Georgiewa kontrkandydatką Sikorskiego na szefa unijnej dyplomacji?

Oficjalną kandydatką Bułgarii do nowej Komisji Europejskiej jest Kristalina Georgiewa, dotychczasowa komisarz ds. pomocy humanitarnej - ogłosił we wtorek prezydent Rosen Plewnelijew. Georgiewą wymienia się jako kandydatkę na szefową unijnej dyplomacji, ale władze jej kraju nie precyzują, o jaką tekę będzie się ubiegać.

Egipt chce zbudować nowy Kanał Sueski

Egipt planuje wybudować nowy szlak wodny, który będzie przebiegać równolegle do Kanału Sueskiego. - Nowy szlak wodny ma mieć długość 72 km - poinformował przedstawiciel zarządu Kanału Sueskiego Mohab Mamisz.

Amerykańska cicha wojna w Afryce

Głosząc konieczność walki z terroryzmem, USA systematycznie zwiększają swoją obecność militarną w Afryce. Eksperci twierdzą, że to element wyścigu mocarstw o wpływy na najszybciej rozwijającym się kontynencie świata. W Waszyngtonie trwa szczyt USA-Afryka.

Dramat 72. Brygady, ofensywa utknęła. Co szykują rebelianci?

Ofensywa w Donbasie wytraciła impet. Siły ukraińskie utknęły na podejściach do Doniecka, wciąż nie udaje się zamknąć pierścienia okrążenia. W poniedziałek Ukraińcy faktycznie utracili "bastion dowżanskij" - po blisko miesiącu ciężkich walk. Rebelianci bronią się skutecznie na północy obwodu ługańskiego i przygotowują największą od miesiąca ofensywę.

Czołgi ścigają się pod Moskwą. Nowy "sport" wymyślony przez Rosjan

Na poligonie Alabino pod Moskwą załogi z 12 krajów rywalizują w niecodziennej dyscyplinie - biathlonie czołgowym. Imprezę otworzył z pompą minister obrony Sergiej Szojgu. - Bez przesady można stwierdzić, że to wydarzenie otwiera nowy rozdział w międzynarodowej współpracy wojskowej - oznajmił.

"NYT": Rosja podwoiła siły stojące u granic Ukrainy

Rosja niemal podwoiła liczbę żołnierzy przy granicy z Ukrainą, co może świadczyć o planach zbrojnej interwencji w razie dalszych sukcesów władz Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami - pisze "New York Times".

Genewska pułapka. Jak rosyjska dyplomacja ograła Zachód i Ukrainę

Siergiej Ławrow w poniedziałek nieoczekiwanie "odkurzył" porozumienie ws. Ukrainy - jeszcze z połowy kwietnia. Czterostronna deklaracja w Genewie była triumfem rosyjskiej szkoły dyplomacji. Moskwa zyskała wiele, nie obiecując w zamian nic. Ma to na papierze i zapewne jeszcze nieraz użyje jako argumentu.

Imigranci szturmują La Manche. Wzmocniono posterunki

Władze francuskie wzmocniły w poniedziałek posterunki policyjne w portowym Calais nad kanałem La Manche, gdzie podczas weekendu doszło do starć między nielegalnymi imigrantami pragnącymi dostać się do Wielkiej Brytanii.

Groźby, ślad po igle, zwłoki w lesie. Nie żyje dziennikarz z Północnego Kaukazu

Human Rights Watch chce szybkiego i dokładnego śledztwa w sprawie śmierci niezależnego dziennikarza z Północnego Kaukazu. Timur Kujaszew został znaleziony martwy 1 sierpnia na przedmieściach Nalczyku, stolicy Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej. Jego przyjaciele są przekonani, że śmierć Kujaszewa była morderstwem w odwecie za jego działalność dziennikarską.

Janukowycz składa pozew. Chce dowieść, że jest prezydentem

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który mieszka w Rosji, domaga się uchylenia sankcji wprowadzonych wobec niego przez UE. Chce też, by uznano, że wciąż jest prezydentem. Złożył w tej sprawie pozew w Luksemburgu - pisze w poniedziałek agencja Unian.

Świat patrzy i chce pomóc. Miliony na walkę z Ebolą

Szefowie międzynarodowych instytucji finansowych liczą pieniądze, które będą w stanie wyłożyć na walkę z wirusem Ebola, który w Liberii, Sierra Leone i Gwinei zabił już blisko 900 osób. W grę wchodzą dziesiątki milionów dolarów. Konkretne kwoty powinny paść w najbliższych dniach.

Ciała ofiar Eboli leżą na ulicach. Strach nie pozwala ich sprzątać

Liberyjczycy protestowali w poniedziałek w Monrowii przeciwko temu, że władze nie zajmują się ciałami zmarłych, które zalegają w domach albo są porzucane na ulicach z obawy przed zarażeniem się wirusem Ebola. - Żaden samochód nie przejedzie, dopóki rząd nie zabierze tych ciał - krzyczała jedna z protestujących.

Rosji przypomniała się Genewa. Ławrow mówi o "potrzebie pokoju" z kwietnia

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Moskwa nie pozwoli - jak to ujął - "zamieść pod dywan" międzynarodowych uzgodnień dotyczących zażegnania kryzysu na Ukrainie. Te przedstawiono na jedynej konferencji poświęconej sytuacji na Ukrainie, w której udział wzięła Rosja - w Genewie.

Myśliwce-zabytki Kima spadają z nieba. Loty zawieszone

Korea Północna ma poważny problem ze swoją bardzo wiekową flotą myśliwców. Jak twierdzą media Korei Południowej, powołując się na źródła w wojsku, tylko w tym roku rozbiły się trzy J-6, czyli chińskie kopie wiekowych radzieckich MiG-19. Ich dalsze loty zostały zawieszone.

"Najbardziej niestabilna tama świata" na linii frontu. Ryzyko kataklizmu

Północny Irak stał się areną zaciętych walk pomiędzy Kurdami a islamskimi radykałami. Ci ostatni zdołali zdobyć wielką tamę na Tygrysie, którą amerykańscy eksperci określili jako "najbardziej niestabilną na świecie". Jej ewentualne uszkodzenie doprowadziłoby do kataklizmu. Tmczasem Kurdowie zapowiadają "kontratak".