Nocne eksplozje w Doniecku. Zabici i ranni

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne po wybuchu auta, do którego doszło w czwartek przed siedzibą donieckiej administracji obwodowej w Doniecku. Był to prawdopodobnie zamach na Denisa Puszylina, jednego z liderów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Szyicki duchowny wzywa do broni. Irak na progu religijnej wojny

Radykalni islamiści prowadzący antyrządową ofensywę przejęli dwa kolejne miasta w Iraku, poszerzając tym samym kontrolę nad terytorium tego kraju i coraz bardziej zbliżając się do Bagdadu. ONZ poinformowała natomiast, że bojownicy przeprowadzili szereg egzekucji na cywilach i żołnierzach irackich sił rządowych w Mosulu. Duchowieństwo szyickie wzywa do chwycenia za broń i odparcia sunnickiej rebelii.

"NYT" ostrzega administrację Obamy: USA nie powinny angażować się zbrojnie w iracki konflikt

"New York Times" przestrzega, że administracja prezydenta Baracka Obamy nie może pozwolić na zaangażowanie zbrojne w konflikt na terytorium Iraku, mimo iż Stany Zjednoczone mają strategiczne interesy w tym kraju. "Washington Post" argumentuje z kolei, że ofensywa irackich rebeliantów sunnickich pokazuje, że szyicki premier Nuri al-Maliki stracił nie tylko poparcie armii, ale też narodu. Dziennik ocenia, że sytuacji nie poprawią nawet kolejne dostawy amerykańskiej broni.

Chcieli przeszkodzić w kibicowaniu reprezentacji. Celem ataków telewizyjne studio

Co najmniej 11 osób zostało zatrzymanych, a 5 rannych w czasie czwartkowych protestów w Rio de Janeiro. Policja użyła gazu pieprzowego i gumowych kul przeciwko manifestantom. Protestujący głośno wyrażali niezadowolenie z powodu organizacji w mistrzostw świata w piłce nożnej, a część z nich usiłowała sprowokować czekających na transmisję meczu reprezentacji kibiców. Kamienie poleciały w stronę studia brytyjskiej telewizji ITV. Oberwało się również prezydent Dilmie Rousseff, która została wygwizdana i zwyzywana w czasie meczu inauguracyjnego mundial.

Tajemnica czołgów w Donbasie. To nie T-72, ale skąd je mają separatyści?

Doniesienia o kolumnie czołgów w rękach separatystów wywołały w czwartek duże zamieszenie na Ukrainie. Informacje na ten temat są bardzo chaotyczne. Analiza dostępnych nagrań i zdjęć pozwala jednak stwierdzić, że chodzi o trzy czołgi T-64BV jadące drogą łączącą Ługańsk z Donieckiem. I to właściwie wszystko, co wiadomo na pewno.

"Niebezpiecznie bliskie" spotkanie F-15 z Tu-154. Chiny ujawniły film

Chiny opublikowały film rzekomo ukazujący japońskie myśliwce przechwytujące ich samolot zwiadowczy Tu-154. F-15 miały podlecieć "niebezpiecznie blisko" stwarzając "zagrożenie". Japończycy ostro protestują i twierdzą, że nagranie nie jest autentyczne. Domagają się jego usunięcia.

Harrison Ford ranny na planie "Gwiezdnych wojen". Ma uszkodzoną kostkę

Harrison Ford został ranny na planie siódmej części "Gwiezdnych wojen". Hollywoodzki gwiazdor, który zagrał Hana Solo w trzech częściach serii w latach 70., trafił do szpitala w Oxfordzie, po tym jak został przygnieciony przez drzwi. Aktor został helikopterem przewieziony do szpitala. Ma uszkodzoną kostkę.

George Bush skończył 90 lat. Skoczył ze spadochronem

George H.W. Bush uczcił w czwartek swoje 90. urodziny skokiem ze spadochronem. "Mamy dziś wspaniały dzień w Maine" - wystarczająco dobry dla skoku spadochronowego - napisał były prezydent na Twitterze. Bush jest nie tylko najstarszym żyjącym, ale i najpopularniejszym byłym prezydentem USA ostatniego półwiecza.

Ile baz za granicą ma Rosja? Putin: prawie wcale. Fałszywa skromność

USA prowadzą najbardziej agresywną politykę na świecie - oskarża Władimir Putin. Dowodem mają być np. liczne zagraniczne bazy wojskowe. - My nie mamy takich prawie wcale - zapewnia prezydent Rosji. W rzeczywistości rosyjskich żołnierzy i wojskowe obiekty znaleźć możemy aż w 10 krajach świata, na dwóch kontynentach.

Ekspert o Iraku: sukces sunnitów może sprowokować Iran

Perspektywa ustanowienia przez sunnickich dżihadystów enklawy w Iraku niepokoi władze sąsiedniego Iranu i może je skłonić do pośredniej wojskowej interwencji - sądzi obeznany z problematyką Bliskiego Wschodu korespondent "The Independent" Patrick Cockburn.

Gorąca linia Kijów-Moskwa. Poroszenko pyta o czołgi w Donbasie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dzwonił w czwartek do Władimira Putina i domagał się wyjaśnień ws. rosyjskich czołgów w Donbasie, co potwierdzałoby niesłabnące zaangażowanie Moskwy na Ukrainie. Kreml informuje, że prezydenci przedyskutowali "problemy rozwoju stosunków dwustronnych". Po raz pierwszy jednak, Poroszenko tytułowany jest mianem "prezydenta", co oznacza, że Rosja pośrednio uznała wynik wyborów u sąsiada.

Na Ukrainę wjeżdżają z Rosji czołgi i artyleria. Pilna narada w Kijowie

Przez granicę rosyjsko-ukraińską wjeżdża do obwodu donieckiego coraz więcej czołgów, wozów bojowych i ciężarówek ciągnących działa artyleryjskie. Takie kolumny, osłaniane przez uzbrojone bojówki separatystów pojawiają się w kolejnych miastach. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwołał pilną naradę szefów struktur siłowych.

Korwin-Mikke na balu u ambasadora Rosji

Rosja świętuje Dzień Rosji, m.in. przyjęciem w ambasadzie Rosji w Warszawie. Wśród zaproszonych gości - pierwszy raz od 20 lat, jak przyznał - jest Janusz Korwin-Mikke. Przyjeżdżających do ambasady witała pikieta kilkunastu Polaków i Ukraińców.

Niemcy przyjmą 10 tys. syryjskich uchodźców

Niemcy udzielą schronienia kolejnym 10 tys. uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii. Taką decyzję podjęli w czwartek w Bonn ministrowie spraw wewnętrznych 16 niemieckich krajów związkowych. W Niemczech przebywa już 40 tys. syryjskich uciekinierów.

Seria szczęśliwych usterek zapobiegła atomowej zagładzie. USA odtajniają dokumenty

Niedaleko Goldsboro (Karolina Północna) w 1961 roku omal nie doszło do zniszczeń znacznie większych niż te z Hiroszimy i Nagasaki. Samolot B-52 "upuścił" dwie bomby, z których jedna rozpoczęła proces detonacji. Do eksplozji jednak nie doszło dzięki serii szczęśliwych przypadków - pisze CNN. Dotychczas sprawa owiana była tajemnicą. W środę Narodowe Archiwum Bezpieczeństwa odtajniło dokumenty związane z incydentem pod Goldsboro.

Kultowe perfumy znikną przez Unię Europejską?

Uważane za synonim luksusu perfumy Chanel No 5 znikną z rynku przez unijną dyrektywę? Komisja Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma chronić konsumentów przed alergenami. Eksperci perfumeryjni dwoją się i troją, żeby opracować nową recepturę, która zastąpi wycofane substancje.