Biały Dom wzywa Sisiego do wprowadzenia demokratycznych reform

Biały Dom wezwał w środę prezydenta-elekta Egiptu, b. dowódcę sił zbrojnych Abd el-Fataha es-Sisiego do demokratycznych reform w kraju, w tym rządzenia w sposób odpowiedzialny i przejrzysty i zapewnienia ochrony uniwersalnych praw wszystkim Egipcjanom.

Putin: Nie chcemy anektować wschodu Ukrainy

- Na wschodzie Ukrainy nie ma i nie było żadnych wojskowych specjalistów ani wojskowych pododdziałów - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1 i radia Europe-1. O wywiadzie rosyjskiego prezydenta dla francuskich mediów informuje agencja ITAR-TASS.

Zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii

We wtorek o godzinie 23 czasu polskiego zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii. Wyniki głosowania mają zostać podane w czwartek. Oczekuje się jednak przytłaczającego zwycięstwa obecnego prezydenta Baszara el-Asada.

"Żywe" ucho Van Gogha na wystawie

W Centrum Sztuki i Technologii Medialnych (ZKM) w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii wystawiono żywą replikę ucha Vincenta van Gogha, sporządzoną z wykorzystaniem materiału genetycznego, udostępnionego przez jednego z krewnych słynnego malarza.

Seria eksplozji w zakładach chemicznych pod Rotterdamem

Do serii silnych eksplozji doszło we wtorek późnym wieczorem w zakładach chemicznych koncernu naftowego Shell w miejscowości Moerdijk, w pobliżu Rotterdamu. Według lokalnych władz, nikt nie zginął. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

"Jeden dzień, dwie rewolucje"

Historyk Timothy Garton Ash w artykule dla "Financial Times" zestawia ze sobą we wtorek dwa wydarzenia z 4 czerwca 1989 r., które miały duży wpływ na współczesną historię. Porównuje pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce z masakrą na placu Tiananmen.

"Litwini uważają Polskę za wroga"

Konsekwentne działania niektórych litewskich działaczy i polityków zaowocowały tym, że Polskę - partnera w NATO - uważamy za wrogie państwo - tak litewscy obserwatorzy oceniają wyniki sondażu wskazującego, że prawie 30 proc. Litwinów uważa Polskę za kraj nieprzyjazny.

25 lat od masakry na placu Tiananmen

Spokojnie było w środę rano na Tiananmen w 25. rocznicę krwawego stłumienia na tym pekińskim placu prodemokratycznych demonstracji. Władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by nie dopuścić do incydentów i manifestacji.

Miliard od Obamy realny? Decyzję musi poprzeć Kongres

Czy USA poświęcą miliard dolarów na wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Wschodniej, jeszcze nie wiadomo. Pomysł zaproponowany przez Baracka Obamę musi poprzeć Kongres. Jeśli tak się stanie, pieniądze pochodzić będą z budżetu Pentagonu.

Reglamentowana wolność. 25 lat temu zrobiliśmy wyłom w żelaznej kurtynie

25 lat temu Polacy poszli do wyborów, które pomogły zmienić świat. Dzierżący władzę od niemal pół wieku komuniści otrzymali wówczas od społeczeństwa nokautujący cios. Opozycja odniosła totalne zwycięstwo, zdobywając niemal wszystkie mandaty do Sejmu i Senatu, spośród tych, które były dostępne. Po takim "geście Kozakiewicza" ze strony społeczeństwa władza już się nie podniosła. Pół roku później PZPR rozwiązała się sama.

"Obama w odmienionej Europie". Zachodnie media o wizycie prezydenta USA

Ukraina, bezpieczeństwo sojuszników i obietnica miliarda dolarów na zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w regionie - tak światowe media opisują najważniejsze punkty wizyty Baracka Obamy w Europie. Podkreślają, że amerykański lider rozpoczyna swój "Eurotrip" od Polski, w której spotka się m.in. z prezydentem elektem Ukrainy. - To historyczna wizyta - podkreślają komentatorzy.

Nagła zmiana w walce o szefostwo KE?

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zwróciła się do Francji z pytaniem, czy byłaby skłonna wysunąć kandydaturę szefowej MFW Christine Lagarde na stanowisko przewodniczącego KE - twierdzi Reuters. Doniesienia agencji dementuje rzecznik niemieckiego rządu.

"Będą rozmowy z USA o konkretach ws. obecności wojskowej"

Miliard dolarów, obiecany przez prezydenta USA Baracka Obamę na zwiększenie obecności wojskowej w Europie Wschodniej, to poważna kwota - ocenił minister obrony Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że Polska i USA będą rozmawiać o konkretnych przedsięwzięciach.

OBWE: przetrzymywani obserwatorzy żyją, wiemy gdzie są

Wchodzący w skład dwóch grup obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy znajdują się w rękach separatystów na Ukrainie, są cali i zdrowi - powiedział we wtorek sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier.

Prezydent Szwajcarii chce pogodzić Rosję i Gruzję

Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oznajmił we wtorek w Tbilisi, że jego kraj gotów jest pomóc Rosji i Gruzji w normalizacji wzajemnych stosunków, które utknęły w martwym punkcie od czasu wojny w 2008 roku. Szwajcaria przewodniczy obecnie OBWE.

Wzmacnianie wschodniej flanki? Zdanie Obamy "nieakceptowane" w Europie

Słowa Obamy o wzmacnianiu wschodniej flanki NATO są tylko deklaracją polityczną i nie przełożą się na decyzje NATO - uważa Witold Waszczykowski, jeden z gości "Faktów po Faktach". Według polityka PiS, amerykański prezydent napotyka opór. - Obama jest jednym z kilku (liderów - red.) i jego zdanie jest nieakceptowane przez znaczną część Europy - powedział.