Zderzenie pociągów w Szwajcarii. Ranny m.in. maszynista

Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się w piątek w mieście Rafz ok. 35 km na północ od Zurychu. Rannych zostało pięć osób podróżujących pociągami, wśród nich jeden z maszynistów. W obu składach było w sumie ponad 100 osób.

Szef SBU: doradca Putina kierował snajperami na Majdanie

W rocznicę tragicznych wydarzeń na Majdanie Niepodległości w Kijowie, ukraińskie władze ujawniają coraz więcej szczegółów, związanych z zabójstwem demonstrantów w lutym 2014 r. Jak twierdzi szef Służby Bezpieczeństwa Wałentyn Naływajczenko, brały w tym udział rosyjskie służby specjalne, a doradca prezydenta Władimira Putina Władysław Surkow kierował snajperami strzelającymi do demonstrantów.

"Ukraina to inny kraj. Ludzie nie żałują Majdanu"

- Ludzie, których znam, nie żałują Majdanu, bo Ukraina nie jest dziś taka sama. Wierzą, że wejdą do Europy, będą bezpieczni i wolni - mówił we "Wstajesz i wiesz" muzyk Dariusz Malejonek, który rok temu koncertował na ukraińskim Majdanie.

Biznes, książka, konsultacje. Utopili Majdan we krwi, dziś żyją w luksusie w Moskwie

Moskwa od lat była bezpieczną przystanią dla polityków obalonych w rewolucjach na obszarze postsowieckim. Jest też schronieniem dla tych z Ukrainy. Rok po Majdanie czołowe postacie reżimu Janukowycza wiodą w Rosji spokojne i dostatnie życie - pisze "The Moscow Times". Choć wszyscy ścigani są przez ukraińskie władze, nie muszą bać się ekstradycji. Moskwa odmawia, twierdząc, że są ścigani ze względów "politycznych". Czym zajmują się dzisiaj antybohaterowie kijowskiego Majdanu?

15 dni aresztu dla Nawalnego. Ominie go jego demonstracja

Sąd Rejonowy w Moskwie w czwartek skazał jednego z liderów opozycji w Rosji Aleksieja Nawalnego na 15 dni aresztu za złamanie przepisów o zgromadzeniach, wiecach, demonstracjach, pochodach i pikietach. Sąd uznał, że nawoływał on do udziału w nielegalnej akcji.

Putin wygrywa wojnę propagandową? "Zachód jest wobec tego bezbronny"

W tej wojnie słowo jest bronią niemal równie potężną jak karabin. Rozpędzona machina propagandowa rosyjskiego rządu działa bez zarzutu, a przekaz formułowany przez Kreml trafia do coraz szerszego grona odbiorców. - Wygra ten, kto tę bajkę opowie lepiej - zauważa były europoseł Paweł Kowal. Na razie Zachód nad możliwościami stworzenia własnej opowieści dopiero debatuje. Czy Putin wygrywa wojnę propagandową? Materiał "Czarno na białym".

"Bohaterowie!". Mieszkańcy Kijowa powitali żołnierzy wracających z Debalcewego

W czwartek wieczorem na dworcu w Kijowie zgromadziły się setki Ukraińców, by powitać żołnierzy wracających z Debalcewego. Po ciężkich walkach, prowadzonych mimo zawieszenia broni, siły rządowe wycofały się w środę z tego ważnego strategicznie miasta. W Kijowie żołnierze przywitani zostali kwiatami i okrzykami "bohaterowie".

"A za hałdą stoją Indianie Donbasu". Kulisy najazdu rosyjskich żołnierzy

Misza z Jekaterynburga, Losza z Mozdoku, Dima z Władykaukazu - wszyscy młodzi, ledwo przekroczyli dwudziestkę. Do niedawna odbywali służbę wojskową w brygadzie zmotoryzowanej w Rosji. Od 20 stycznia, gdy z nową siłą wybuchły walki w Donbasie - są "w delegacji" na Ukrainie. Z rosyjskimi żołnierzami, którzy wierzą, że ich misją jest "zakończenie wojny w Donbasie", rozmawiał dziennikarz rosyjskiej gazety "Kommiersant".

Berlin, Paryż, Kijów. Ławrow rozmawia o ukraińskim kryzysie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał w czwartek telefonicznie ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Francji i Ukrainy podczas której omówiono "praktyczne posunięcia" mające na celu uregulowanie kryzysu na Ukrainie - poinformowała agencja TASS.

Ucieczka z donieckiego piekła. "Wyjechaliśmy tak, jak staliśmy"

- To było prawdziwe oblicze wojny. Straszne. Zaczęły się bombardowania i morderstwa. Było bardzo źle - mówi w rozmowie z TVN24 Julia, która do obozu dla uchodźców w Kramatorsku trafiła z "donieckiego piekła". - Praca się skończyła. Tak, jak nasze dotychczasowe życie. Wszystko, o czym marzyliśmy również się skończyło i musieliśmy uciekać - dodaje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kaczyński nie spotkał się z Orbanem. Wiceszef MSZ: nie było zaproszenia

- Można prowadzić wobec najważniejszych polityków europejskich politykę a la PiS, czyli chować się, obrażać albo z hukiem ogłaszać, że się nie przyjmie zaproszenia na spotkanie, którego to zaproszenia w ogóle nie było - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do słów Mariusza Błaszczaka, który poinformował w czwartek, że prezes Jarosław Kaczyński nie przyjął zaproszenia na spotkanie z przebywającym w Warszawie Viktorem Orbanem.

Rosyjski sąd przekłada sprawę Memoriału

Sąd w Moskwie włączył w czwartek prokuraturę w rozpatrzenie skargi stowarzyszenia Memoriał na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o wpisaniu organizacji do rejestru "zagranicznych agentów". Sprawę przeniesiono na 11 marca - podały rosyjskie media.

Sikorski: Formuła normandzka to błąd. Ostrzegałem Poroszenkę

- Jeszcze nie wiemy, czy Putin poszedł na południe Ukrainy, są pewne raporty o ostrzale, ale gdyby doszło do ataku na Mariupol, to wszyscy będziemy musieli uznać, że te postanowienia zostały złamane - stwierdził Radosław Sikorski, mówiąc o rozejmie z Mińska. Gość programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat powiedział, że ostrzegał prezydenta Ukrainy, iż rokowania w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy) nie są korzystne dla Kijowa.

Biały Dom "głęboko zatroskany" wojną w Donbasie

Biały Dom oświadczył w czwartek, że jest "głęboko zatroskany" doniesieniami o walkach trwających na wschodniej Ukrainie mimo zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia o zawieszeniu broni. "Przemoc trwa" - powiedział rzecznik Białego Domu Eric Schultz.

Ukraińska nawigatorka żąda międzynarodowego konsylium

Nadija Sawczenko, ukraińska nawigatorka, oskarżana w Rosji o współudział w zabiciu dziennikarzy koncernu WGTRK pod Ługańskiem, poprosiła o zwołanie międzynarodowego konsylium, które miałoby ocenić stan jej zdrowia. Od 15 grudnia 2014 roku Sawczenko prowadzi głodówkę w proteście przeciwko przetrzymywaniu jej w rosyjskim areszcie.

Ważne libijskie miasto w rękach Państwa Islamskiego?

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opanowali w czwartek w Libii ważne portowe miasto Syrta nad Morzem Śródziemnym - poinformował libijski portal Al-Wasat. Zajęli siedziby lokalnych władz. Wstrzymane zostały zajęcia na tamtejszym uniwersytecie.

"Jeńcy nakarmieni i opatrzeni". Zamiast parady hańby wycieczka dla mediów

Dotychczas niewola w rękach rebeliantów kojarzyła się głównie z "paradami hańby" i bestialskim traktowaniem ukraińskich jeńców. Aparat propagandowy "republik ludowych" wziął się więc do roboty - rebelianci w Doniecku zorganizowali dziennikarzom "wycieczkę" do "obozu jenieckiego". Nagranie opublikowała agencja Reuters. Pojawiający się na nim ukraińscy wojskowi mówią, że "poddali się dobrowolnie" i że "są przeciwni utworzeniu w Donbasie kontyngentu sił pokojowych".