MSZ rozdziela pieniądze dla polonijnych mediów. Niektórzy protestują

Nieprzyznanie w 2013 r. przez MSZ grantów mediom polonijnym w Europie Zachodniej, Australii i USA skazuje wiele z nich na zawieszenie lub zamknięcie działalności - twierdzą przedstawiciele tych mediów w liście skierowanym do MSZ oraz szefów sejmowej i senackiej komisji ds. Polonii. MSZ odpiera zarzuty

Europarlament grozi zablokowaniem budżetu UE

Negocjacje nad nowym budżetem UE mogą stać się próbą sił między Parlamentem Europejskim a rządami państw członkowskich. Eurodeputowani grożą zablokowaniem budżetu, podkreślając zarazem wagę PE - jedynej demokratycznie wybieranej instytucji unijnej. - Parlament Europejski jest gotów do kompromisu w sprawie budżetu UE, ale nie za wszelką cenę - ostrzegał w tym tygodniu w Strasburgu szef PE Martin Schulz.

Polak zaginął w Andach. "Prognostyk pesymistyczny"

W argentyńskich Andach trwają poszukiwania polskiego wspinacza. Mężczyznę po raz ostatnio widziano na szczycie Aconcagua. Potem słuch po nim zaginął. Jak powiedziała konsul Joanna Addeo-Krajewska, perspektywa na odnalezienie go jest "pesymistyczna".

Nowa próba atomowa Kima silniejsza niż poprzednie?

Kolejne próby nuklearne przeprowadzane przez Koreę Północną mogą być znacznie silniejsze niż poprzednie - twierdzi szef południowokoreańskiego sztabu generalnego. Wynika to z tego, że naukowcy Phenianu mieli poczynić znaczne postępy w technologii konstrukcji bomb.

Ciasteczkowy Potwór oddał łup. Koniec dramatu złotego herbatnika

Niespodziewanym finałem zakończyła się głośna na całe Niemcy afera z kradzieżą złotego herbatnika Liebniz, który wisiał w Hannowerze przed siedzibą firmy Bahlsen. Po przyrzeczeniu "zapłacenia" okupu w postaci darmowych ciasteczek dla dzieci, złodziej zwrócił swój łup w nietypowy sposób.

CIA ma tajną bazę dronów w Arabii Saudyjskiej

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej - ujawniły amerykańskie media. Utworzono ją, by likwidować członków Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, którzy działają z Jemenu.

Krytykował rząd Tunezji. Zginął przed domem

Lider opozycyjnej tunezyjskiej partii marksistowskiej Szokri Belaid został zastrzelony przed swoim domem w Tunisie. Premier Tunezji mówi o "akcie terroru" przeciwko całemu krajowi. Po zabójstwie przed budynkiem MSW zbierali się ludzie wznoszący antyrządowe hasła. Premier Tunezji stwierdził, że to "cios skierowany w Arabską Wiosnę".

Niebezpieczna wiązka radaru. Okręt chiński i japoński o krok od wymiany ognia

Pod koniec stycznia okręt chiński i japoński znalazły się krok od ostrzelania się nawzajem. Jak twierdzą Japończycy, ich niszczyciel został opromieniowany przez chińską fregatę wiązką radaru kierowania ogniem. W warunkach pokojowych taki krok uznaje się za skrajnie prowokacyjny i w wypadku słabych nerwów załóg mogłoby dojść do poważnego incydentu.

W Mali "trwa prawdziwa wojna"

W okolicach Gao, na północy Mali, wojska francuskie i malijskie toczyły ostatnio zacięte walki z radykalnymi islamistami - poinformował minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Według niego "trwa tam prawdziwa wojna".

Pierwszy prezydent Iranu w Egipcie od dekad. Przywitał go lecący but

Mahmud Ahmadineżad jest w trakcie przełomowej wizyty w Egipcie. Jest pierwszym prezydentem Iranu od czasu rewolucji w 1979 roku, który otrzymał zgodę Kairu na przyjazd. Za czasów Hosniego Mubaraka nie byłoby to możliwe. Wizyta nie obyła się bez zgrzytu. W kierunku Irańczyka poleciał but. "Pocisk" przyjął na siebie ochroniarz.

Moskwa pod śniegiem. Korki na 3,5 tys. kilometrów

Obfite opady śniegu niemal sparaliżowały ruch uliczny w Moskwie. Z obliczeń ekspertów wynika, że w poniedziałek wieczorem na ulicach rosyjskiej stolicy utworzyły się korki o łącznej długości 3500 km. Prawie tyle wynosi odległość z Moskwy do Madrytu. - Takiej zimy nie mieliśmy od 100 lat - powiedział we wtorek w rozmowie z agencją Interfax zastępca mera miasta Piotr Biriukow.

W rytm "We are the World" Phenian marzy o bombardowaniu USA

Bombardowany przez myśliwce Manhattan stoi w ogniu, a w tle sączy się muzyka "We are the World". Wszystko to "śni" się młodzieńcowi z Korei Północnej, który marzy o locie w kosmos na pokładzie północnokoreańskiego wahadłowca. - Ten sen się ziści! - zapewnia podpis na filmie propagandowym Phenianu, który wywołał spore poruszenie.

Europosłowie przeciw cięciom. Ostatnia debata przed szczytem

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się debata, której głównym tematem jest budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Europarlamentarzyści zapewne powtórzą, iż nie zgadzają się na zbyt daleko idące cięcia, których domaga się szereg państw. Poprą tym samym pośrednio stanowisko Polski.

Ruszyła ekstradycja do Rosji prokuratora ujętego przez ABW

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko opuścił tarnowski zakład karny i zostanie przewieziony w specjalnym transporcie do Warszawy. - Wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

Niemiecka minister oświaty ukarana. Za plagiat doktoratu

Uniwersytet w Duesseldorfie uznał rozprawę doktorską niemieckiej minister oświaty Annette Schavan za plagiat i odebrał jej tytuł naukowy. Polityczna kariera zaufanej współpracowniczki kanclerz Angeli Merkel stoi pod znakiem zapytania. Schavan zapowiedziała odwołanie.

Minister rolnictwa Irlandii: końskie mięso pochodziło z Polski

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".

Kwaśniewski i Cox spotkali się z Julią Tymoszenko

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się we wtorek z więzioną w Charkowie byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox to obserwatorzy postępowań sądowych wobec członków ukraińskiej opozycji.

Wiosną Obama odwiedzi Izrael. Pierwszy raz

Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.

Francja w marcu zacznie wycofywać się z Mali

Począwszy od marca Francja zacznie wycofywać swe siły z Mali i skupi się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Laurent Fabius w wywiadzie, który ukaże się w środę we francuskim dzienniku "Metro".

Opozycja zablokowała ukraiński parlament

Witalij Kliczko wraz z ok. 80-cioma opozycyjnymi posłami od wtorkowego poranka blokowało ukraiński parlament. Opozycjoniści zajęli trybunę Rady Najwyższej w Kijowie, domagając się, by deputowani rządzącej większości głosowali osobiście i nie wykorzystywali kartek, aby zagłosować za nieobecnych kolegów. Miało to wyeliminować ryzyko oszustwa.

Brazylijska mafia wzięła odwet. Spłonęły 23 autobusy

50 autobusów we wschodniej Brazylii zostało zaatakowanych przez gangi na usługach mafii narkotykowej. 23 z nich spłonęły. Gangi atakowały w ciągu ostatnich sześciu dni w 18 miastach stanu Santa Catarina. Władze stanowe uważają, że to odwet za ofensywę policji przeciwko handlarzom narkotyków.

Kupili Mistrale za ponad miliard euro. Nie mają do nich dobrego paliwa

Rosja nie produkuje paliwa odpowiedniego dla kupionych od Francji okrętów desantowych typu Mistral, co może spowodować problemy w czasie ich eksploatacji - poinformował rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. Wcześniej informował on, że Mistrale nie będą w stanie działać w temperaturze poniżej minus 7 stopni Celsjusza.