Pierwsza Dama gra w Pekinie w ping-ponga

Pierwsza Dama USA Michelle Obama swą wizytę w Chinach rozpoczęła rano, odwiedzając wspólnie z Peng Liyuan, małżonką prezydenta ChRL, szkołę w Pekinie. Chińskie media piszą o "łagodnej dyplomacji" pani Obamy i szansie na polepszenie relacji ChRL-USA. Obama znalazła też czas na partyjkę ping-ponga.

Serbski zbrodniarz osadzony w piotrkowskim areszcie

Do aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim trafił gen. Radislav Krstić, serbski zbrodniarz wojenny. Będzie tam przesiadywać karę orzeczoną przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

Uwięziony bloger Nawalny radzi, jak "ukarać kremlowską mafię"

Zamrożenie kont "kremlowskiej mafii" i międzynarodowe śledztwa ws. rosyjskich transakcji na Zachodzie - na takie działania zdaniem Aleksieja Nawalnego powinien zdecydować się Zachód, jeśli chce poważnie osłabić Władimira Putina. - Wszelkie apele Zachodu są w Rosji wyśmiewane - pisze w liście opublikowanym w "New York Times" jeden z liderów rosyjskiej opozycji.

McCain: Straciłem akcje w Gazpromie, anuluję wczasy na Syberii

Republikański senator USA John McCain, objęty w czwartek rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę.

Hetman Sahajdaczny nie przepędził Rosjan. Dementi z Kijowa

Doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow zdementował podawaną przez ukraińskie media informację o tym, że flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy.

Jako jedyny zagłosował przeciwko aneksji Krymu. Teraz chcą mu odebrać mandat

- Pośpiech sprawił, że naród Ukrainy i cały świat uważają nas za agresorów - powiedział rosyjski deputowany Ilja Ponomariow, który jako jedyny sprzeciwił się ratyfikowaniu traktatu o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Jego zdaniem decyzja ta zapadła zbyt pochopnie. To nie pierwszy raz, kiedy znany z niezależnych poglądów deputowany Sprawiedliwej Rosji sprzeciwił się Putinowi.

Szef GRU, bankier Putina i "prawosławny czekista". Zobacz, kogo objęły sankcje USA

Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

Duma ratyfikowała aneksję Krymu. Jeden głos przeciw

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, w czwartek ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.

Prezydent Estonii w Gdańsku. "Nic nie jest droższe od wolności"

- Nic nie jest droższe od wolności, żadna cena gazu nie jest w stanie przebić ceny wolności - powiedział w czwartek w Gdańsku prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że Gdańsk jest symbolem walki z komunistycznym totalitaryzmem.

"UE przygotowuje się na nowy czas. Długi okres bardzo trudnych stosunków z Rosją"

- Byłoby w ogóle złudzeniem sądzić, że sankcje wizowe, dotyczące kont i innych zasobów, jednoznacznie wpłyną czy zmodyfikują politykę rosyjską - mówił Donald Tusk przed rozpoczynającym się szczytem w Brukseli. Jego zdaniem dyskusja o sankcjach wobec Rosji to dyskusja o tym, jak Europa ma się przygotować do "być może długiego okresu zamrożonych relacji z Rosją".

"Gospodarka europejska też odczuje sankcje"

Gospodarka europejska odczuje efekty sankcji nałożonych na Rosję, ale trzeba sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze: dobrobyt Unii Europejskiej czy bezpieczeństwo - powiedział w czwartek we "Wstajesz i wiesz" Jacek Sasin. Tadeusz Iwiński z SLD twierdzi, że "sankcje nigdy nigdzie nie okazały się skuteczne".

Pierwszy statek dotarł w rejon poszukiwań boeinga

- Norweski samochodowiec Hoegh St. Petersburg dopłynął w rejon poszukiwań rzekomych szczątków zaginionego boeinga - podał armator jednostki. Statek płynął z Madagaskaru do Melbourne, gdy australijskie władze poprosiły go o włączenie się w poszukiwania. W czwartek Australijska Rada Bezpieczeństwa Morskiego udostępniła zdjęcia satelitarne dwóch obiektów unoszących się na wodzie ok. 2,6 tys. km od wybrzeży Australii. Jeden z nich ma około 24 m, a drugi 5 m i mogą być one szczątkami zaginionego samolotu.

B777 szukają w planetarnym śmietniku. Pływają tam setki lat podróży człowieka

Wskazane przez Australijczyków miejsce, w którym być może unoszą się szczątki zaginionego 13 dni temu samolotu Malaysian Airlines, znajduje się w obrębie tzw. wiru Oceanu Indyjskiego. To miejsce to nic innego jak ogromny śmietnik ukształtowany przez odpady zostawiane przez ludzi odbywających przez setki lat podróże morskie w tamtym rejonie. Śmieci krążą w nim jak w spirali, wciąż spychane do środka przez potężne prądy oceaniczne.