Merkel pomoże Tymoszenko. "Żelazna Julia" opuszcza Ukrainę. Będzie się leczyć w Berlinie

Na Ukrainie wysłano w poniedziałek list gończy za odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W piątek uciekł on z Kijowa i ukrywa się najprawdopodobniej we wschodnich regionach kraju. Na samym Majdanie jest spokojnie, chociaż protestujący pozostają na posterunkach. Komisja Europejska zapowiedziała, że może podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą gdy powstanie nowy, prawomocny rząd w Kijowie po wyborach 25 maja oraz gdy kraj ten będzie na to gotowy.

Turczynow przemówił do narodu. "Ukraina stacza się w przepaść"

Równych, dobrosąsiedzkich relacji z Rosją chce pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow - podała w niedzielę agencja Reuters. Ukraińska Rada Najwyższa upoważniła swego szefa do pełnienia obowiązków prezydenta w miejsce Wiktora Janukowycza, który zbiegł z Kijowa i ukrywa się na wschodzie kraju.

Ambasador Ukrainy w Polsce: być może najtrudniejsze już za nami

- Wierzę w to, że naród ukraiński od granic wschodnich do zachodnich jest jednym narodem i ma jeden cel. Wydaje mi się, że może najtrudniejsze, najcięższe czasy są już za nami - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. Zapytany o to, kto sprawuje w Kijowie władzę po ucieczce Wiktora Janukowycza i odebraniu mu władzy przez Radę Najwyższą, ambasador nie miał wątpliwości: - Dzisiaj parlament wyraża interes narodu ukraińskiego - podkreślił.

Ławrow do Kerry'ego: opozycja przejęła kontrolę nad państwem

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że oponenci Janukowycza nie wypełnili postanowień podpisanego w piątek w Kijowie porozumienia. Według niego, na Ukrainie doszło do nielegalnego przejęcia władzy.

Kolejny atak na protestujących. Zginął 12-latek

Dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne po wybuchu granatu, który eksplodował w niedzielę w pobliżu jednego z głównych miejsc antyrządowych protestów w Bangkoku - podała tajlandzka policja. A to niestety może być tylko początek eskalacji przemocy.

Apel młodej Ukrainki sfinansowany przez Amerykanów?

Blisko siedem milionów internautów obejrzało dramatyczny apel młodej Ukrainki o pomoc protestującym na Majdanie. Czy był to jednak spontaniczny gest uczestniczki krwawo tłumionych protestów, czy też może część większej kampanii realizowanej za pieniądze Amerykanów? Taką tezę stawiają analitycy z Centrum dla Badań nad Globalizacją "Global Research", którzy wskazują wpływowe instytucje zza Oceanu, zainteresowane obaleniem reżimu Wiktora Janukowycza.

Ekspresowe zmiany na Ukrainie. Internet odetchnął

Podpisanie sześciopunktowego porozumienia, usunięcie z urzędu prezydenta Wiktora Janukowycza, zwolnienie Julii Tymoszenko - te wszystkie wydarzenia pozwoliły internautom odetchnąć. W sieci nie królują już dramatyczne apele o reakcję na tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Kijowie we wtorek i czwartek. Teraz triumfy święci zadziwiająca zawartość opuszczonej przez Janukowycza rezydencji.

Rosyjskie wojska na Ukrainie? "To byłby poważny błąd"

- To byłby poważny błąd, gdyby Rosja zdecydowała się wysłać wojsko na Ukrainę - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla NBC Susan Rice, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa. Stwierdziła również, że podział Ukrainy nie leżałby w niczyim interesie, "ani Ukrainy, ani Rosji, ani Europy, ani USA". Temat integralności terytorialnej Ukrainy pojawił się również w rozmowie telefonicznej Władimira Putina i Angeli Merkel. Jak poinformowało biuro prasowe niemieckiej kanclerz, przywódcy zgodzili się co do tego, że jedność kraju powinna zostać utrzymana.

Tymoszenko nie zamierza zostać premierem

- Mam informację, nieoficjalną, o tym, że Tymoszenko nie pretenduje na urząd premiera - powiedział w niedzielę Mykoła Tomenko, deputowany z partii Batkiwszczyna, którą kieruje była szefowa rządu. Później potwierdziła to sama Tymoszenko.

Tak Janukowycz uciekał ze swojej posiadłości

Ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5 opublikowała nagranie z monitoringu posiadłości Wiktora Janukowycza w Kijowie. Na filmie ma być widać usuniętego prezydenta, który w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję i odlatuje na pokładzie śmigłowca.

Applebaum: Cieszę się z rodziną Tymoszenko, że wróciła do domu. Martwię się o jej kraj, jeśli wróci do polityki

Czy Julia Tymoszenko ma szanse na powrót na szczyty ukraińskiej władzy? "Cieszę się z jej rodziną, że wróciła do domu. Martwię się o jej kraj, jeśli miałaby wrócić do polityki" - komentuje na Twitterze Anne Applebaum, dziennikarka i żona szefa polskiej dyplomacji. Dodała także, że to właśnie była premier Ukrainy "przyczyniła się do kryzysu". Nie tylko ona to tak ocenia.

"Tymoszenko mogła być ukraińskim Mandelą. Zaprzepaściła to"

- Julia Tymoszenko mogła stać się "ukraińskim Nelsonem Mandelą" i wezwać do dialogu. Ale nie wykorzystała tej szansy. Użyła języka podziałów - tak Robert Biedroń z Twojego Ruchu ocenił słowa byłej premier Ukrainy o konieczności osądzenia Wiktora Janukowycza i ukarania winnych śmierci demonstrantów. - Mimo tonu wypowiedzi, Majdan nie zaakceptował Tymoszenko - powiedział z kolei Marek Sawicki z PSL.

Berkutowcy schronią się w Rosji? "Przyjmiemy ich"

Gubernator obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, polecił swoim podwładnym zaprosić i przyjąć w obwodzie berkutowców - członków oddziałów specjalnych milicji, które brutalnie walczyły z antyrządowymi demonstrantami w Kijowie.

Ukraina wobec Rosji jak Finlandia? Brzeziński: To idealny model

Model fiński w relacjach Moskwa-Kijów byłby idealny zarówno dla Rosji, Ukrainy, jak i Unii Europejskiej - pisze w komentarzu w "Financial Times" Zbigniew Brzeziński. Wcześniej, w wywiadzie dla CNN, b. doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa przekonywał, że "UE musi wyjść poza slogany i zaoferować Ukrainie pomoc finansową, bo kraj ten jest na skraju bankructwa".

Żyrandole za miliony euro, schody a'la Titanic, złoty prysznic. Państwo przejęło luksusy Janukowycza

Za rządów Wiktora Janukowycza Ukraińcy opowiadali sobie plotki o przepychu w jakim żyje w swojej rezydencji Meżyhiria (Międzygórze). Dostęp do niej był jednak surowo zabroniony. Po ucieczce prezydenta drzwi do posiadłości stanęły otworem przed Ukraińcami i dziennikarzami, a parlament zdecydował o przejęciu willi z przyległościami na własność państwa. Co tym samym zyskała Ukraina?

Strzelanina, śledztwo, nakaz zatrzymania b. ministra i prokuratora. Gdzie jest ekipa Janukowycza?

Ukraińskie władze nadal nie wiedzą, gdzie znajduje się odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz – oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Nie wiadomo też, gdzie jest były prokurator generalny i ministrowie z ekipy Janukowycza. W tej sprawie wszczęto śledztwo. Nowy szef prokuratury poinformował zaś, że wydał nakaz zatrzymania swojego poprzednika oraz b. ministra skarbu.

Tłumy na pogrzebie historyka. Zabił go snajper

Ponad tysiąc osób wzięło udział w pogrzebie 28-letniego wykładowcy Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, który zginął na Placu Niepodległości w Kijowie. Mężczyzna w czwartek został zabity przez snajpera.

Ostrzelali antyrządowych demonstrantów. Nie żyje 5-latka

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 30 zostało rannych, gdy uzbrojeni napastnicy we wschodniej Tajlandii ostrzelali uczestników manifestacji antyrządowej - podała w niedzielę tajlandzka policja. Ofiarą śmiertelną jest pięcioletnia dziewczynka.

Gaz łzawiący i armatki wodne. Turcja też protestuje

Turecka policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć ludzi protestujących w Stambule. Tłum wyrażał sprzeciw wobec nowych ustaw, które zwiększają kontrolę rządu nad internetem i wymiarem sprawiedliwości.

Setki tysięcy ludzi na ulicach. Wenezuela się chwieje

Setki tysięcy mieszkańców Wenezueli wzięły udział w sobotnich marszach pokoju z powodu targających krajem od 10 dni niepokojów. Uczestniczą w nich zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy władz. Doszło do starć z policją.

Islandia nie chce do UE. Wycofują wniosek

Rząd Islandii zamierza wycofać wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. - Odpowiedni projekt ustawy został skierowany w piątek wieczorem do parlamentu - poinformował rzecznik islandzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

ONZ udowodnił zbrodnie Korei. Szanse na ukaranie Kima - żadne

Egzekucje, tortury, gwałty, obozy śmierci - to tylko kilka z przestępstw, jakie składają się na zbrodnie przeciwko ludzkości, o które specjalna komisja ONZ oskarżyła Koreę Północną w swoim potężnym, bo aż 372-stronicowym raporcie. I choć przestępstwa reżimu Kima zostały solidnie udowodnione, to nie stanie on raczej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, czego chcą autorzy raportu. ONZ decydując się na taki krok, musiałby być jednomyślny. A nie będzie.