Dyplomatyczna awantura przez nazwę restauracji

Oburzenie we Włoszech wywołała informacja, że w Hiszpanii istnieje sieć ponad 30 restauracji o nazwie "La Mafia". Zajęła się tym komisja włoskiego parlamentu do spraw walki z mafią, która poprosiła o interwencję włoskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Zatopione dokumenty i amunicja. Dziennikarze wertują tajemnice Janukowycza

Opuszczający w pośpiechu Kijów Wiktor Janukowycz i jego otoczenie nie mieli dość czasu, aby po sobie "posprzątać". Na terenie posiadłości prezydenta znaleziono znaczne ilości dokumentów, które wrzucono do pobliskiej rzeki. Po wydobyciu przez nurków są one suszone i pieczołowicie sortowane przez dziennikarzy. Znaleziono też ślady dużych ognisk, w których spalono zapewne ważniejsze dokumenty. Okoliczni mieszkańcy opowiadają o pośpiesznej ewakuacji.

Ashton wyląduje w Kijowie. Od razu spotka się z Tymoszenko?

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton uda się w poniedziałek na Ukrainę, aby rozmawiać o wsparciu przez UE trwałego rozwiązania kryzysu politycznego oraz działaniach stabilizujących gospodarkę tego kraju - poinformowano w niedzielę wieczorem w Brukseli.

Straż graniczna: samolot z Janukowyczem zatrzymany. "Bez odpowiednich dokumentów"

Prezydent Ukrainy został w sobotę odwołany przez parlament pod swoją nieobecność w Kijowie. Gdzie był, gdzie jest teraz? Do końca nie wiadomo i od rana krążyły sprzeczne doniesienia na ten temat. Wiadomo, że był w Charkowie, gdzie m.in. udzielił wywiadu, w którym zdeklarował, że nie opuszcza Ukrainy. Niedługo po jego emisji do mediów dotarły informacje od Ołeksandra Turczynowa: Janukowycz usiłował uciec samolotem do Rosji i obecnie przebywa w obwodzie donieckim - poinformował deputowanego Batkiwszczyny. Późnym wieczorem doniesienia te częściowo potwierdziła straż graniczna.

Miała być męczennicą, ale tłumu nie porwała. "Mieszane uczucia"

Julia Tymoszenko przez wielu jest postrzegana jako wielka liderka ukraińskiej opozycji. Z napięciem oczekiwano jej przemówienia na Majdanie. Była premier nie zdołała jednak porwać tłumu. - Przyjęcie było poniżej oczekiwań - mówi komentator TVN24 Biznes i Świat Jacek Stawiski. Tymoszenko przez dwa lata była oderwana od bieżącej sytuacji, a i przed tym nie cieszyła się wielką sympatią Ukraińców.

Ukraina dostanie pieniądze od MFW?

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział w sobotę, że będzie się konsultował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, by uruchomić pomoc finansową dla Ukrainy.

Prywatne zoo i garaż luksusowych aut. Co dziennikarze znaleźli w willi Janukowycza

W "otwartej dla zwiedzających" rezydencji prezydenta Janukowycza w sobotę dziennikarze przecierali oczy ze zdumienia. Na terytorium Meżyhiria znajduje się m.in. prywatne zoo, pole golfowe oraz garaż pełen luksusowych samochodów. To jednak nie wszystko. Dziennikarze mieli również natknąć się na pozostawione w pośpiechu rachunki - na jednym z nich widniała przykładowo kwota 12 milionów dolarów, płatnych w gotówce.

Najmłodszy nie miał 18 lat. Oni zginęli na Majdanie: demonstranci i milicjanci

Listę zabitych w starciach w Kijowie zamieściły w internecie służby prasowe Majdanu. Według stanu informacji na piątkowy wieczór, jest to 77 osób, w tym 11 milicjantów. Większość z zabitych demonstrantów pochodziła z zachodu Ukrainy, ale nie brak również mieszkańców Kijowa (przede wszystkim) oraz wschodu i południa kraju.

Od pomarańczowej rewolucji do więzienia. Historia Tymoszenko

Liderka pomarańczowej rewolucji, była premier, przeciwniczka prezydenta Wiktora Janukowycza - m.in. w taki sposób Julia Tymoszenko zapisała się w najnowszej historii Ukrainy. W sobotę opuściła więzienie, gdzie trafła w 2011 r., skazana na siedem lat pozbawienia wolności.

"Za przyjaźń z Rosją, gospodarczą i duchową!" Deputowani w Charkowie wybrali

Delegaci trwającego w Charkowie zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy ogłosili w sobotę, że gotowi są do przejęcia odpowiedzialności za pełnię władzy na tej części terytorium Ukrainy. Znany z prorosyjskich poglądów deputowany Partii Regionów Wadym Kołesniczenko wykrzykiwał: - Za przyjaźń z Rosją! Gospodarczą! Duchową! Wyznaniową! Na zjeździe pojawili się też goście z Kremla i niektórych obwodów Rosji.

O krok od uwolnienia Tymoszenko. Parlament niemal jednomyślny

Parlament Ukrainy przyjął w sobotę rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję tę poparło w głosowaniu 322 na 331 deputowanych. Obecna w parlamencie córka opozycjonistki, Jewhenija, słysząc o tej decyzji, rozpłakała się.

Zagraniczna prasa chwali Sikorskiego. "Podwoił szanse na zastąpienie Ashton"

Polski minister spraw zagranicznych przyczynił się do uniknięcia wojny domowej na Ukrainie, co podwaja jego szanse zastąpienia Catherine Ashton na stanowisku szefa unijnej dyplomacji - pisze w sobotnim wydaniu belgijski dziennik "Le Soir". Zagraniczna prasa chwali Radosława Sikorskiego, ale jednocześnie krytykuje UE za zwlekanie z reakcją na kryzys w Kijowie.

"Ty, suk****nu, mnie obwiniasz?!" Oligarchowie prawie się pobili

W ukraińskich mediach pojawia się coraz więcej informacji ukazujących kulisy ostatnich krwawych wydarzeń w Kijowie. Jedna z dziennikarek była świadkiem awantury między dwoma oligarchami z dwóch stron barykady. Petro Poroszenko i Wadim Nowinskij to jedni z najbogatszych ludzi na Ukrainie, ale język, którego używali, pokazuje, jak nerwowo było także w parlamencie.

"Chcą pokazać: nie idziemy na ustępstwa, nie negocjujemy ze zbrodniarzem Janukowyczem"

Wyzwaniem po podpisaniu piątkowego porozumienia liderów opozycji z Wiktorem Janukowyczem, jest teraz przekonanie Prawego Sektora do zawartego kompromisu - mówił na antenie TVN24 Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej UW. Jak podkreślał, dla wielu ludzi dla Majdanie, ze względów moralnych i etycznych, sytuacja na Ukrainie jest biało-czarna i trudno będzie przekonać ich, by poszli na jakiekolwiek ustępstwa z władzą. - Dla nich to walka dobra ze złem - ocenił Balcer.

Snajper trafił ją w szyję. Napisała "umieram", teraz wraca do zdrowia

Pomagała rannym na pierwszej linii frontu, kiedy wycelował do niej snajper. 21-letnia sanitariuszka Olesia Żukowska została ranna w szyję w czwartkowych zamieszkach na ulicach Kijowa. Ostatnia wiadomość zamieszczona przez nią na portalach społecznościowych brzmiała: "Umieram". Potem ślad po niej zaginął, a na Twitterze protestujący przesyłali zdjęcie, na którym dziewczyna krwawi z dopiskiem, że nie żyje. Olesia trafiła jednak do kijowskiego szpitala, gdzie przeszła operację i ma się coraz lepiej.

Najmłodszy premier w historii sformował rząd

Desygnowany na premiera Włoch Matteo Renzi poinformował w piątek prezydenta Giorgio Napolitano o utworzeniu rządu. Połowę jego składu stanowić będą kobiety. 39-letni Renzi to najmłodszy premier w historii kraju i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Strzelcy z Kijowa

Zanim sytuacja na Ukrainie uspokoiła się, do opozycjonistów w centrum Kijowa mierzyli snajperzy. To od ich kul zginęło wczoraj najwięcej ludzi. - Szykujemy broń i do roboty - takie słowa padały znad karabinów. Dialogi, które nie miały ujrzeć światła dziennego, właśnie wyciekły do Internetu. Rozmowy snajperów podsłuchał, zarejestrował i udostępnił radioamator przedstawiający się jako Dmytro Kruszkow.

Rada Najwyższa zabrała się do roboty. Co uchwalili deputowani?

Powrót do konstytucji z 2004 roku, zwolnienie z odpowiedzialności karnej uczestników protestów, odsunięcie od wykonywania obowiązków służbowych p.o. szefa MSW i ustawa umożliwiająca uwolnienie więzionej byłej premier Julii Tymoszenko - to akty przyjęte w piątek przez ukraiński parlament. Rada Najwyższa już w trzy godziny po podpisaniu porozumienia pomiędzy przedstawicielami opozycji a prezydentem zabrała się za zmianę prawa.

Niemiecki deputowany zarobi więcej

Bundestag uchwalił w piątek 10-procentową podwyżkę dla posłów. Od przyszłego roku będą zarabiali 9082 euro miesięcznie. Parlament zaostrzył równocześnie kary za korupcję. Sprzedajnym parlamentarzystom grożą kary pozbawienia wolności do pięciu lat.