Co trzeci Niemiec nie wyklucza wojny NATO-Rosja

Aż 1/3 Niemców twierdzi, że z powodu konfliktu na Ukrainie mogłoby dojść do wojny pomiędzy Rosją i Paktem Północnoatlantyckim - wynika z badań, których rezultaty opublikowano w środę nad Łabą.

"Jeśli Putin wyśle wojska, będziemy mieć powstanie na Ukrainie"

Putin nie lubi przegrywać. Wygrał na Krymie, a teraz przegrywa - stwierdził amerykański ekspert ds. polityki zagranicznej i obronnej w Brookings Institution Michael O'Hanlon. Według niego wejście Rosjan na Ukrainę i regularna wojna jest możliwa. - Putin będzie dalej wspierał separatystów, ale jeśli wyśle rosyjskie wojska, to wtedy będziemy mieć powstanie na Ukrainie - twierdzi z kolei były asystent sekretarza obrony USA w czasach Ronalda Reagana, Lawrence Korb.

Dostaw broni dla Ukrainy nie będzie. A gdyby weszła Rosja? Obama: to co innego

Prezydent USA Barack Obama ocenił w środę, że ukraińska armia jest znacznie silniejsza od separatystów. Nie ma więc potrzeby, by USA ją zbroiły. Ale jeżeli na wschodzie Ukrainy dojdzie do interwencji zbrojnej Rosji, "będzie to zupełnie co innego" i rozpatrzone zostaną "różne kwestie" - zastrzegł. Z Petrem Poroszenką o sytuacji w kraju rozmawiał wiceprezydent USA Joe Biden.

Pierwszy od miesiąca dzień bez ostrzału. Izrael chce wydłużyć rozejm

Izrael i milicje stanowiące zbrojne ramię Hamasu skrupulatnie wypełniają w środę postanowienia 72-godzinnego zawieszenia broni. W spustoszonej przez 4 tygodnie izraelskich ataków Strefie Gazy panował względny spokój. W Kairze rozpoczęły się niebezpośrednie rozmowy dotyczące funkcjonowania granicy objętej blokadą Strefy Gazy. Izrael wyraził gotowość na przedłużenie zawieszenia broni.

Eksperci zawiesili prace przy wraku. "Sytuacja pogarsza się"

Międzynarodowa misja poszukiwawcza pracująca w miejscu katastrofy malezyjskiego Boeinga na wschodzie Ukrainy zostaje zawieszona ze względu na trwające tam starcia sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami - oświadczył w środę premier Holandii Mark Rutte. Od kilku dni nie znaleziono żadnych szczątków ofiar. Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa poinformował, że wstępny raport ws. przyczyn katastrofy zostanie opublikowany we wrześniu.

Ukraińcy zniszczyli dwa Grady. Kto zbombardował Donieck?

Ukraińskie wojska zaciskają pierścień wokół separatystów na wschodzie Ukrainy - podały w środę władze Ukrainy. Armia w środę prowadziła ofensywne działania w rejonie kontrolowanych przez separatystów Ługańska, Ałczewska i Stachanowa. W środę wojsko zniszczyło m.in. dwie wyrzutnie typu Grad. Nadal z terytorium Rosji dokonywany jest ostrzał artyleryjski i moździerzowy.

Samolotem nad Syberią nie polecisz? "Nie jestem zwolennikiem zakazów"

- Nie jestem zwolennikiem działania metodami zakazów, to może stwarzać problemy pasażerom - mówił w środę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, odnosząc się do doniesień rosyjskich mediów o możliwości zamknięcia części przestrzeni powietrznej Rosji dla zagranicznych linii lotniczych.

Rosja: Nie koncentrujemy wojsk przy ukraińskiej granicy

Informacje o rzekomym ściąganiu rosyjskich wojsk na granicę z Ukrainą wywołują jedynie współczucie dla rzeczników Pentagonu, Departamentu Stanu USA i NATO - oświadczył w środę rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej generał Igor Konaszenkow.

"Zamachu na generałów NATO dokonał afgański żołnierz"

Zamachowiec, który we wtorek otworzył ogień do wyższych oficerów NATO w wojskowej uczelni pod Kabulem i zabił amerykańskiego generała, był afgańskim żołnierzem - potwierdził w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.

Hiszpanie przywiozą do Europy chorego na Ebolę

Hiszpański rząd zezwolił zakażonemu wirusem Ebola obywatelowi na przyjazd do kraju. Samolot wojskowy ma jeszcze w środę wystartować z Madrytu do stolicy Liberii, Monrowii, by przewieźć stamtąd 75-letniego zakonnika.

Rosjanie gwałtownie zmienili zdanie o UE. Teraz to wróg

W Rosji rosną nastroje antyzachodnie - informuje Centrum Jurija Lewady. Z najnowszego sondażu tej niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej wynika, że pogarsza się stosunek Rosjan nie tylko do USA, ale także do Unii Europejskiej. Powodem są wydarzenia na Ukrainie.

Alternatywa dla szturmu na Donieck. Kluczem panowanie nad "drogami życia"

Walki w Donbasie przyjęły oblicze wojny pozycyjnej. Położenie rebeliantów donieckich jest dużo gorsze, niż ich towarzyszy z Ługańska. Od bojowych decyzji tych drugich zależy los „Donieckiej Republiki Ludowej”. Tymczasem dowództwo ukraińskie stoi przed strategicznym wyborem: przypuścić frontalny szturm na Donieck i Ługańsk, czy skupić się na odcięciu rebelii od rosyjskiego zaplecza.

NATO wejdzie w nową epokę "czujności wobec Rosji". Szczyt Sojuszu za miesiąc

Wysunięta baza uzbrojenia i sprzętu w Szczecinie, rewizja planów obronnych, częstsze i większe ćwiczenia, a przede wszystkim - zmiana nastawienia wobec Rosji z przyjaznego i otwartego na czujne i ostrożne. O tym formalnie zdecydują przywódcy NATO na szczycie w walijskim Newport. Po 25 latach od rozpadu bloku komunistycznego sojusz wojskowy Zachodu formalnie przyzna, że na Wschodzie pojawił się rywal, który stwarza zagrożenie.

Niespokojna noc na wschodzie Ukrainy. Coraz liczniejsze siły rosyjskie na granicy

Ukraińskie siły rządowe, po dwóch dniach przerwy w działaniach bojowych, przegrupowały się i podeszły pod Donieck. Mieszkańcy informowali obecnych na miejscu dziennikarzy, że widzieli kolumny sprzętu wojskowego, ściągające na południowe przedmieścia Doniecka. Tymczasem na granicy rosyjsko-ukraińskiej pojawia się coraz więcej żołnierzy rosyjskiej armii. Według szacunków ukraińskich, jest ich ok. 45 tys.

"Bez obecności militarnej z zewnątrz, na Ukrainie będzie wojna"

- Trzeba zacząć myśleć o poważnym planie pokojowym, inaczej będzie wojna - ocenił we "Wstajesz i wiesz" Marek Siwiec z Twojego Ruchu. W Doniecku trwają walki wojsk ukraińskich z separatystami, a przy granicy z Ukrainą Rosjanie gromadzą wojska. Dr Tomasz Szulc z Politechniki Wrocławskiej uważa, że nie oznacza to przygotowań do interwencji, ale Ukraina nie powinna zapominać, iż rosyjska inwazja jest możliwa.

Minuta ciszy dla ofiar Hiroszimy. "Broń nuklearna to absolutne zło"

Ok. 45 tys. osób uczciło w środę w Hiroszimie minutą ciszy pamięć tysięcy ofiar bomby atomowej zrzuconej przed 69 laty na to japońskie miasto przez Amerykanów. Burmistrz wezwał światowych przywódców, by osobiście przybyli zobaczyć, jakie zniszczenia spowodowała bomba.