Są jednym z głównych problemów Syrii. Iran sprawi, że znikną?

Przybywający z całego świata bojownicy są jednym z najpoważniejszych problemów Syrii. Trudni do kontrolowania i powodowani ekstremistycznymi poglądami nakręcają wojnę domową. Irański minister spraw zagranicznych stwierdził, iż dzięki swoim wpływom Iran może "zachęcić" walczących w Syrii cudzoziemców, by wycofali się z tego kraju.

Student zapił się na śmierć. Organizatorzy imprezy winni zabójstwa

Czy organizator imprezy jest odpowiedzialny za to, iż pełnoletni uczestnik nieprzymuszony zapije się na śmierć? Francuski sąd po ośmioletnim procesie uznał, że tak. Uznana za winną zabójstwa organizacja studencka musi zapłacić 7,5 tysiąca euro kary za niedopatrzenia na swojej zabawie.

"Lepiej, jeśli taką sprawę uda się rozwiązać po cichu"

- Wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Polsce była kurtuazyjna, nic konkretnego nie zadeklarował, jedynie sondował - ocenił w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski z PiS. - Amerykanie wiedzą, iż ich atrakcyjność w Polsce zmalała - powiedział Janusz Reiter, były ambasador w USA.

Nowy wróg rządu Turcji - koedukacyjne akademiki

Turecki premier pochwalił się prowadzeniem kampanii mającej na celu zlikwidowanie koedukacyjnych akademików. Według konserwatywnego Recepa Erdogana, oskarżanego przez przeciwników o islamizację kraju, tego rodzaju instytucje nie mogą istnieć.

Dziennikarze "marksiści" skazani na dożywocie

Szóstka tureckich dziennikarzy została skazana na karę dożywocia za przynależność do małej partii marksistowskiej, która jest uważana za terrorystyczną i zakazana w Turcji. Skazani rzekomo mieli kontakty z kurdyjską Partią Pracujących Kurdystanu.

W Betlejem Komorowski "życzył Palestynie sukcesu"

Prezydent Bronisław Komorowski podczas drugiego dnia wizyty na Bliskim Wschodzie, po rozmowach z przedstawicielami Izraela, spotkał się dla przeciwwagi z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Jej przywódcy, Mahmudowi Abbasowi, życzył powodzenia w budowie własnego państwa.

Dziemianczuk pisze z celi w Rosji: „Nie możemy dać się zastraszyć”

– Mam nadzieję, że ta historia zakończy się szczęśliwie, a nasz los nie zniechęci następnego pokolenia aktywistek i aktywistów do działań w obronie przyrody – pisze Polak w liście opublikowanym właśnie na stronie Greenpeace'u. Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, jest jednym z 30 ekologów zatrzymanych na Morzu Barentsa przez rosyjską straż wybrzeża.

Kerry spacerował z bagietką, bawił się łazikiem. Dużo ciepłych gestów, konkretów niewiele

Wręczeniem medalu polskiemu oficerowi wojsk specjalnych zakończyła się wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Polsce. Podczas wtorkowej wizyty Kerry odwiedził m.in. cmentarz w Laskach gdzie pochowano Tadeusza Mazowieckiego, porozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem, szefem MSZ Radosławem Sikorskim i ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. Sekretarz znalazł też czas na krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu, kupił w kawiarni polską bagietkę i ... pobawił się marsjańskim łazikiem Hyperion.

Pentagon chce mieć strój Iron Mana. Odporny na kule i ogień

Amerykańskie siły specjalne pozazdrościły bohaterowi filmu science-fiction "Iron Man" jego futurystycznego pancerza. Formalnie uruchomiono program, który ma na celu dać żołnierzom strój, który uczyni ich niewrażliwymi na kule. Jak zapowiada wojsko, prototyp ma powstać za pięć lat.

Pięciu pasażerów na gapę w samolocie

Załoga samolotu linii Air Canada tuż przed startem ze stolicy Wenezueli odkryła na pokładzie nadprogramowych pasażerów. Czterech Irańczyków i jeden Afgańczyk chcieli dostać się do Kanady posługując się fałszywymi biletami.

W listopadzie nie będzie konferencji ws. Syrii

Konferencja pokojowa w sprawie Syrii nazywana Genewa 2 odbędzie się najwcześniej w grudniu - poinformowała we wtorek agencja ITAR-TASS, powołując się na źródło w Genewie, gdzie tego dnia trwają konsultacje Rosja-USA-ONZ.

Gdzie jest Tołokonnikowa? "Wysyłają ją na Syberię"

Nadieżda Tołokonnikowa trafi do kolonii karnej w syberyjskim Kraju Krasnojarskim, prawdopodobnie w miejscowości Niżni Ingasz - twierdzi mąż osadzonej członkini zespołu Pussy Riot, który powołuje się na własne źródło.

Konsulat RP chce listy odnalezionych dzieł. Wśród nich są obrazy zrabowane z Polski?

Polski konsulat w Monachium wystąpił do prokuratury o przekazanie polskim władzom pełnej listy odnalezionych w monachijskim mieszkaniu dzieł sztuki. Według dyplomatów, mogą znajdować się wśród nich dzieła zrabowane z terenów Polski. We wtorek prokuratura w Augsburgu pokazała slajdy przedstawiające obrazy - m.in. płótna Otto Dixa, Oskara Kokoschki, Picassa, Chagalla i Renoira, a także obrazy, które nie figurują w żadnych katalogach.

Szef klubu SPD nie splagiatował swojej pracy doktorskiej

Szef klubu parlamentarnego SPD Frank-Walter Steinmeier we wtorek został oczyszczony z zarzutów o popełnienie plagiatu podczas pisania rozprawy doktorskiej. Władze uniwersytetu w Giessen po zbadaniu zarzutów postanowiły nie odbierać mu tytułu naukowego.

Rosja chce Iranu, opozycja Teheranu przy stole nie widzi, a Asad władzy nie odda

Syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi zapowiedział, że w trakcie rozmów pokojowych nie będzie poruszany temat oddania sterów władzy przez rząd w Damaszku. Podkreślił jednocześnie, że Baszar el-Asad pozostanie na swym stanowisku. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uważa natomiast, że na konferencję Genewa 2 powinien zostać zaproszony Iran. Syryjska opozycja wyklucza udział w konferencji, na której Iran byłby obecny.

Kerry zakończył wizytę w Polsce. Przed wylotem odznaczył żołnierza GROM

Sekretarz stanu USA John Kerry zakończył we wtorek po popołudniu wizytę w Polsce. Kerry odwiedził 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie wręczył medal polskiemu żołnierzowi, spotkał się z twórcami marsjańskiego łazika Hyperion i odbył rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Nie zabrakło czasu na wizytę w warszawskiej kawiarni i rozmowę z grupą uczniów podstawówki.

Dziesiątki żołnierzy skazanych na śmierć za bunt

Co najmniej 150 banglijskich żołnierzy paramilitarnych sił ochrony pogranicza zostało skazanych na karę śmierci za zabójstwa, spiski i podpalenia podczas buntu w 2009 r. W krwawej masakrze z ich rąk zginęły 74 osoby, w tym 57 oficerów i dowódców.

Zagłodzili córkę, by sprzedać jej organy? Parze z USA grozi kara śmierci

Amerykańska para mieszkająca w Katarze od wielu miesięcy przebywa w więzieniu w związku z podejrzeniami o zagłodzenie swojej adoptowanej córki. Według katarskich śledczych, rodzice celowo doprowadzili do śmierci dziewczynki, by sprzedać jej organy. Według nich samych oraz ich prawników, dziewczynka zmarła wskutek zaburzeń żywieniowych, a samo postępowanie prowadzone jest w sposób stronniczy. Jeśli zostaną skazani, grozi im kara śmierci.

Kerry krytykowany. "Niepotrzebne spotkanie"

"New York Times" krytykuje sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego za jego niedzielną wizytę w Egipcie, w czasie której spotkał się m.in. z dowódcą armii gen. Sisim, co według gazety uwiarygodniło obalenie demokratycznie wybranych władz tego kraju.

Bez odpowiedzi na pytania o podsłuchy. "Bliższe konsultacje między służbami"

- Uzgodniliśmy bliższe konsultacje między naszymi służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenie - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w odpowiedzi na pytanie, czy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym rozmawiali o kwestii podsłuchów prowadzonych przez amerykański wywiad. Dziennikarze przyjęli jego wypowiedź śmiechem. Sam Kerry na konferencji unikał odpowiedzi na pytania dziennikarzy o podsłuchy.