15-latek zmarł na dżumę. Pierwszy przypadek od lat

15-letni chłopiec zmarł w Kirgistanie na dżumę. Według władz jest to pierwszy przypadek tej choroby w tym kraju od 30 lat. Wydaje się, że chłopiec został pokąsany przez pchłę - podało kirgiskie ministerstwo zdrowia. Kwarantannie poddano ponad 100 osób.

Ruszył proces złodziei kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika

Przed Garnizonowym Sądem Wojskowym w Smoleńsku rozpoczął się proces czterech rosyjskich żołnierzy, oskarżonych o kradzież pieniędzy z kart bankowych sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) Andrzeja Przewoźnika.

Rosyjski dygnitarz zastrzelony w drodze do pracy

Sekretarz miejscowej Rady Bezpieczeństwa Ahmed Kotijew zginął w Inguszeti na rosyjskim Północnym Kaukazie. We wtorek rano czasu polskiego nieznani sprawcy ostrzelali samochód, którym urzędnik jechał do pracy, na drodze Małgobek - Nazrań, w pobliżu miejscowości Niżnije Aczałuki.

Po co USA zgoda ONZ? Weto Kremla Syrii nie obroni

Głównym sposobem, w jaki Rosja może bronić swojego sojusznika, Syrię, jest prawo do weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Kreml korzystał z tego sposobu już wielokrotnie, broniąc reżimu Baszara el-Asada przed krytyką. Teraz Rosja przestrzega, że interwencja w Syrii bez zgody ONZ byłaby "pogwałceniem prawa". USA nie muszą się tym jednak specjalnie przejmować.

Rusza "seksualny Disneyland". Drive-through z prostytutkami

Pierwszy na świecie drive-through serwujący seks rozpoczął działalność. Specjalne miejsce pracy dla prostytutek stoi w szwajcarskim Zurychu. Takie rozwiązanie ma zapewnić kobietom większe bezpieczeństwo i wzmocnić kontrolę nad prostytucją.

Władca Iranu oskarża "siły zewnętrzne" o chaos w regionie

Najwyższy duchowy przywódca Iranu, szyicki ajatollah Ali Chamenei oskarżył w poniedziałek kraje spoza Bliskiego Wschodu o podsycanie napięcia w tym regionie. Potępił też wspieranie sunnickich radykałów w Syrii przez niektóre okoliczne państwa.

"Unia Europejska nie może stracić Ukrainy"

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła w poniedziałek nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie. UE nie może stracić Ukrainy - cytuje Ashton agencja BNS.

Łowcy skarbów napadli na klasztor i związali mnichów

Grecka policja poinformowała w poniedziałek, że aresztowała trzech mężczyzn podejrzanych o włamanie do klasztoru św. Jerzego niedaleko miasta Aliartos, związanie tamtejszych mnichów i plany rozkopania monasteru w celu odnalezienia rzekomego skarbu.

Kongres żąda konsultacji z Obamą ws. Syrii

Szef amerykańskiej Izby Reprezentantów John Boehner w związku z kryzysem w Syrii zwrócił uwagę, że zanim Biały Dom podejmie jakąkolwiek decyzję w sprawie ataków chemicznych w Damaszku, musi skonsultować się z Kongresem.

Obama rozmawiał o Syrii z premierem Australii

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w nocy z poniedziałku na wtorek z premierem Australii Kevinem Ruddem na temat sytuacji w Syrii po potwierdzeniu ataku chemicznego dokonanego przez siły reżimu Baszara el-Asada - poinformował Biały Dom.

Kolejna wojna w Syrii. Na scenę wychodzą Kurdowie

To była jedna z największych fal uchodźców z Syrii od 29 miesięcy, czyli wybuchu powstania przeciwko Asadowi. Tylko od 14 do 19 sierpnia iracką granicę przekroczyło blisko 30 tys. ludzi. Niemal wyłącznie Kurdów z północnej Syrii. Według ONZ liczba uchodźców w irackim Kurdystanie wzrosła do blisko 200 tys. Skąd gwałtowny wzrost ucieczek w ostatnich tygodniach?

Atak chemiczny "niemal bez wątpienia". Ale decyzji Obamy brak

- Użycie broni chemicznej przeciwko własnej ludności to moralna niegodziwość - powiedział amerykański sekretarz stanu John Kerry na poniedziałkowej konferencji. - Prezydent Barack Obama uważa, że ci, którzy używają jednej z najpodlejszych broni na świecie, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności - dodał. Rzecznik Białego Domu podkreślił, że "niemal bez wątpienia" w Syrii doszło do ataku chemicznego, ale prezydent nie podjął jeszcze decyzji, jak na niego odpowiedzieć.

Zatrzymani Polacy opuścili egipski areszt

Dwaj Polacy zatrzymani w niedzielę wieczorem w egipskiej Aleksandrii są już wolni - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MSZ Radosław Sikorski. Podziękował też za skuteczność w tej sprawie ambasadzie RP w Kairze i odradził podróże do Egiptu.

Rosyjski magnat branży nawozów zatrzymany w Mińsku. Miedwiediew interweniuje

Dyrektor generalny rosyjskiego producenta nawozów potasowych Urałkalij Władisław Baumgertner został zatrzymany w Mińsku. Uznano, że jego działania przyniosły uszczerbek Białorusi - poinformował w poniedziałek białoruski Komitet Śledczy. Rosja oceniła to jako "nieprzyjazny i niepartnerski gest". Wicepremier Igor Szuwałow zapowiedział, że premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał już w tej sprawie "niezbędne wytyczne".

Brytyjska marynarka wojenna gotowa na uderzenie w Syrię

Okręty marynarki wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy) są przygotowywane do ewentualnego ataku na Syrię przy użyciu rakiet typu cruise. Dowódcy finalizują listę potencjalnych celów - donosi "Daily Telegraph", powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.

Izrael: usunąć z Syrii broń chemiczną

Izrael po raz pierwszy zaapelował o interwencję międzynarodową w Syrii. - ONZ powinna powierzyć Lidze Arabskiej zadanie wyznaczenia w Syrii tymczasowego rządu, by przerwać przelew krwi - powiedział prezydent Izraela Szimon Peres. Z kolei Iran oskarżył kraje spoza Bliskiego Wschodu o podsycanie napięcia w tym regionie i potępił wspieranie sunnickich radykałów w Syrii.