"Od tego dnia nie mogę spojrzeć w kierunku morza"

- To przez chwilę było wymarłe miasto. Wydawało się, że tutaj już nikt nie wróci - wspomina ubiegłoroczne tsunami Watana Wadas, mieszkaniec Iwaki. - Patrząc na to, co się stało, mówię swoim dzieciom, że wszelkie trudności można przezwyciężyć, dopóki zachowa się uśmiech na twarzy - dodaje Motoko Iseki, mieszkanka Sendai.

"O śmierci się nie mówi"

- Wydaje mi się, że temat śmierci jest bardzo osobistą rzeczą. Nie mówi się tu o tym. Rok po katastrofie ludzie zostawiają kwiaty, kadzidełka, by upamiętnić to, co się zdarzyło - mówił na antenie TVN24 Reporter 24, Cezary Treda. 11 marca 2011 r. na skutek wstrząsów i tsunami w Japonii zginęło lub zaginęło co najmniej 20 tys. osób.

Lewica bierze Słowację

Lewicowa partia SMER byłego premiera Roberta Fico wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji z miażdżącą przewagą i w nowym 150-osobowym parlamencie pod jej szyldem zasiądzie aż 83 posłów. Fico, który ma nadzieję na stworzenie rządu, chce jednak do współpracy zaprosić "wszystkich", choć nie spodziewa się zainteresowania ze strony prawicy.

Rosyjska gazeta o "sensacyjnym" raporcie NIK

Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim nie miał prawa lecieć do Smoleńska - wybija wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda", informując o przesłanym do Sejmu RP przez Najwyższą Izbę Kontroli raporcie o bezpieczeństwie lotów VIP w latach 2005-10. Rosyjska gazeta określa raport NIK jako "sensacyjny".

Dzień, który zmienił Japonię. "To dla nas kolejna lekcja"

Ponad 20 tys. ofiar, tysiące zniszczonych domów, straty materialne rzędu miliardów dolarów. Trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca 2011 roku było największą taką klęską w Japonii od co najmniej 140 lat. Wstrząsy niszczyły budynki, drogi i mosty. Wielka fala tsunami wdarła się w głąb lądu miejscami nawet 10 km. W obliczu potęgi żywiołu bezradny okazał się nawet kraj uważany za jeden z najlepiej na świecie przygotowanych na trzęsienie ziemi.

"Połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy"

- Będziemy wspierać ludzi z regionów dotkniętych kataklizmem i połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy - zapowiedział premier Japonii Yoshihiko Noda, który wraz z parą cesarską złożył hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami sprzed roku. 11 marca 2011 roku kataklizm zabił ok. 20 tys. osób.

Tsunami nieodwracalnie zmieniło ujście rzeki Oppa

Trzęsienie ziemi o sile 9 st. w skali Richtera, które 11 marca 2011 roku nawiedziło Japonię, spowodowało gigantyczną falę tsunami, która dosłownie "zmyła" północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Zobaczcie na zdjęciach ujścia rzeki Kitakama w zatoce Oppa, jak okolica zmieniła się w ciągu zaledwie roku.

Trzy kule w głowę. Analiza wyjaśni, kto strzelał

Franco Lamolinara, włoski inżynier porwany w Nigerii, który zginął podczas próby odbicia przez nigeryjskie i brytyjskie siły bezpieczeństwa, został zabity strzałem w głowę z bliskiej odległości. Ma o tym świadczyć, jak podaje agencja Ansa, autopsja ciała Lamolinary wykonana w instytucie medycyny sądowej uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

"Przez chwilę to było wymarłe miasto"

Japonia obchodzi rocznicę trzęsienia ziemi i gigantycznej fali tsunami. Zamieniony w gruzowisko kraj dość szybko staje na nogi, jednak nie wszędzie już wróciła normalność. Japończycy także ciągle nie są pewni, czy rok po uszkodzeniu elektrowni w Fukushimie można czuć się bezpiecznie.

Wygrał w Kansas i nie odpuszcza

Były senator Rick Santorum, ubiegający się o nominację na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA, zwyciężył w sobotnich konferencjach partyjnych republikanów w stanie Kansas. Jego rywal i zarazem lider w walce o partyjną nominację, były gubernator Massachusetts Mitt Romney wygrał zaś w stanie Wyoming, na wyspie Guam i Marianach Północnych.

Eksplozje i wycieki. Japonia na krawędzi atomowej hekatomby

Najpierw potężne wstrząsy, a po kilkudziesięciu minutach wielometrowa pędząca z dużą prędkością ściana wody. Zabezpieczenia leżącej blisko brzegu morskiego elektrowni Fukushima I nie wytrzymały. Doszło do największej awarii atomowej od czasów Czarnobyla. Po kilkunastu miesiącach walki z wyciekiem radioaktywnym rząd Japonii ogłosił zwycięstwo. Wielu ekspertów ma wciąż jednak poważne wątpliwości, czy zagrożenie już zniknęło. Zwłaszcza że analiza działania sektora atomowego Japonii w ostatnich latach pokazuje, jak wiele błędów popełniono, na stawiając kalkulacje ekonomiczne przed bezpieczeństwem ludzi i lekceważąc zagrożenie klęskami naturalnymi.

Eksplozja na dworcu w stolicy Kenii

Nieznani napastnicy obrzucili granatami w sobotę wieczorem dworzec autobusowy Machakos w Nairobi. Co najmniej trzy osoby zginęły, ponad 20 zostało rannych.

Wywiad USA: Asada obalić może tylko interwencja wojskowa

Wywiad amerykański jest przekonany, że prezydent Syrii Baszar el-Asad w pełni panuje nad sytuacją w swym kraju. Rząd USA ma tymczasem nadzieję, że w wyniku rebelii reżim Asada upadnie bez udziału międzynarodowej interwencji zbrojnej.

Para Polaków oskarżona o zabójstwo dziecka

26-letnia Magdalena Ł. i jej 32-letni partner Mariusz K. stanęli w sobotę przed sądem pokoju w Coventry (środkowa Anglia), gdzie formalnie przedstawiono im zarzut zabójstwa czteroletniego chłopca Daniela P. - podała telewizja Sky.

Padł kolejny bastion rebelii. Żołnierze Asada w Idlib

Po silnym ostrzale artyleryjskim armia syryjska zajęła w sobotę wieczorem miasto Idlib - podała agencja AFP, powołując się na organizacje pozarządowe. To kolejny militarny sukces reżimu Asada, po zajęciu tydzień temu zbuntowanego Hims.

Stracił rząd, teraz partię

Były premier Grecji Jeorjos Papandreu - zgodnie z zapowiedziami - zrezygnował z przewodzenia partii socjalistycznej PASOK, aby umożliwić jej wybór jego następcy przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi. Partia socjalistyczna ma wybrać nowego szefa 18 marca. Najprawdopodobniej zostanie nim minister finansów Ewangelos Wenizelos.

Sztorm wepchnął go na skały

Włoski tankowiec wpadł na skały w okolicy Syrakuz u wybrzeży Sycylii. Powodem jest bardzo zła pogoda panująca w regionie i sztorm. 19 członków załogi zostało uratowanych przy pomocy helikopterów.

Państwo Środka rozpoczyna atomową rewolucję

Plany rozwoju energii jądrowej zostały przedstawione w sobotę na sesji chińskiego parlamentu. Rząd zapowiedział budowę kolejnych elektrowni jądrowych w centrum Chin. Ogłoszono również komunikat o zakończeniu kontroli wszystkich elektrowni pod kątem bezpieczeństwa, zarządzonej po wypadku w japońskiej Fukushimie.

Przełom w Syrii? Rosja dogadała się ze światem arabskim

Kraje arabskie i Rosja zgodne są co do tego, że należy wysłać do Syrii niezależnych obserwatorów oraz dostarczyć tam pomoc humanitarną. Zebrani w Kairze przedstawiciele Moskwy i Ligi Arabskiej wyrazili też poparcie dla misji wysłannika ONZ Kofiego Annana.

Słowacy leniwi jak nigdy w historii?

Słowackie sobotnie przedterminowe wybory parlamentarne przebiegają spokojnie. Głosowaniu sprzyja dobra pogoda, ale wszystko wskazuje, że niechęć Słowaków do polityki osiągnęła swoje apogeum i - zdaniem obserwatorów - frekwencja może być najniższa w historii.

Tsunami pożarło wybrzeże. Tak wyglądała Japonia

Położone na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii miasteczko Rikuzentakata było malowniczą miejscowością z lasem sosnowym i piaszczystą plażą. Do 11 marca 2011 roku. Tsunami doszczętnie zniszczyło niemal wszystko w promieniu kilku kilometrów.

"To my jesteśmy władzą!". 60 zatrzymała policja

Moskiewska policja zatrzymała w sobotę około 60 osób, które chciały kontynuować demonstrację po oficjalnym wiecu opozycji przeciwko wyborowi Władimira Putina na prezydenta Rosji. Według agencji ITAR-TASS, wśród zatrzymanych jest lider Frontu Lewicy Siergiej Udalcow.

"Zejście jest najtrudniejsze". Polacy są już w bazie

- Zejście jest najtrudniejsze, wymaga dużo energii - przyznał w rozmowie telefonicznej z TVN24 Janusz Gołąb, jeden z himalaistów, którzy w piątek, jako pierwsi w warunkach zimowych, zdobyli ośmiotysięcznik Gasherbrum I. Polacy obecnie są już bazie głównej, co oznacza, że szczyt można ostatecznie uznać za zdobyty. Są zmęczeni, ale - jak zapewnili - czują się dobrze.

Izraelski nalot na Gazę. Dżihad odpowiada ogniem

Izraelska armia opublikowała film z nalotu na cele w Gazie. Według oficjalnego oświadczenia, pociski zniszczyły dwie bazy produkujące broń. Palestyńczycy także pokazali film, na którym odpalają rakietę w stronę Izraela.

Pokojówka Diallo "niezdolna do pracy"

Pokojówka Nafissatou Diallo, która oskarżyła Dominique'a Strauss-Kahna o przemoc seksualną, jest "fizycznie i emocjonalnie niezdolna do pracy". - Przebywa na zwolnieniu, przechodzi terapię - powiedział jej adwokat, Douglas Wigdor.

Na Facebooku odkryła bigamię męża

Dwie kobiety dowiedziały się, że są żonami tego samego mężczyzny, gdy jedna z nich odkryła bigamię męża na Facebooku. Ułatwiła jej to funkcja "Ludzie, których możesz znać".

Stewardesa: rozbijemy się, jak 11 września

Stewardesa linii American Airlines napędziła pasażerom stracha. Przed startem powiedziała, że samolot się rozbije i podzieli los tych lecących 11 września, bo firma znajduje się na granicy bankructwa. Ponieważ nie chciała się uspokoić, na pokładzie doszło do szamotaniny. Dwie osoby zostały ranne.

Japonia rok po kataklizmie

11 marca 2011 roku oczy całego świata zwrócone były w kierunku Japonii, gdzie doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. W trakcie kataklizmu w Japonii przebywał Adam Kalbarczyk, który na bieżąco relacjonował nam wydarzenia z tego kraju. Teraz - rok po katastrofie - Polak ponownie informuje nas o tym, jak kraj podnosi się po tak tragicznych doświadczeniach.

23 członków Al-Kaidy zginęło w nalocie

Dwudziestu trzech domniemanych członków Al-Kaidy zginęło w przeprowadzonych w nocy atakach z powietrza na pozycje bojowników w prowincji Al-Bajda w południowym Jemenie - poinformowały w sobotę źródła w służbach bezpieczeństwa.