"Największy projekt gospodarczy w historii". Rodzina w Europie zyska średnio 545 euro rocznie

Umowa handlowa między Unią Europejską i USA, jeśli zostanie zawarta, połączy dwie największe gospodarki świata. Chodzi o stworzenie rynku transatlantyckiego, czyli o zniesienie prawie wszystkich barier handlowych i inwestycyjnych. - Ta umowa ułatwi np. kupowanie gazu z łupków, co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Ignacy Niemczycki z Polityka Insight. O umowie rozmawiano w najnowszym odcinku programu "Tu Europa".

USA tworzą prawo dla kosmicznych górników. Chcą mieć przewagę w rywalizacji o bogactwa

Platyna, złoto, czy nikiel - znajdujące się w pobliżu Ziemi asteroidy są potencjalnie źródłem wielkiego bogactwa. Niektóre mają więcej surowców, niż do tej pory wykopaliśmy z ziemi. Kilka firm pracuje już nad tym, jak się dostać do tego bogactwa. Chcąc być pierwszymi na lukratywnym rynku, Amerykanie już rozpoczęli prace nad prawem dotyczącym kosmicznych kopalni. Przeszkodą jest traktat z 1967 roku.

"Numer dwa" w aparacie Kima zawitał do Korei Południowej

Trzech wysokich rangą przedstawicieli władz Korei Północnej przybyło do Korei Południowej, by wziąć udział w uroczystościach kończących igrzyska azjatyckie. Ta rzadka wizyta może przynieść przełom w napiętych dotychczas stosunkach między krajami - pisze Reuters.

Powietrzne przepychanki nad Bałtykiem. Rosjanie "niespotykanie prowokacyjni"

Szwedzi nie od dzisiaj mają problemy związane ze spotkaniami z rosyjskimi samolotami wojskowymi. Jednak, jak wynika z oficjalnej informacji szwedzkiego wojska, Rosjanie w ostatnich miesiącach zachowują się "niespotykanie prowokacyjnie". Ich myśliwce mają wykonywać agresywne manewry w pobliżu szwedzkich samolotów zwiadowczych.

Niemiecki konwój z pomocą dla Ukrainy przejeżdża przez Polskę

Kilkanaście ciężarówek z pomocą humanitarną dla Ukrainy dotarło do Warszawy w nocy z piątku na sobotę. Wyruszyły w ciągu dnia z Niemiec. Do 7 października przez nasz kraj ma przejechać ponad 100 pojazdów, które spotkają się na przejściu granicznym w Dorohustku. Odprawione zostaną po polskiej stronie, wspólnie przez polskie i ukraińskie służby, po czym wjadą na Ukrainę.

Ebola w USA. 10 osób poddanych kwarantannie

Gdy przyleciał do domu czuł się dobrze. Zachorował dopiero po czterech dniach. Wtedy poszedł do szpitala, z którego jednak odesłano go do domu. Thomas Eric Duncan to pierwszy zdiagnozowany pacjent z wirusem eboli w USA i od razu ten, który podkopał wiarę obywateli w wybrane przez nich władze federalne. Te w piątek zarządziły kwarantannę dla 10 osób najbardziej narażonych na infekcję przez kontakty z Duncanem. Materiał "Faktów" TVN.

Łotwa wybiera parlament. Wygra promoskiewska Zgoda?

Wydarzenia na Ukrainie sprawiają, że sobotnie wybory parlamentarne na Łotwie odbędą się w atmosferze zagrożenia ze strony Rosji. Mieszkańcy dwumilionowego kraju, z czego 1/4 jest narodowości rosyjskiej, wybiorą 100 deputowanych do nowego Sejmu (Saeima).

"Strefa euro będzie chciała się odgrodzić. Bieńkowska przed podwójnym wyzwaniem"

- Będziemy mieli przebudowaną strefę euro, która będzie chciała obudować się własnymi instytucjami, czyli odgrodzić od tych krajów, które są poza euro - mówił o najbliższych pięciu latach Janusz Lewandowski, który był gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Z tego powodu - jak powiedział - przyszła polska komisarz Elżbieta Bieńkowska "stanie przed podwójnym wyzwaniem" - jednym będzie spajanie krajów z i poza strefy euro, drugim wspólny unijny rynek energii.

Kolejni chętni do zrzucania bomb na fanatyków

Kanadyjskie myśliwce wezmą udział w atakach powietrznych na siły organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku - poinformował premier Kanady Stephen Harper. Misja maszyn z liściem klonowym na skrzydłach ma potrwać maksymalnie pół roku.

Kosowo eksportuje dżihadystów. "Ocknęliśmy się zbyt późno"

Kosowo - bodaj najbiedniejszy kraj Europy, islamski w 80 proc., ale dotąd dość obojętny religijnie - stało się eksporterem dżihadystów. W ostatnich latach niektóre bogate kraje arabskie łączą finansową pomoc dla kosowskiej ludności z radykalną indoktrynacją religijną.

Miało być atomowe rozbrojenie, zaczyna się gigantyczna modernizacja

Barack Obama, ubiegając się o amerykańską prezydenturę, deklarował, że będzie forsował atomowe rozbrojenie. Z ambitnych planów zostało niewiele. USA są na progu gigantycznego programu modernizacji arsenału jądrowego, którego koszty szacuje się na bilion dolarów. Potrzebne są nowe rakiety, okręty podwodne i bombowce.

Premier Katalonii powołał komisję wyborczą ds. referendum

Dekret premiera Katalonii, powołujący komisję wyborczą mającą nadzorować referendum niepodległościowe, został w piątek opublikowany w biuletynie tej wspólnoty autonomicznej. Stało się to, mimo że hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił obowiązywanie katalońskich przepisów zezwalających na przeprowadzenie plebiscytu.