Putin widzi koniec Asada? Jest reakcja Kremla na słowa Obamy

- W komunikacie dotyczącym rozmowy telefonicznej napisaliśmy wszystko, co uznaliśmy za istotne do przekazania - takimi słowami w środowy poranek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdystansował się do słów Baracka Obamy. Prezydent USA we wtorkowym wywiadzie dla "New York Timesa" powiedział, że Władimir Putin zadzwonił do niego w czerwcu i z rozmowy "dało się wyczuć", że Rosja widzi zbliżający się upadek reżimu Baszara el-Asada w Syrii.

Strzelanina w Mukaczewie i samochód z polską rejestracją. "Jeep z Kościerzyny w Donbasie"

Ukraińskie media informują o skandalu, który może wybuchnąć w związku z polskim samochodem, widniejącym na wideo ze strzelaniny w Mukaczewie. "Polscy wolontariusze podejrzewają, że jeden z samochodów, którym żołnierze Prawego Sektora przyjechali do Mukaczewa, może być ich wsparciem dla batalionów ochotniczych, przeznaczonym do prowadzenia działań wojennych w Donbasie" - napisał portal svodka.net. "Jeśli podejrzenia się potwierdzą, konsekwencje mogą być nieprzewidywalne, a Prawy Sektor będzie musiał zapomnieć o jakiejkolwiek pomocy z Polski" - komentował ukraiński dziennikarz i bloger Ołeksandr Poddubny.

Obama chwali Rosję za pomoc w negocjacjach z Iranem

- Nie osiągnęlibyśmy tego porozumienia, gdyby Rosja nie nalegała wraz z innymi państwami grupy 5+1 na mocną umowę - przyznał w wywiadzie dla "New York Timesa" Barack Obama. Prezydent został zapytany, czy Rosja pomogła w wypracowaniu układu atomowego z Iranem, czy raczej utrudniała osiągnięcie porozumienia.

Putin podpisał dekret. Wybory do Dumy przyspieszone

Władimir Putin podpisał dekret przesuwający termin wyborów parlamentarnych w 2016 r. z grudnia na trzecią niedzielę września - podała rosyjska agencja TASS. Dekret wcześniej zatwierdziła niższa izba parlamentu - Duma Państwowa.

"Buchalter Auschwitz" skazany na cztery lata więzienia

Oskar Groening, nazywany "buchalterem Auschwitz", został uznany za winnego pomocnictwa w zamordowaniu 300 tys. osób. 94-letni były esesman został skazany na cztery lata więzienia. Więcej w "Faktach z Zagranicy" o godzinie 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Bójka i przepychanki w parlamencie. Poszło o pacyfizm

Po burzliwej debacie japońska komisja parlamentarna przyjęła w środę kontrowersyjną ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony - mimo sprzeciwu opozycyjnych deputowanych i protestów obywateli. Ustawy nie popiera 56 proc. ankietowanych - wynika z ostatniego sondażu.

Opublikowała zdjęcie pirata drogowego. Australijka aresztowana w Emiratach

Mieszkająca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Australijka została aresztowana na dwie doby po tym, jak w opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie samochodu, który zastawił na parkingu dwa miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych. Kobietę aresztowano, choć miała stawić się w sądzie tylko po to, by zapłacić grzywnę za "pisanie brzydkich słów" w internecie.

Tak "El Chapo" uciekał z więzienia. Ostatnie chwile w celi

Meksykańskie władze opublikowały nagranie pokazujące moment tuż przed spektakularną ucieczką Joaquina "El Chapo" Guzmana z jego celi w więzieniu o maksymalnym rygorze. Jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców świata wydostał się na wolność w sobotę, wykorzystując długi na 1,5 km tunel.

Iran świętuje podpisanie porozumienia. "Rowhani, dziękujemy!"

Przywódca duchowo-polityczny Irańczyków Ali Chamenei podziękował we wtorek irańskim negocjatorom za doprowadzenie do porozumienia ws. programu nuklearnego. Radości z umowy nie kryją Irańczycy tańczący na ulicach Teheranu. Zewsząd słychać triumfalne trąbienie klaksonów i okrzyki radości.

Greccy związkowcy wzywają do strajku. Nie podobają im się reformy

Grecki parlament musi dzisiaj zaakceptować porozumiecie zawarte na szczycie strefy euro w sprawie programu pomocowego dla Grecji i uchwalić pierwszy pakiet ustaw wprowadzających reformy w kraju. Jest to warunek podjęcia negocjacji z wierzycielami na temat nowego pakietu pomocy dla Aten. Nie podoba się to jednak związkowcom, którzy wezwali do 24-godzinnego strajku.

Gorąca linia u Obamy. Tematem porozumienie z Iranem

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu zapewnił o zaangażowaniu USA w kwestię izraelskiego bezpieczeństwa - podał we wtorek Biały Dom. Netanjahu mówił o obawach w związku z porozumieniem nuklearnym z Iranem.

Więcej pieniędzy, mniej Rosji. Trzęsienia ziemi nie będzie

I w końcu jest. Po 13 latach kryzysu i ponad 20 miesiącach negocjacji jest porozumienie ws. irańskiego programu atomowego. Wszystkie strony ogłosiły sukces i wydają się być zadowolone z osiągniętego po morderczym kilkunastodniowym maratonie wyniku. Ale to nie koniec - teraz Barack Obama musi "sprzedać" porozumienie na własnym podwórku. Później będzie jeszcze trudniej, bo obie strony w porozumieniu będą musiały wytrwać.

Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę

Z powodu porozumienia z Iranem Amerykanie mogą stracić zapał do zbudowania tarczy antyrakietowej w Polsce - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat senator i były szef MON Bogdan Klich. Zgodził się natomiast z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk, drugim gościem programu, że zniesienie sankcji dla Iranu to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców.

Kim Dzong Un chce pokazać, że ma serce? Uwolni część więźniów

Korea Północna po raz pierwszy od trzech lat dokona masowej amnestii. Bliżej nieznana liczba więźniów ma zostać uwolniona w sierpniu z okazji 70. rocznicy wyzwolenia półwyspu koreańskiego spod okupacji japońskiej. Według ekspertów posunięcie ma na celu złagodzenie strachu, który po ostatnich czystkach zapanował wśród obywateli Korei Północnej.

"Ukarać sprawców tragedii". Poroszenko chce trybunału ws. MH17

Powołanie trybunału międzynarodowego do ścigania winnych zestrzelenia w 2104 r. nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego jest ważne z uwagi na konieczność ukarania sprawców tej tragedii – oznajmił we wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Trzy ofiary selekcji na komandosów i nadal "nic się nie zmieniło"

Dokładnie rok temu trzech brytyjskich żołnierzy przypłaciło życiem chęć dostania się do elitarnej jednostki komandosów SAS. Mężczyźni nie wytrzymali morderczego upału i niemal 9-godzinnego marszu górskimi zboczami w pełnym rynsztunku. Organizator marszu, czyli brytyjski resort obrony, nie wyciągnął wniosków z tej tragedii - twierdzi koroner prowadząca śledztwo. I zarzuca resortowi brak przygotowania, kiepską organizację oraz twierdzi, że tych śmierci można było uniknąć.

Obława na Zakarpaciu. "Położenie Prawego Sektora zdradził sygnał komórki"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeczesuje lasy w pobliżu Mukaczewa, gdzie schronili się członkowie Prawego Sektora, którzy wdali się w konflikt zbrojny z miejscowym oligarchą. Ukraińskie media informują, że ich położenie zdradził przechwycony sygnał z telefonu komórkowego. "Operacja ich zatrzymania rozpoczęła się wtedy, kiedy funkcjonariusze zarejestrowali taki sygnał" - informuje agencja Ukrinform.

"Koszary remontowali narkomani i alkoholicy". Ściany złożyły się jak domek z kart

- W brygadzie, która remontowała koszary w centrum szkoleniowym w Omsku, pracowali narkomani i alkoholicy z miejskiego centrum rehabilitacji. Nie mieli żadnych uprawnień, pracowali za jedzenie - przekonywał na antenie telewizji LifeNews mieszkaniec miasta Władimir Nastyczenko. Tymczasem gazeta "Kommiersant" informuje, że budynek po remoncie został przyjęty z wieloma niedoróbkami, a wojskowi mieli przymknąć na nie oko.

Terenówka sekretarki wyleciała w powietrze. "Ludzie Zacharczenki wpadli w panikę"

W Doniecku nieznani sprawcy podłożyli bombę do terenówki należącej do sekretarki "premiera" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki. 27-letnia Jelena Filippowa przeżyła zamach. W ciężkim stanie trafiła do szpitala. "Donieccy terroryści walczą o strefę wpływów. Sekretarka była ważną osoba w otoczeniu Zacharczenki, decydowała o jego spotkaniach i rozmowach"– informuje internetowa gazeta Nowosti Donbassa.

Mniej wirówek, "nie" dla zapasów ciężkiej wody. Co ustaliły Iran i mocarstwa

Celem porozumienia społeczności międzynarodowej z Teheranem jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Co jest w porozumieniu? Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.