Rośnie liczba ofiar katastrofy w kopalni

Do 274 zabitych wzrosła liczba ofiar katastrofy w kopalni w Somie na zachodzie Turcji. Według firmy Soma Komur Isletmeleri za śmierć górników odpowiada tlenek węgla. Blisko 450 górników udało się uratować. Dwa kilometry pod ziemią wciąż znajdują się ludzie. Zostali tam uwięzieni, bo po wybuchu przestała działać winda, która mogła ich wywieźć na powierzchnię.

Przełom w stosunkach Iran - Arabia Saudyjska?

Władze Iranu nie otrzymały od władz Arabii Saudyjskiej pisemnego zaproszenia do złożenia wizyty w tym kraju, jednak jest ona w planach szefa irańskiego MSZ - oświadczył resort dyplomacji w Teheranie, cytowany w środę przez państwową agencję prasową IRNA.

Słodycze od "króla czekolady" zakazane na Krymie

Od środy mieszkańcy Krymu nie będą zajadać się słodyczami wyprodukowanymi przez należącą do "króla czekolady" Petro Poroszenki firmę Roshen. Produkty tego koncernu, podobnie jak ukraińskie mleko i mołdawski alkohol, zostały na Krymie zakazane. Embargo na wyroby Roshena obowiązuje w Rosji od połowy ubiegłego roku.

Gruzja jak Mołdawia. Umowa stowarzyszeniowa z Unią 27 czerwca

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział w środę w Tbilisi, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej Gruzji z UE zaplanowano na 27 czerwca - podała agencja Interfax. Wygląda więc na to, że Gruzja dołączy w tym dniu do Mołdawii.

Soma to wizytówka tureckiego węgla. Potężna korporacja plus wielkie plany rządu

Kopalnia węgla brunatnego w Somie jest jedną z najważniejszych w Turcji. Zaopatruje w energię pobliską elektrownię, a produkcja surowca zwiększyła się w niej w ostatnich 20 latach kilkunastokrotnie. W tej chwili wytwarzane jest w niej ok. 3 proc. energii całego kraju, a jej rola w kolejnych latach powinna rosnąć. Takie są założenia rządu w Ankarze, z którym współpracuje olbrzymia korporacja Soma Group mająca też interesy w innych gałęziach przemysłu i usług.

Pistorius wysłany na obserwację psychiatryczną

Sąd w Pretorii podjął decyzję o wysłaniu oskarżonego o morderstwo swojej partnerki Oscara Pistoriusa na miesięczną obserwację psychiatryczną do zakładu zamkniętego. O badania psychiatryczne wnioskował prokurator.

Widzą "potrzebę zmian", ale wciąż zabijają. Kontrowersje wokół kary śmierci w USA

Wykonywanie egzekucji w Oklahomie wstrzymano na sześć miesięcy, w Teksasie - na kilka godzin przed egzekucją - wstrzymano wstrzyknięcie trucizny kolejnemu skazańcowi. Choć liczba przeciwników kary śmierci w USA rośnie - podobnie jak liczba egzekucji, w których "coś poszło nie tak" - to Stany Zjednoczone wciąż są w czołówce krajów, które najczęściej orzekają i wykonują najwyższy wymiar kary.

Błąd podczas akcji ratunkowej w kopalni? Ekspert: nie można na siłę napowietrzać

Podczas akcji ratunkowej w tureckiej kopalni mogło dojść do błędu - uważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i ratownik medyczny. Jak wyjaśnił we "Wstajesz i wiesz", chodzi o intensywne napowietrzanie miejsca katastrofy. - Przewietrzając, dostarcza się tlen, który inicjuje pożar i stwarza zagrożenie - mówił. W Somie w zachodniej Turcji, w wyniku spowodowanego wybuchem zawału w tamtejszej kopalni, zginęło co najmniej 201 górników.

Egzekucja odwołana. Na kilka godzin przed jej wykonaniem

Nieco ponad dwie godziny przed zaplanowaną egzekucją, amerykański sąd apelacyjny zawiesił wykonanie kary śmierci na 41-letnim mordercy i gwałcicielu. Egzekucja Roberta Jamesa Campbella w Teksasie miała być pierwszą od czasu tej nieudanej w Oklahomie - gdzie skazaniec Clayton Lockett umierał w wyraźnych cierpieniach ponad 40 minut.

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii ustępuje z funkcji

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi ustąpi z funkcji 31 maja - powiadomił we wtorek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Po prawie dwóch latach wysiłków nie udało mu się doprowadzić do pokoju w targanej konfliktem wewnętrznym Syrii.

Morderstwo młodej francuskiej fotoreporterki

26-letnia francuska fotoreporterka Camille Lepage, która przez wiele miesięcy dokumentowała konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej, została zamordowana - poinformowało we wtorek biuro prezydenta Francji Francois Hollande'a.

W rozmowach nuklearnych z Iranem "wciąż duże rozbieżności"

W rozmowach Iranu z sześcioma światowymi mocarstwami na temat jego programu nuklearnego wciąż utrzymują się duże rozbieżności - powiedział we wtorek przedstawiciel USA. Wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie przed terminem wyznaczonym na 20 lipca.

Gorsza technologia, mniejsze pieniądze, mniej żołnierzy. Na papierze Rosja z NATO nie ma szans

Kryzys na Ukrainie sprowadził relacje Rosji i NATO do poziomu najgorszego od końca zimnej wojny. Szef Sojuszu wzywa do powstrzymania postępującego rozbrojenia europejskich członków organizacji wobec postępujących zbrojeń Rosji. Jednak pomimo spadku wydatków na siły zbrojne, NATO i tak utrzymuje znaczną przewagę nad rywalem. Rosja ma pewne atuty, ale nie równoważą one potęgi Zachodu.