Putin: to Ukraina odpowiada za katastrofę boeinga

Władimir Putin obciążył Ukrainę odpowiedzialnością za czwartkową katastrofę malezyjskiego samolotu pasażerskiego na jej terytorium. Prezydent Rosji stwierdził, że nie doszłoby do tej tragedii, gdyby Kijów nie wznowił działań zbrojnych przeciwko separatystom.

Izrael rozpoczął inwazję lądową na Strefę Gazy

Wojska izraelskie poinformowały o rozpoczęciu w czwartek wieczorem ofensywy lądowej w Strefie Gazy. Instrukcje w tej sprawie wydali premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister obrony Mosze Ja'alon - napisano w oświadczeniu kancelarii szefa rządu. "To nowa faza operacji Protective Edge" - wyjaśniły na Twitterze Siły Obronne Izraela (IDF).

"Co on robił na terytorium Ukrainy? Wieźli szpiegów". SBU publikuje nagranie rozmów separatystów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie rozmów separatystów. Mężczyźni rozmawiają na temat samolotu malezyjskich linii lotniczych, który spadł w obwodzie donieckim. W rozmowie informują, że samolot został zestrzelony przez kozaków z punktu kontrolnego Czernuchino. O przechwyconych rozmowach poinformował podczas konferencji prasowej szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.

Samolot zestrzelony przez pomyłkę? Ekspert lotniczy tego nie wyklucza

Takie pomyłki się zdarzają, nie mieli pewności, gdzie strzelają, jednak czartery korzystają z transpondera, dzięki czemu wiadomo, jaki to samolot. Rosjanie przyjęli inną koncepcję, rozpoznają jedynie rosyjskie samoloty, a każdy inny jest dla nich obcy. Nie wiadomo, czy cywilny, czy wojskowy - powiedział w "Faktach po Faktach" major rezerwy Michał Fiszer. Z kolei kpt. Dariusz Sobczyński dodał, że pilot nie mógł podejrzewać, że coś takiego się wydarzy, a piloci nie dostali żadnego sygnału o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

10 km dla wyrzutni Buk to nie problem

Według dramatycznych doniesień ze wschodu Ukrainy malezyjski boeing 777 z niemal 300 osobami na pokładzie mógł zostać zestrzelony. Co mogło go trafić? Dosięgnięcie samolotu lecącego na wysokości 10 kilometrów to niełatwe zadanie, wymagające systemu przeciwlotniczego co najmniej średniego zasięgu.

Separatyści: przekażemy czarne skrzynki boeinga 777 ekspertom MAK

Separatyści znaleźli osiem z 12 czarnych skrzynek samolotu malezyjskiego boeinga 777, który rozbił się pod Donieckiem - poinformował Andriej Purgin, "pierwszy wicepremier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. - Czarne skrzynki zostaną przekazane na ekspertyzę do rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego - oświadczył Purgin. Tymczasem władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy oświadczyły, że separatyści prorosyjscy blokują dostęp do szczątków malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Co się stało z boeingiem? Sprzeczne komunikaty separatystów

Jeden z liderów separatystów we wschodniej Ukrainie Aleksandr Borodaj obwinił w czwartek ukraińskie siły rządowe o strącenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wchodzie kraju. Wcześniej jednak separatyści mówili o "zestrzeleniu ukraińskiego samolotu An-26". Kijów nie stracił dziś takiej maszyny.

Polskie kondolencje dla rodzin ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu

Pierwsze polskie reakcje na zestrzelenie malezyjskiego samolotu Boeing 777 na Ukrainie. Na Twitterze kondolencje wyrazili minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, który dodał, że resort sprawdza czy na pokładzie samolotu byli Polacy. Wieczorem kondolencje złożył też prezydent Bronisław Komorowski.

Rozejm się skończył, izraelskie lotnictwo znów bombarduje

Izraelskie lotnictwo w czwartek po południu, po wygaśnięciu kilkugodzinnego rozejmu z Hamasem, zbombardowało kilka razy Strefę Gazy - poinformowali świadkowie. Według palestyńskich służb ratowniczych w jednym z bombardowań zginęło troje palestyńskich dzieci.

Kijów: rosyjski myśliwiec zestrzelił ukraińskiego Su-25. Moskwa: to nie my

Rosyjski samolot wojskowy zestrzelił w środę pociskami rakietowymi nad terytorium Ukrainy należącą do tamtejszych sił powietrznych maszynę Su-25 - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko. - To nie my - odpowiada stronie ukraińskiej Witalij Czurkin, ambasador Rosji przy ONZ. Z kolei minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nazwał oskarżenia Kijowa "absurdalnymi".

Łukaszenka: Białoruś musi być silna, słabych biją

Białoruś powinna być silna pod względem politycznym i gospodarczym, bo w obecnych czasach słabych biją – oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku.

Prezydent Litwy: nie damy się Polakom

Nie damy się Polakom, a stosunki z Polską pozostaną takie, jakie są – powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas spotkania z litewskim korpusem dyplomatycznym. Krytycznie wypowiedziała się też na temat Partnerstwa Wschodniego.

Ponownie przeliczają osiem milionów głosów

Ponowne przeliczanie 8,1 mln głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich w Afganistanie rozpoczęło się w czwartek w stolicy kraju Kabulu. Celem jest zażegnanie sporu między rywalizującymi kandydatami Abdullahem Abdullahem i Aszrafem Ghanim.

"Rosja zapłaci za rozpętaną przeciwko Ukrainie wojnę"

Nowe sankcje USA i UE nałożone na Rosję pokazują, że rosyjskie próby podzielenia Waszyngtonu i Brukseli nie działają - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Sankcje gospodarcze nałożono w środę w związku z rolą Rosji w kryzysie na Ukrainie.

Po "zielonych ludzikach" czas na "zielone samolociki". Prowokacji Rosji nie zabraknie

Po krótkim okresie wahania Kreml podjął decyzję: bronić rebelii w Donbasie za wszelką cenę. Rosja sięga więc po kolejne środki militarne, co oznacza faktycznie prowadzenie wojny z Ukrainą. Choć wojny niewypowiedzianej. Nawet po ewentualnym wkroczeniu regularnych sił można się spodziewać, że Moskwa będzie mówiła, iż to tylko „pokojowa misja”, a nie wojna.

Miedwiediew: sankcje cofną nas do lat 80.

Przyjdzie nam zwrócić większą uwagę na wydatki na obronę i bezpieczeństwo - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, komentując wprowadzone w środowy wieczór sankcje USA i UE uderzające w wielkie rosyjskie firmy. Dodał, że wynikiem sankcji może być - z winy Zachodu - "cofnięcie się do lat 80." w stosunkach między tymi krajami.

Tusk o kolejnych sankcjach UE wobec Rosji: powściągliwe, umiarkowana satysfakcja

Z umiarkowaną satysfakcją przyjąłem decyzję o kolejnych sankcjach wobec Rosji - powiedział w czwartek po zakończeniu szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk. W środę przywódcy państw unijnych zapowiedzieli rozszerzenie sankcji na rosyjskie firmy, wspierające destabilizację Ukrainy i zawieszenie finansowania przez Europejski Banki Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nowych projektów, realizowanych w Rosji.

Tusk szefem Rady Europejskiej? "Wolę trzymać w zapasie każdy wariant"

- Mamy do rozegrania dość skomplikowaną grę i czasami argumentem w tej grze jest to, że wszystkie możliwości gdzieś na stole pozostają - skomentował pogłoski o swoich szansach na objęcie stanowiska szefa Rady Europejskiej Donald Tusk. Premier jasno powiedział jednak, że priorytetem dla niego są sprawy polskie i urząd, który sprawuje. Potwierdził także wcześniejsze doniesienia o tym, że Radosław Sikorski jest polskim kandydatem na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

Bezkarne spacery z marihuaną. Na co od dziś może sobie pozwolić Obama?

Od północy w stolicy USA Waszyngtonie każdy, w tym pierwszy obywatel Barack Obama, może legalnie przejść ulicą nawet z uncją marihuany (ok. 28,3 g), pochwalić się nią znajomym, wymachiwać przed przechodniami, a i tak nie zostanie za to zatrzymany przez policję. W Dystrykcie Kolumbii od czwartku posiadanie tego narkotyku nie jest już bowiem karalne. Depenalizacja nie oznacza jednak legalizacji.