Saryusz-Wolski: "Mizerny" wynik rozmów w Genewie, 1. runda dla Putina

- Rezultat rozmów w Genewie jest bardzo mizerny - uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. W jego ocenie ostatnie ustalenia z Moskwą nie powstrzymają na dłuższą metę Władimira Putina przed realizacją "planu poddania sobie części albo całej Ukrainy". - Pierwsza runda do przerwy jest wygrana przez Rosjan. Obie strony udają, że nie pada, podczas gdy wiedzą, że pada i będzie gorzej - mówił Saryusz-Wolski w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Hromadske TV: Separatyści porwali mera Słowiańska

Separatyści porwali mera Słowiańska - Helenę Sztepę - i zaprowadzili ją do swojego samozwańczego burmistrza, urzędującego w zajętej radzie obwodowej - podaje telewizja Hromadske. Bojówkarze na wschodzie Ukrainy nie mają zamiaru się rozbrajać, ani przystać na propozycję amnestii. Podobnie ludzie wciąż tkwiący na Majdanie.

Obama grozi Rosji nowymi sankcjami

Prezydent USA Barack Obama powiedział w czwartek, że liczy na zastosowanie się Rosji do ustaleń, które zapadły w czwartek na rozmowach w Genewie. W przeciwnym razie USA i sojusznicy nałożą na Moskwę dodatkowe sankcje - zapowiedział Obama.

Po rozmowach w Genewie "pozostaje różnica zdań"

Po wielogodzinnych rozmowach w Genewie szefowie dyplomacji UE, USA, Rosji i Ukrainy przyjęli ustalenia, które zawarli we wspólnym oświadczeniu. Ich pilne wcielenie w życie ma złagodzić kryzys na Ukrainie. Jeden z warunków to powstrzymanie się od przemocy.

USA i Polska zacieśnią współpracę wojskową

Amerykańskie myśliwce, które przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń, mogą zostać tam do końca roku – powiedział sekretarz obrony USA Chuck Hagel po rozmowach z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Strony zapowiedziały zacieśnienie współpracy wojskowej także na innych płaszczyznach, m.in. operacji specjalnych.

Do Polski przyleci sześć myśliwców z Kanady

- Kanada wysyła do Polski sześć myśliwców CF-18 i personel wojskowy, aby pomóc NATO w operacji na wschodzie Europy - poinformował w czwartek rano premier Kanady Stephen Harper. Myśliwce mają stacjonować w Łasku.

Rosja zamieni Ukrainę w drugą Somalię? "Bez rządu, bez prawa, bez porządku"

- Jeżeli nie urządzimy wyborów prezydenckich teraz, to będzie znaczyć, że nie będziemy mieli prezydenta. Że będzie pustka prawna, którą Rosja jest bardzo zainteresowana - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Petro Poroszenko, kandydat na prezydenta Ukrainy. Jak dodał, Rosja mogłaby wówczas zamienić część Ukrainy w "coś w rodzaju Somalii". - Bez rządu, bez prawa, bez porządku. Nie możemy na to pozwolić - powiedział Poroszenko.

"Bardzo trudno jest dziś o optymistyczny scenariusz"

Najbliższe kilka dni mogą być kluczowe, bardzo trudno jest dziś o optymistyczny scenariusz - przekazał w czwartek premier Donald Tusk komentując sytuację na Ukrainie. To wnioski szefa rządu po rozmowach, które przeprowadził m.in. z premierem Ukrainy i prezydentem Białorusi.

"Omega" i śmigłowce wzmacniają bazę w Mariupolu. Mobilizacja po ataku

- Siły MSW w Mariupolu zostały wzmocnione przez specjalny oddział Omega. Przerzucono tu także śmigłowce - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Niezidentyfikowani napastnicy zaatakowali w środę wieczorem bazę batalionu ukraińskich wojsk wewnętrznych w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy. Bazy nie udało się zdobyć, bo do akcji wkroczył specnaz i powstrzymał napastników. Zginęło trzech separatystów, zatrzymano ponad 60 osób.

FSB zażądało od rosyjskiej społecznościówki danych organizatorów Euromajdanu

Rosyjskie służby wystąpiły z oficjalnym wnioskiem do właścicieli portalu społecznościowego VKontakte z żądaniem ujawnienia danych osobowych organizatorów protestów w Kijowie. W dokumencie FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) powołuje się na przepisy, które pozwalają na ujawnienie tych informacji i zamieszczają listę "podejrzanych" profili. Serwis odmówił ich przekazania.

Sikorski: Zachód nie sprzeda Ukrainy

W czasie spotkania USA - UE - Ukraina i Rosja, do którego ma dojść w czwartek w Genewie, świat zachodni nie sprzeda Ukrainy - zapewnił w środę minister Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji dodał, że Rosja popełni "historyczny błąd", próbując przejąć wschodnią Ukrainę, bo Ukraińcy - "gdy ich przycisnąć, potrafią być twardzi".

Państwa UE analizują, ile stracą na sankcjach wobec Rosji

Komisja Europejska przekazała w środę państwom UE swoją analizę dotyczącą konsekwencji ewentualnego wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji - wynika z nieoficjalnych informacji. W przyszłym tygodniu rządy mają odpowiedzieć Komisji.

Al-Kaida wyprowadziła USA w pole? Pentagon zaskoczony nagraniem

W internecie pojawiło się bardzo niepokojące i robiące duże wrażenie nagranie wideo, jakie przedstawili islamiści z Al-Kaidy. Widać na nim największe spotkanie tej organizacji terrorystycznej od lat. Doszło do niego w Jemenie i wszystko wskazuje na to, że Stany Zjednoczone nie miały o niczym pojęcia. Departament stanu USA przyznał, że z nagrania wynika, iż Al-Kaida ma nowe dowództwo. "Waszyngton jest chyba zaskoczony" - pisze stacja CNN komentująca sprawę.

W promie, który zatonął, są żywi ludzie? Rodzice popłynęli do swoich dzieci

W południowokoreańskim promie, który w środę przewrócił się i zatonął, mogą jeszcze być żywi ludzie. Reuters w czwartek nad ranem polskiego czasu informował, że ojciec jednego z uczniów, który był na pokładzie, otrzymał sms-a od swego dziecka, w którym prosiło o szybką pomoc. Informację później zdementowano, ale o świcie w kierunku miejsca katastrofy ze służbami ratunkowymi popłynęły setki rodziców zaginionych uczniów.

"UE powinna uznać Naddniestrze, jeśli chce stabilizacji w regionie"

Jeżeli Unia Europejska myśli o stabilizacji w tej części kontynentu to powinna uznać niepodległość Naddniestrza - powiedział w środę w Tyraspolu Jewgienij Szewczuk - samozwańczy prezydent tego autonomicznego, rosyjskojęzycznego regionu Mołdawii, który przed laty jednostronnie ogłosił niepodległość.