Nowy szef KE i umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą. Przywódcy państw unijnych spotykają się w Ypres

Przywódcy państw unijnych spotykają się w Ypres Parlament Europejski

W czwartek w Ypres rozpoczyna się szczyt przywódców krajów Unii Europejskiej. Szefowie państw i rządów mają omówić i przyjąć projekt unijnej strategii na najbliższe lata, przygotowany przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Zawiera on m.in. rozdział o unii energetycznej, w którym znajdują się polskie postulaty. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk.

Przywódcy spotykają się w Ypres, by upamiętnić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ceremonia rozpocznie się późnym popołudniem, a po niej unijni przywódcy podczas nieformalnego obiadu omówią i mają przyjąć projekt unijnej strategii na najbliższe lata, przygotowany przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

Zawiera on m.in. rozdział o unii energetycznej, który - jak wskazują polscy dyplomaci - zawiera polskie postulaty zwiększenia niezależności UE od zewnętrznych dostawców energii. Są jednak kraje, które domagają się, aby wymowę tej części planu Van Rompuya "zrównoważyć sprawami klimatu". Ponadto dokument Van Rompuya mówi o konieczności śmiałych inwestycji, tworzeniu miejsc pracy i reformach wzmacniających konkurencyjność gospodarczą. Wskazuje też, że należy wykorzystać w pełni istniejące możliwości elastycznego stosowania dyscyplinującego finanse publiczne Paktu Stabilności i Wzrostu - zakłada projekt unijnej strategii.

Kolejny krok Ukrainy ku UE

W piątek z kolei unijni przywódcy podpiszą w Brukseli umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią oraz handlową część i pozostałe zapisy umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą (część polityczna tej umowy została podpisana na marcowym szczycie UE). O godz. 12.50 planowane jest dziesięciominutowe wystąpienie ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki na temat sytuacji na Ukrainie.

Następnie podczas sesji roboczej przywódcy omówią plan na rzecz wzrostu, konkurencyjności i tworzenia miejsc pracy. Przyjmą też zalecenia dla krajów członkowskich w ramach rocznego cyklu koordynacji polityk gospodarczych państw UE, czyli semestru europejskiego, a także określą strategiczne wytyczne dotyczące planowania w zakresie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Rada Europejska podsumuje też postępy dotyczące ram polityki w zakresie klimatu i energii do 2030 roku. Oczekuje się, że przywódcy wezwą do zintensyfikowania wysiłków na rzecz zmniejszenia zależności energetycznej Europy, ale nie przyjmą całego planu KE w tym zakresie.

Podczas piątkowego lunchu planowana jest dyskusja na temat sytuacji na Ukrainie, w tym o ewentualnych sankcjach gospodarczych wobec Rosji. Tego dnia przywódcy będą debatować na temat nominacji kandydata na nowego szefa KE. Kandydaturze chadeka Jean-Claude'a Junckera zacięcie sprzeciwia się premier David Cameron, dlatego decyzja ta będzie zapewne przyjęta w drodze głosowania, a nie konsensusu.

Autor: kg/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski