Ucieczka Janukowycza. Czy 300 żołnierzy piechoty morskiej ewakuuje go do Rosji?

Wiktor Janukowycz opuścił w piątek Kijów i od tego czasu nie są znane jego losy. W poniedziałek za odsuniętym od władzy prezydentem wysłano list gończy. Według p.o. szefa MSW Arsena Awakowa, odleciał najpierw do Charkowa, a później - do Doniecka, skąd próbował uciec z kraju, a następnie pojechał na Krym. O tym, że Janukowycz znajduje się w okolicach Sewastopola wspominał również lider opozycyjnej Swobody Ołeh Tiahnybok. Wieczorem szef ukraińskiej SBU oświadczył, że były prezydent wciąż znajduje się na terytorium kraju.

Stany Zjednoczone rozbrajają się. Armia jak sprzed II wojny światowej?

Departament Obrony USA planuje cięcia w armii o ogromnej skali. Jeśli wejdą w życie, jej wielkość zmniejszy się do poziomu sprzed II wojny światowej - donosi "New York Times", a za nim inne amerykańskie media. Cięcia mocno odbiją się na lotnictwie. Chroniony ma być natomiast budżet na operacje specjalne i rozwój nowych wojskowych technologii.

"Krew, pot i łzy". Walki w Kijowie widziane oczami obu stron

Uzbrojeni w kamienie, koktajle Mołotowa i broń demonstranci z jednej strony, a transportery opancerzone, gaśnice i pełne milicyjne wyposażenie służb porządkowych z drugiej - oto starcia w Kijowie 18 lutego. Niezwykły film stworzyło trzech operatorów: Ołeksandr Ticzynskij, Aleksiej Sołodunow i Dmitrij Stojkow. W trakcie walk stali między demonstrantami i za tarczami funkcjonariuszy. Nagrali, jak obie strony ponoszą straty. To tragiczne wydarzenia z wtorku 18 lutego i z czwartku 20 lutego ostatecznie doprowadziły do tego, że przedstawiciele demonstrantów i władz podpisały w piątek 6-punktowe porozumienie.

Ukraina jak Grenlandia, Krym jak Osetia. Rosyjskie scenariusze czy blef?

Straszenie rozpadem Ukrainy jest tak stare, jak jej niepodległość. W czasie pomarańczowej rewolucji w Donbasie ogłoszono nawet autonomię. I nic. Podobnie jest teraz. Sugerowanie federalizacji państwa i zawoalowane straszenie wojskową interwencją Rosji to tylko argumenty w negocjacjach ze zwycięskim Majdanem i Zachodem. Nikomu tak naprawdę nie zależy na rozpadzie Ukrainy.

Zachodnia prasa: rewolucja na Ukrainie wzmocni lęk Putina

Rewolucja na Ukrainie wzmocni lęk Władimira Putina przed wolną opinią publiczną i skłoni go do sięgnięcia po jeszcze silniejsze represje - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Die Welt". Z kolei "Financial Times" zaznacza, że nie można lekceważyć "historycznego znaczenia" wydarzeń na Ukrainie, a ich polityczne skutki wykraczają "daleko poza granice" kraju.

Rosyjscy opozycjoniści skazani na łagry. Władze obawiają się rozruchów

Sąd Rejonowy w Moskwie skazał w poniedziałek na kary od 2,5 do 4 lat łagru ośmioro opozycjonistów z placu Bołotnego. Stronnicy antykremlowskiej opozycji, którzy zebrali się w pobliżu gmachu sądu, przyjęli wyrok okrzykami: "Wolności! Wolności!". Wieczorem zamierzają zorganizować demonstrację. Władze Moskwy rozmieściły w centrum miasta wojska wewnętrzne MSW.

Prezydent, który zbił fortunę. Nieoficjalne miliony Janukowycza

Wiktor Janukowycz jako prezydent oficjalnie zarabiał około 100 tys. dolarów rocznie. Nieoficjalnie - miliony. Stać go było na utrzymanie kilku luksusowych rezydencji, kilkudziesięciu aut i wystawny tryb życia. Ogromny dochód przyniosła mu m.in. sprzedaż mieszkania w Kijowie - za astronomiczną sumę 7 mln dolarów oraz pieniądze za obietnicę napisania wspomnień.

"Ukrainę trzeba zbudować od nowa, ale planu brak"

- Na Majdanie czy w elitach, bardziej mówi się o tym, jak przejąć władzę, kto jakie powinien objąć stanowisko, niż o tym, co należy zrobić. Ukrainę trzeba zbudować od nowa, ale nie ma planu - ocenił na antenie TVN24 Biznes i Świat Marek Siwiec, eurodeputowany Twojego Ruchu. Wypowiedzi Międzynarodowego Funduszu Walutowego ws. Ukrainy polityk nazwał "mędzeniem".

"Tysiącom Ukraińców potrzebna jest pomoc psychologiczna"

Tysiącom Ukraińców, którzy mieli kontakt z tragicznymi wydarzeniami, potrzebna jest pomoc psychologiczna, a także humanitarna - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Przemysław Guła, jeden z lekarzy którzy pojechali na Ukrainę pomagać poszkodowanym. Poza grupą Guły, w skład której wchodzi trzech lekarzy i pięciu ratowników, w Kijowie od soboty pracuje zespół ratowników medycznych z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holokaust

W wieku 110 lat w Wielkiej Brytanii zmarła w niedzielę Alice Herz-Sommer, uważana za najstarszą osobę, która przeżyła Holokaust - poinformowała jej rodzina. Kobieta była więźniem obozu koncentracyjnego w Terezinie (Theresienstadt) w latach 1943-1945.

Ekspert: UE musi zrezygnować z "pouczającego tonu" wobec Ukrainy

Unię Europejską czeka poważna i trudna dyskusja na temat zaoferowania Ukrainie obietnicy członkostwa – oceniła ekspert Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR) Kadri Liik. Jej zdaniem najpilniejsze jest jednak wsparcie finansowe dla tego kraju, a w perspektywie nawiązywania szerszej współpracy politycznej i gospodarczej rezygnacja z "pouczającego tonu" w rozmowach.

Kto kieruje teraz Ukrainą? Następcy ekipy Janukowycza

Ołeksandr Turczynow w roli głowy państwa, a jego sprzymierzeńcy z ugrupowań opozycyjnych w roli szefów najważniejszych resortów w kraju. Tak wygląda u początku zmian po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza scena polityczna na Ukrainie. Najważniejsze urzędy w państwie zostały na Ukrainie obsadzone w sobotę i niedzielę przez nowych ludzi. Ekipa Janukowycza tymczasem się ukrywa lub próbuje uciekać z kraju, nieraz w dramatycznych okolicznościach.

Sikorski w BBC: Polska chce pomóc Ukrainie w walce o kredyty

Szef MSZ Radosław Sikorski w niedzielnym wywiadzie dla BBC zapowiedział, że Polska pomoże Ukrainie we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W ocenie szefa polskiej dyplomacji kraj ten potrzebuje nowego otwarcia i poprawy sytuacji gospodarczej. Z kolei w rozmowie z CNN uznał, że Ukraina musi rozmawiać z Rosją, jako ważnym strategicznie sąsiadem.

Merkel pomoże Tymoszenko. "Żelazna Julia" opuszcza Ukrainę. Będzie się leczyć w Berlinie

Na Ukrainie wysłano w poniedziałek list gończy za odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W piątek uciekł on z Kijowa i ukrywa się najprawdopodobniej we wschodnich regionach kraju. Na samym Majdanie jest spokojnie, chociaż protestujący pozostają na posterunkach. Komisja Europejska zapowiedziała, że może podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą gdy powstanie nowy, prawomocny rząd w Kijowie po wyborach 25 maja oraz gdy kraj ten będzie na to gotowy.

Turczynow przemówił do narodu. "Ukraina stacza się w przepaść"

Równych, dobrosąsiedzkich relacji z Rosją chce pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow - podała w niedzielę agencja Reuters. Ukraińska Rada Najwyższa upoważniła swego szefa do pełnienia obowiązków prezydenta w miejsce Wiktora Janukowycza, który zbiegł z Kijowa i ukrywa się na wschodzie kraju.

Ambasador Ukrainy w Polsce: być może najtrudniejsze już za nami

- Wierzę w to, że naród ukraiński od granic wschodnich do zachodnich jest jednym narodem i ma jeden cel. Wydaje mi się, że może najtrudniejsze, najcięższe czasy są już za nami - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. Zapytany o to, kto sprawuje w Kijowie władzę po ucieczce Wiktora Janukowycza i odebraniu mu władzy przez Radę Najwyższą, ambasador nie miał wątpliwości: - Dzisiaj parlament wyraża interes narodu ukraińskiego - podkreślił.

Ławrow do Kerry'ego: opozycja przejęła kontrolę nad państwem

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że oponenci Janukowycza nie wypełnili postanowień podpisanego w piątek w Kijowie porozumienia. Według niego, na Ukrainie doszło do nielegalnego przejęcia władzy.