W poniedziałkowym wybuchu samochodu pułapki w Mogadiszu w Somalii zginęły dwie osoby posiadające polskie obywatelstwo. Jak poinformowało MSZ, jednym ze zmarłych był mężczyzna, który zajmował się działalnością humanitarną i biznesową.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że na dzisiejszym szczycie unijnym w pierwszej kolejności trzeba będzie się zająć kwestią ochrony granic zewnętrznych UE. Oświadczył też, że zaproponuje większą pomoc dla państw sąsiadujących z regionami konfliktów. Szczyt UE, podczas którego szefowie państw i rządów będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym, ma się rozpocząć o godz. 18.
Od wizyty w Białym Domu papież Franciszek rozpoczął w środę drugi dzień pobytu w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Barack Obama podziękował papieżowi za pomoc w normalizacji stosunków z Kubą oraz pochwalił jego zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska.
Niemcy mają coraz większe problemy z zapewnieniem dachu nad głową tłumom napływających migrantów. Tylko w ciągu pierwszych trzech tygodni września trafiło do tego kraju ponad 100 tys. przybyszów. Lokalne władze rozmieszczają ich w różnych publicznych obiektach. Ci, którzy dostaną azyl, też przez jakiś czas muszą gdzieś mieszkać. W Dachau umieszczono ich w budynkach należących kiedyś do miejscowego obozu koncentracyjnego. Materiał "Faktów z zagranicy".
Wypowiadając się przed unijnym szczytem ws. uchodźców węgierski premier powiedział, że chce przedstawić w Brukseli sześć swoich propozycji uregulowania kryzysu, a to co zaproponuje Berlin go nie interesuje. - Węgry tego nie chcą - stwierdził Wiktor Orban, zarzucając Niemcom "moralny imperializm".
Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ułaskawił w środę stu więźniów, w tym dwóch dziennikarzy katarskiej telewizji Al-Dżazira - poinformowały egipskie siły bezpieczeństwa.
Na grecką wyspę Lesbos dotarło w środę rano, w ciągu zaledwie trzech godzin, ponad 2,5 tys. migrantów, głównie uchodźców z Afganistanu - podał Reuters. Fotoreporter agencji poinformował, że widzi kolejne grupy zmierzające w stronę wyspy.
Prezydenci Francji Francois Hollande i Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzgodnili sprzedaż dwóch francuskich okrętów typu Mistral, które z powodu kryzysu na Ukrainie nie trafiły do Rosji.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że ideologia Państwa Islamskiego wypacza i kompromituje islam. Ostrzegł też, że IS próbuje werbować adeptów także w Rosji.
Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj będzie chciał w Trybunale Sprawiedliwości UE podważyć wtorkową decyzję o podziale 120 tys. uchodźców pomiędzy państwa UE, a także, że Słowacja nie zastosuje się do tej decyzji Unii Europejskiej. Słowacja - obok Czech, Węgier i Rumunii - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską. Więcej dzisiaj w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.
Rumunia, która głosowała przeciwko unijnemu podziałowi uchodźców pomiędzy kraje członkowskie, poradzi sobie z kwotą narzuconą jej na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli - powiedział prezydent Klaus Iohannis. Rumunia - obok Słowacji, Czech i Węgier - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską.
Republika Czeska nie zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE (ETS) zatwierdzonego we wtorek przez ministrów spraw wewnętrznych unijnego systemu podziału kwot migrantów - ogłosił premier Bohuslav Sobotka. Czechy - obok Słowacji, Węgier i Rumunii - były krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską.
Jeżeli Stany Zjednoczone rzeczywiście planują rozmieszczenie w Niemczech 20 nowych bomb atomowych, to Rosja "będzie musiała podjąć kroki konieczne do przywrócenia równowagi sił w Europie" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rewelacje dotyczące rzekomych planów Pentagonu wyjawiła we wtorkowy wieczór niemiecka stacja ZDF. Jej ustaleń nie potwierdziły żadne inne zachodnie media. Interfax, powołując się na swoje źródła, podał, że w ramach rewanżu Rosja może rozmieścić iskandery w obwodzie kaliningradzkim.
Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.
Nowy rząd Grecji Aleksisa Ciprasa, którego skład podano we wtorek późnym wieczorem, został zaprzysiężony w środę, przed wylotem premiera na szczyt UE w Brukseli. Nowy rząd tworzy wielu ministrów z poprzedniego gabinetu.
- Polska przyjmie osoby, które są zidentyfikowane. Ma to się to odbywać przy wsparciu służb - zapewnił w środę szef MSZ Grzegorz Schetyna. - Zależeć nam będzie na tym, żeby przyjmować ludzi, którzy tutaj po edukacji mogą się zasymilować i chcą mieszkać w Polsce, będą chciały być Polakami - dodał.
Chiński myśliwiec wykonał "niebezpieczny" manewr wobec amerykańskiego samolotu - poinformował Pentagon. Chiński pilot zagroził amerykańskiemu samolotowi, który obserwował Chińczyków niedaleko wybrzeży kraju nad Morzem Żółtym.
Od początku roku Niemcy przyjęły ponad pół miliona uchodźców - informuje niemiecki dziennik "Thueringer Allgemeine". Tylko w pierwszych trzech tygodniach września do Niemiec dotarło ponad 107 tys. imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i Bałkanów.
- Jeszcze w poniedziałek były deklaracje, że polski rząd będzie bronił zasady dobrowolności decyzji, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców - zauważyła podczas konferencji prasowej kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Za "bulwersujące" uznała to, że "Polska oszukała kraje Grupy Wyszehradzkiej".
- Jak już mówimy o zdradzie (w Grupie Wyszehradzkiej ) to jest też inna sprawa, sprawa Rosji i Ukrainy. Możemy tak się licytować - powiedział Marek Biernacki. Koordynator ds. służb specjalnych w programie "Jeden na jeden" ustosunkował się do zarzutów, że Polska w kwestii uchodźców zdradziła swych sojuszników z Grupy.
Bojownicy szyickiego Hezbollahu walczący po stronie prezydenta Baszara al-Asada planują wycofać się działań ofensywnych - podał libański dziennika "Daily Star".
Lizzie Velasquez często słyszała i czytała, że jest "najbrzydszą kobietą świata". Postanowiła walczyć o obronę swojej godności. Stała się też inspiracją dla reżyserki filmu, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem dokuczania "odmiennym". Materiał "Faktów z Zagranicy". Program w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 20.
Były znakomity piłkarz, a ostatnio aktor Eric Cantona powiedział, że udostępni uchodźcom swój dom we Francji o powierzchni 50 m/kw z ogrodem wielkości 300 m/kw na co najmniej dwa lata.
- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".
Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że nie wiedział, że w trakcie jego wizyty na Kubie aresztowano ponad 50 dysydentów. Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze do Waszyngtonu zapewnił, że był gotów pozdrowić kubańskich dysydentów. Papież mówił też o spotkaniu z Fidelem Castro i o tym, "czy jest komunistą".
Prezydent i premier Czech zgodnie skrytykowali jako "błędną" decyzję szefów MSW krajów Unii Europejkiej o podziale uchodźców. - Dopiero przyszłość pokaże, jak błędna była to decyzja - powiedział we wtorek późnym wieczorem prezydent Milosz Zeman.
Kanclerz Niemiec zaapelowała o jedność Europy i wspólne działania wobec kryzysu uchodźczego. - Kto ucieka przed wojną i prześladowaniami, może znaleźć schronienie w Europie - powiedziała Angela Merkel we wtorek wieczorem w Berlinie.
O reformach Unii Europejskiej i uchodźcach rozmawiali we wtorek późnym wieczorem pod Londynem prezydent Francji Francois Hollande i premier Wielkiej Brytanii David Cameron - poinformował rzecznik brytyjskiego rządu, nie podając szczegółów. Pałac Elizejski z kolei przekazał, że obaj przywódcy zgodzili się udzielić pomocy sąsiadom Syrii, by mogli przyjąć u siebie większą liczbę uchodźców.
Premier Ewa Kopacz weźmie udział w szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie rządów i państw będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym. Na wtorkowym spotkaniu szefów MSW państw UE Polska zgodziła się na przyjęcie ok. 5 tys. uchodźców, ale faktycznie ma trafić do nas mniej - ok. 4,5 tys. osób.
Samolot papieski wylądował we wtorek po południu czasu lokalnego na lotnisku w bazie wojskowej Andrews pod Waszyngtonem, gdzie na powitanie papieża Franciszka przybyli m.in. prezydent Barack Obama i wiceprezydent Joe Biden wraz z małżonkami.