 29 grudnia wybuchł pożar, mogła się znajdować broń atomowa. W ubiegłym tygodniu pisał już o tym jeden z rosyjskich tygodników, powołując się na anonimowe źródła w marynarce wojennej. Wcześniej władze zapewniały, że cały jądrowy arsenał wyładowano z okrętu, zanim wybuchł pożar.

Manifest Breivika na deskach teatru

Niewielki teatr w Oslo zamierza wystawić duńską sztukę, która jest adaptacją manifestu Andersa Behringa Breivika. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką środowiska teatralnego i rodzin ofiar masakry na wyspie Utoya, ale wszystko wskazuje na to, że spektakl zostanie wystawiony.

Deficyt rekrutów. Ratunek w haredim?

Armia Izraela (IDF) chce rekrutować ultraortodoksyjnych Żydów, zwyczajowo wyłączonych z obowiązkowej służby wojskowej, by przeciwdziałać drastycznemu spadkowi liczby poborowych. Według niektórych szacunków tylko 50 proc. Izraelczyków odbywa taką służbę.

"Zemsta Boga" - odpowiedź Iranu na izraelskie groźby

Siły irańskie rozpoczęły w poniedziałek czterodniowe wielkie manewry, aby wzmocnić obronę przeciwlotniczą "miejsc wrażliwych, w szczególności ochrony obiektów nuklearnych" - poinformowała agencja IRNA. Według analityków wojskowych cytowanych przez "New York Times", lista potencjalnych celów Izraela to cztery obiekty - główne na południu Iranu.

Wulff - oskubany orzeł, Merkel w stringach

Były już prezydent Niemiec Christian Wulff to w tym roku ulubiony temat karnawałowych drwin. Jego kukła ozdobiła wiele platform, podobnie zresztą jak podobizna kanclerz Angeli Merkel.

"Nie róbcie Białorusi świństw. Przecież na to nie zasłużyliśmy"

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że w razie konieczności Białoruś może ostro odpowiedzieć na sankcje Unii Europejskiej - informuje niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti". "Zrozumcie, że na razie znosimy te sankcje, którymi wy, Europejczycy, machacie nam przed nosem. Ale jeśli tylko przekroczycie czerwoną linię, odpowiemy bardzo ostro" - oznajmił Łukaszenka, przyjmując listy uwierzytelniające od 8 ambasadorów, w tym Luksemburga, San Marino i Norwegii.

"Teraz debata o ACTA jest demokratyczna"

- Część spotkań podczas negocjacji ACTA była zamknięta. Teraz przeszliśmy do demokratycznego etapu debaty o tej umowie - przyznał w poniedziałek rzecznik KE Ryan Heath. Pytany o komentarz ws. piątkowego listu Donalda Tuska, odparł, że KE na obecnym etapie nie odgrywa aktywnej roli.

Miedwiediew przyjął opozycję

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się w poniedziałek z przywódcami partii politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono rejestracji lub które zdelegalizowano. Oświadczył, że liczy na ich poparcie w reformowaniu systemu politycznego Federacji Rosyjskiej, który - jak przyznał - jest daleki od ideału.

"Polskie F-16 mają ćwiczyć z lotnictwem izraelskim"

Polskie samoloty F-16 mają ćwiczyć z lotnictwem izraelskim - donosi izraelski tabloid "Israel Hayom". Pierwsze w historii polsko-izraelskie ćwiczenia mają się odbyć w połowie marca w bazie lotniczej Ovda na pustyni Negew. Rzecznik prasowy Dowódcy Sił Powietrznych RP w rozmowie z tvn24.pl nie potwierdził tej informacji, ale też wprost jej nie zaprzeczył, podkreślając, że część operacji prowadzonych przez polskich żołnierzy ma charakter niejawny.

Dwa miesiące w aucie pod śniegiem. Sam chciał

Cała Szwecja żyje historią mężczyzny, który rzekomo spędził dwa miesiące w zasypanym śniegiem samochodzie. Jak się okazuje, 44-latek sam postanowił w nim "zamieszkać". Żywił się - wbrew temu, co początkowo mówił - nie tylko śniegiem. Kupował żywność w pobliskim sklepie.

Iran grozi: Embargo na kolejne kraje UE

Iran wstrzyma sprzedaż ropy naftowej do kolejnych krajów europejskich, jeśli Europa utrzyma swe "wrogie działania" wobec Teheranu - ostrzegł w poniedziałek szef irańskiego koncernu naftowego NIOC Ahmad Ghalebani.

Wiceprezydent: Nie dowodziłem szwadronami śmierci

Sunnicki wiceprezydent Iraku Tarik al-Haszimi oświadczył w poniedziałek, że oskarżenia, jakoby dowodził szwadronami śmierci, są umotywowane politycznie. Wezwał "wszystkich uczciwych Irakijczyków", by powstali w jego obronie.

Chcą fair play, napotykają na opór władzy

Główna birmańska partia opozycyjna, na której czele stoi noblistka Aung San Suu Kyi, oświadczyła, że ograniczenia, jakie napotyka ugrupowanie w kampanii wyborczej, mogą sprawić, iż wyznaczone na 1 kwietnia wybory nie będą uczciwe.

Tworzą pierwszego hamburgera "z próbówki"

Holenderscy naukowcy, wykorzystując komórki macierzyste do tworzenia tkanki mięśniowej, chcą uzyskać pierwszego na świecie kotleta stworzonego całkowicie w laboratorium. Celem badań naukowców jest opracowanie bardziej skutecznych sposobów produkcji mięsa niż tradycyjna hodowla zwierząt.

Jeden kandydat, bomby i strzały. Wybory w Jemenie

W przeddzień wyborów prezydenckich, które mają przełamać impas polityczny w Jemenie, atmosfera daleka jest od przełomu i bardziej przypomina ostatnie krwawe miesiące. W lokalu wyborczym w Adenie, na południu Jemenu, wybuchła bomba, a zamaskowani napastnicy ostrzelali patrol wojskowy, zabijając jedną osobę.

Iran "ma problemy ze sprzedażą ropy"

Iran zaczyna odczuwać skutki unijnych sankcji i nie może znaleźć kupców na ropę naftową, swój główny towar eksportowy - pisze brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na anonimowe źródło z branży paliwowej.

W paleniu marihuany młodzi Czesi przodują

Czeskie dzieci w wieku do 16 lat palą najwięcej marihuany w całej Unii Europejskiej - poinformowały media w Pradze, powołując się na badania na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.

Irańczycy zacumowali w Syrii

Dwa irańskie okręty wojenne, wysłane z propagandową misją do Syrii, zacumowały w Tartusie - podała irańska telewizja państwowa Press TV.

Inspektorzy chcą zajrzeć w irański atom

Przerwane przed rokiem rozmowy w sprawie kontrowersyjnego programu jądrowego tego kraju mają, choć niewielką, szansę na wznowienie. Do Teheranu przybyła Delegacja inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Chce na Marsz Żywych. Ma problemy

16-letnia Janelle Pancho, urodzona w Izraelu córka filipińskich imigrantów zarobkowych, chciałaby wziąć udział w licealnym wyjeździe na Marsz Żywych do Polski. Nie wie jednak, czy służby graniczne pozwolą jej wrócić do Izraela. Zakaz byłby precedensem.

Rosja "nie może kusić nikogo swoją słabością"

"Rosja nie może polegać tylko na dyplomatycznych i ekonomicznych metodach usuwania sprzeczności i rozwiązywania konfliktów", pisze Władimir Putin w poświęconym obronności Rosji artykule opublikowanym w rządowej "Rosijskiej Gaziecie".

Szkocja niepodległa? Tak mówi matematyka

Według specjalistów z dziedziny ekonometrii niepodległość Szkocji, a także kraju Basków, jest prawdopodobna. Wskazuje na nią model matematyczny, który zastosowali badacze, by ocenić, gdzie w Europie najbardziej realne jest pojawienie się nowych państw.