"Oni mnie zabiją". Wpływowa rodzina błagała o litość, Państwo Islamskie spaliło go żywcem

- To pobożny człowiek, który modli się, pości i zawsze lata z Koranem - mówił o bracie zamordowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, Dżawwad al-Kasaesbeh. 26-letni pilot, Muath, pod koniec grudnia trafił do niewoli dżihadystów i najprawdopodobniej kilka dni później został spalony żywcem. Niemal miesiąc później IS negocjowało mimo to jego wymianę na iracką terrorystkę więzioną w Jordanii. W sieci we wtorek pojawiło się nagranie przedstawiające egzekucję pilota.

Dozbrojenie "może przedłużyć agonię Ukrainy"

W obecnych warunkach wysyłanie broni na Ukrainę grozi przedłużeniem, a nawet eskalacją konfliktu przez Rosję - ostrzega Eugene Rumer z fundacji Carnegie Endowment. Kwestionuje również sens wysyłania broni wojsku nieprzeszkolonemu w jej używaniu.

Podsłuchiwani dziennikarze i politycy opozycji. Była szefowa służb stanie przed sądem

Maria del Pilar Hurtado przez cztery lata uciekała przed kolumbijskim wymiarem sprawiedliwości. W sobotę władze Panamy, gdzie się ukrywała, przekazały kobietę Kolumbii. Była szefowa nieistniejącej już komórki służb specjalnych DAS jest oskarżona o udział w jednym z największych skandali w kolumbijskiej polityce ostatnich lat. W 2008 r. na jaw wyszło, że DAS nielegalnie podsłuchiwał m.in. przeciwników politycznych ówczesnego prezydenta Alvaro Uribe, opozycyjnych dziennikarzy czy sędziów.

Chciała zostać męczennicą i trafić do nieba. Kim jest stracona terrorystka?

Sadżida al-Riszawi miała zginąć w 2005 roku razem ze swoim mężem w zamachu terrorystycznym na jordański hotel, ale ładunki wybuchowe w jej pasie szahida nie eksplodowały. Dzięki moratorium długo unikała kary śmierci i spędziła w jordańskim więzieniu prawie dekadę. Pod koniec stycznia o "siostrze" przypomnieli sobie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zażądali wymiany kobiety na dwóch zakładników: japońskiego dziennikarza i jordańskiego pilota. Do wymiany nie doszło, a obaj mężczyźni zostali zabici. Kim jest terrorystka, o którą upominieli się dżihadyści z Państwa Islamskiego?

Amerykański wywiad będzie inwigilował mniej?

Na tydzień przed wizytą kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie administracja USA ogłosiła zaostrzenie niektórych zasad stosowanych w masowej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez wywiad USA, tak by zwiększyć ochronę danych obcokrajowców.

Przegląd prasy: Niemcy chcą bronić Polski

Niemcy wyślą na manewry do naszego kraju jeden z największych kontyngentów wśród państw NATO. W tym roku w Polsce będzie ćwiczyło 1700 niemieckich żołnierzy. To precedens w historii III RP - pisze "Rzeczpospolita".

Przed tajemniczą śmiercią szykował nakaz aresztowania prezydent?

W mieszkaniu argentyńskiego prokuratora Alberto Nismana, który zmarł w tajemniczych okolicznościach, znaleziono projekt nakazu aresztowania prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner - podał dziennik "New York Times". Śledczy został znaleziony martwy we własnym mieszkaniu dzień przed tym, jak miał przedstawiać dowody na winę prezydent.

Autor antygejowskiej ustawy w Rosji stał się bohaterem pikantnego selfie

Rosyjski polityk Witalij Miłonow, słynący z aktywnej walki z homoseksualistami w Rosji, stał się "bohaterem" antyhomofobicznego zdjęcia, wykonanego na pokładzie samolotu lecącego z Moskwy do Petersburga. Dwie pasażerki, gdy zorientowały się, w jakim towarzystwie lecą, spontanicznie zaczęły się całować, a zdjęcia opublikowały na portalach społecznościowych.

Śmierć za śmierć? Jordania zapowiada egzekucję dżihadystki

Władze Jordanii zapowiedziały, że "w ciągu kilku godzin" dokonają egzekucji irackiej terrorystki Sajidy al-Rishawi w odpowiedzi na zamordowanie jordańskiego pilota - zapowiedział we wtorek przedstawiciel sił bezpieczeństwa. Porucznik Muath al-Kasaesbeh został spalony żywcem.

"Giną jak bezdomne psy", a Rosja kupuje milczenie matek

- Najstraszniejsze jest to jak Rosja traktuje swoich żołnierzy. Odmawia im często nawet prawa do pochówków. Jeśli jakiś żołnierz zginie, a nie ma obok niego kolegi, to może w ogóle nie być rozpoznany - powiedziała w "Faktach po Faktach" reporterka "Czarno na białym" Katarzyna Górniak. Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego" uważa, że rosyjskie ofiary wojny w Donbasie podzielą społeczeństwo w Rosji.

"Nie chcieli mieć nic wspólnego z wojną, a ona przyszła do ich domów"

- Bardzo często Ukraińcy mówili mi, że święta będą za rok, że na chwilę obecną trwa wojna i muszą bronić swojego kraju - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Bianka Zalewska, polska dziennikarka, która pracuje dla ukraińskiej telewizji Espreso TV. W styczniu, który na Ukrainie jest miesiącem świątecznym, pojechała na wschód kraju. Tak powstał reportaż o ludziach, dla których życie pod ostrzałem stało się codziennością.

Atak na żołnierzy przed centrum żydowskim we Francji

Trzech francuskich żołnierzy zostało we wtorek zaatakowanych nożem w centrum Nicei na południowym wschodzie kraju. Dwóch z nich jest lekko rannych - podają agencje AFP i Reutera. Do ataku doszło przed centrum żydowskim. Napastnika zatrzymano. Według policyjnych źródeł nosi to samo nazwisko, co zamachowiec z Paryża - Coulibaly.

"Ukraina powinna rozmawiać z separatystami, a nie wskazywać palcem na Moskwę"

Ukraina oczekuje na oficjalną reakcję Rosji na fiasko toczonych w Mińsku rozmów na temat uregulowania sytuacji w Donbasie – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Kijowie Jewhen Perebyjnis. Z kolei szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wezwał władze w Kijowie do bezpośrednich rozmów z separatystami. Dodał także, że Ukraina nie powinna zrzucać winy za konflikt na Moskwę - podała we wtorek agencja RIA.

Dzieci trojga rodziców? Izba Gmin powiedziała "tak"

Izba Gmin zadecydowała we wtorek, że w Wielkiej Brytanii będzie dozwolone zapłodnienie in vitro przy użyciu DNA trzech osób. Propozycja regulacji wywołała wiele kontrowersji etycznych i protesty przedstawicieli Kościoła, zarówno anglikańskiego, jak i katolickiego.