Trzy przypadki wirusa Ebola w Mali? Pacjenci w izolatkach

Władze Mali poinformowały w czwartek o wykryciu w tym kraju trzech przypadków gorączki krwotocznej. Pacjenci zostali umieszczeni w izolatkach. Badania wykażą, czy chorobę wywołał wirus Ebola, który w sąsiedniej Gwinei zabił już 84 osoby.

Na Ukrainę popłyną dolary. Obama podpisał ustawę

Prezydent Barack Obama podpisał w czwartek ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld USD. W ustawie Kongres dał ponadto Obamie zielone światło do nakładania dalszych sankcji na Rosję, by ukarać ją za agresję na Ukrainę.

Gabriel Garcia Marquez w szpitalu

Kolumbijski noblista Gabriel Garcia Marquez trafił do szpitala w stolicy Meksyku. Nie podano oficjalnej przyczyny, jednak lokalne media informują, że może chodzić o zapalenie płuc.

Marine Le Pen skazana za oszczerstwo

Marine Le Pen, przewodnicząca Frontu Narodowego, ugrupowania francuskiej skrajnej prawicy, została skazana na 10 tys. euro grzywny za rozdawanie podczas kampanii wyborczej w 2012 roku kłamliwego pamfletu na temat przeciwnika, Jean-Luca Melenchona.

W Rosji zatrzymano "dywersantów z Ukrainy". "Przygotowywali akty terroru"

W Rosji zatrzymano 25 obywateli Ukrainy, w tym trzech aktywistów Prawego Sektora - poinformowała rosyjska telewizja NTV, powołując się na źródła w służbach specjalnych. Są oni podejrzani o przygotowywanie aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z doniesieniami mediów mieli działać zgodnie z instrukcjami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. SBU stanowczo zaprzecza tym informacjom.

Darth Vader stracił szansę na prezydenturę

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji w nadchodzących wyborach prezydenckich kandydatowi przedstawiającemu się jako Darth Vader. Wniosek reprezentanta Ukraińskiej Partii Internetowej nie spełnił wymogów formalnych.

Franciszek dostał od Elżbiety whisky i miód. Odwdzięczył się prezentem dla "royal baby"

Szkocką whisky i miód oraz żywność biologiczną otrzymał papież Franciszek od królowej Elżbiety II, którą przyjął w czwartek w Watykanie. Ich prywatne, pierwsze spotkanie trwało pół godziny. Wcześniej monarchini zjadła obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w Rzymie. Do Wiecznego Miasta monarchini powróciła po 14 latach. Królowej towarzyszy mąż, książę Filip.

Szef NATO o zarzutach Ławrowa: "To propaganda i dezinformacja"

Anders Fogh Rasmussen wyraził zdziwienie twierdzeniami Rosji o tym, że plany wzmocnienia obecności wojskowej NATO na terytorium Europy Wschodniej są naruszeniem zasad współpracy Sojuszu z Rosją. Sekretarz generalny NATO podkreślił, że to Rosja jest stroną, która łamie swoje międzynarodowe zobowiązania.

Rosyjskie MSZ wzywa ambasadora Niemiec. "Pseudohistoryczne analogie ministra"

Niemiecki ambasador został wezwany do rosyjskiego MSZ w celu złożenia wyjaśnień w związku z wypowiedzią Wolfganga Schaeuble, w której minister finansów Niemiec miał porównać działania Rosji na Krymie do aneksji Kraju Sudeckiego przez Adolfa Hitlera w 1938 r. Niemieckie MSZ wyjaśniło natomiast, że rozmowa ambasadora była już umówiona wcześniej.

SBU: W planowaniu masakry na Majdanie uczestniczyły rosyjskie służby specjalne

- W planowaniu operacji na kijowskim Majdanie uczestniczyli funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa, a operacja masowych zabójstw na Majdanie odbywała się pod ścisłym kierownictwem prezydenta Wiktora Janukowycza - poinformował szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Wałentyn Naływajczenko. Dodał, że wobec Janukowycza i wielu innych osob wystosowano już nakazy aresztowania.

Sikorski: Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś jest inaczej

- Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś niestety jest inaczej - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit", że uważa on za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę.

Bułgaria wprowadza ułatwienia wizowe dla Rosjan

Szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin poinformował w wywiadzie dla telewizji publicznej, że wprowadzono ułatwienia wizowe dla rosyjskich turystów. Dodał, że nie chodzi o nadzwyczajny krok, a o planowane działania na rzecz rozwoju turystyki.

NATO tworzy plan obrony przed Rosją. W Polsce 4,5 tys. Amerykanów?

Zwiększenie siły rażenia lotnictwa, więcej okrętów na Bałtyku i Morzu Czarnym, być może kilka tysięcy żołnierzy z USA w Europie Wschodniej. Taki plan działań NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji przedstawia w rozmowie z "New York Timesem" gen. Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie.

Gen. Pacek: Wojska NATO poprawiłyby poczucie bezpieczeństwa Polaków

Szansa inwazji Rosji na Ukrainę jest niewielka, ale "zawsze trzeba szykować się na najgorszy scenariusz" - mówił w TVN24 były szef MON Janusz Onyszkiewicz. Z kolei gen. Bogusław Pacek podkreślał, że obecność wojsk NATO, jak i amerykańskich na terenie Polski "zdecydowanie poprawiłoby poczucie bezpieczeństwa".

Były dowódca NATO w Europie: Odbudować siły USA na Starym Kontynencie

Należy odbudować siły USA w Europie, by zapewnić pokój i uspokoić naszych sojuszników w Europie Wschodniej - apelował w środę były dowódca sił NATO w Europie James Stavridis. Prawdopodobieństwo dalszej agresji Rosji wobec Ukrainy określił jako "jeden do trzech". Dodał, że pomoc taktyczna i logistyczna Sojuszu w Kijowie sprawiłaby, że "rachunek" za interwencję okazałby się być może dla Władimira Putina zbyt wysoki.