"Nie po to uciekliśmy przed wojną, żeby umrzeć w biedzie". Chcą wracać na Bliski Wschód

- Kraj jest bardzo ładny, ale życie tu jest trudne. Wszystko jest drogie - wyjaśnia Ibrahim, syryjski uchodźca, który rok temu został przyjęty przez Urugwaj wraz z rodziną. Teraz, podobnie jak inni Syryjczycy, którzy znaleźli schronienie w tym południowoamerykańskim kraju, chce wracać na Bliski Wschód. - Nie uciekliśmy przed wojną po to, żeby umrzeć z biedy - stwierdza Maher.

Wielka głowa Lenina spod Berlina

Granitowa głowa Włodzimierza Lenina została w czwartek wykopana w lesie na obrzeżach Berlina. Fragment pomnika, usuniętego po upadku NRD, ma zostać częścią planowanej na przyszły rok wystawy.

Brawa, selfie i podziękowania. Merkel wśród imigrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła wizytę w filii Urzędu ds. Imigrantów i Uchodźców (BAMF) w Berlinie. Odwiedziła też ośrodek dla azylantów oraz szkołę, w której utworzono klasę dla dzieci niemówiących po niemiecku.

Estonia godzi się na unijne plany ws. uchodźców

Premier Estonii Taavi Roivas zadeklarował, że jego kraj zgadza się na przyjęcie dodatkowych 373 uchodźców zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, która chce, by kraje Unii Europejskiej solidarnie przyjęły łącznie 160 tys. imigrantów.

Stan kryzysowy na Węgrzech? Władze rozważają taki krok

Węgierskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponowało wprowadzenie w kraju stanu kryzysowego w związku z masowym napływem migrantów - powiedział szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Decyzja ma zapaść w najbliższy wtorek.

Dwa lata za chuligaństwo. "Za wymalowanie gwiazdy w barwy Ukrainy"

Sąd rejonowy w Moskwie skazał roofera Władimira Podriezowa na dwa lata i trzy miesiące kolonii karnej. To jeden z pięciorga młodych Rosjan oskarżonych o przemalowanie w sierpniu 2014 r. w ukraińskie barwy narodowe gwiazdy wieńczącej iglicę jednego z moskiewskich wieżowców i wywieszenie tam flagi państwowej Ukrainy.

Rosja: nie walczymy w Syrii, tam są tylko nasi eksperci

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że eksperci wojskowi z jego kraju pomagają armii syryjskiej opanować sprzęt dostarczany przez stronę rosyjską i nie uczestniczą w działaniach bojowych. Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oznajmił, że doradcy wojskowi z Rosji przebywają w Syrii już od wielu lat, a ich obecność w tym kraju jest związana z dostawami broni dla syryjskiej armii.

Rebelianci o wyborach. Ustępstwo kryje pułapkę

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zabrał głos w imieniu rebeliantów w Donbasie i przekazał, że są gotowi przeprowadzić wybory lokalne na okupowanych przez siebie terytoriach zgodnie z prawem ukraińskim. Tyle że stawiają przy tym warunek, faktycznie oznaczający, że to ustępstwo pozorne. Wcześniej rebelianci w Doniecku ustalili, że głosowanie w ich regionie odbędzie się 18 października, w Ługańsku - 1 listopada. Oficjalnie data wyborów samorządowych na Ukrainie - 25 października.

"Rak toczy dowództwo". Analitycy twierdzą, że Obama jest oszukiwany

Jest ich 50 i mają tylko jedno zadanie - analizę sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ich zadanie polega na oferowaniu szczerych do bólu ekspertyz dotyczących m.in. postępów Państwa Islamskiego i Al-Kaidy w Syrii oraz taktyki walki stosowanej przez Amerykanów. Teraz wojskowi analitycy złożyli oficjalną skargę do Pentagonu, bo - jak piszą - ich raporty są cenzurowane przez przełożonych i to do tego stopnia, że przedstawiają zupełnie inny, fałszywy obraz syryjskiej rzeczywistości. Protest analityków opisuje amerykański portal The Daily Beast.

Tym razem Putin nie mógłby się spóźnić. Watykan stawia warunki

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował, że Władimir Putin, przy okazji udziału w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na razie nie planuje spotkań z papieżem Franciszkiem i prezydentem USA Barackiem Obamą. Gdyby jednak spotkanie Putina z Franciszkiem zostało zaplanowane, prezydent nie mógłby się spóźnić. Powiedział o tym dziennikowi "The New York Times" wysłannik Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernardito Auza.

Mieszkanie sprawcy masakry pełne pułapek. Policja ujawnia nagranie

Policja w Aurorze w stanie Kolorado opublikowała nagranie wykonane przez robota, który 21 lipca 2012 roku wjechał do mieszkania Jamesa Holmesa. Sprawca o dzień wcześniejszej masakry w kinie w Aurorze w USA zastawił w swoim mieszkaniu wybuchowe pułapki - każdy, kto by je uruchomił, zginąłby w potężnej eksplozji.

"Szantaż i wzbudzanie strachu". Nowa gra Putina

Poprzez brak wyjaśnień dotyczących skali swojej obecności wojskowej w Syrii Rosja szykuje sobie pozycję przy stole negocjacyjnym. Zachód może nie mieć wyjścia i zaprosić ją wtedy do rozmów na temat przyszłości tego bliskowschodniego państwa - pisze agencja Reutera, analizując ostatnie posunięcia Kremla.

Silvio jedzie do Rosji. "Warto skorzystać z jego doświadczenia"

Pięć dni zamierza spędzić w Rosji Silvio Berlusconi. Były premier Włoch wybiera się z prywatną wizytą do Moskwy w najbliższych dniach. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że dojdzie do spotkania obydwu polityków utrzymujących długoletnie przyjazne stosunki.

Węgrzy zatrzymują na granicy, Austriacy chcą przepuścić do Niemiec

Około 3700 imigrantów przedostało się w czwartek z Węgier do Austrii - poinformował rzecznik austriackiej policji. Ponieważ większość tych ludzi stara się dotrzeć przez Austrię do Niemiec, władze austriackie starają się zorganizować im transport. Z kolei na Węgrzech inna grupa ponad 3 tys. imigrantów została zatrzymana przez policję.

Rosyjscy żołnierze "walczą u boku syryjskiej armii"

Rosyjscy żołnierze uczestniczą w operacjach wojskowych syryjskiej armii rządowej - podała agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła w Libanie "mające wiedzę o syryjskiej sytuacji politycznej i militarnej". Rząd USA wyraził zaniepokojenie doniesieniami o rosyjskiej interwencji wojskowej po stronie prezydenta Baszara al-Asada.

Rosja tworzy przy granicy z Ukrainą ogromną bazę wojskową

Baraki dla kilku tysięcy żołnierzy oraz wielki skład broni i amunicji to część tworzącej się przy granicy z Ukrainą rosyjskiej bazy wojskowej - pisze agencja Reutera dodając, że sugeruje to podjęcie przez Kreml decyzji o przedłużeniu konfliktu na Ukrainie.

Osama Abdul Mohsen i jego syn Zaid. To im operatorka kamery podstawiła nogę

Mężczyzna niosący chłopca, którego na nagraniu kopnęła węgierska operatorka, to Syryjczyk Osama Abdul Mohsen - informuje Jenan Moussa, dziennikarka telewizji Al Aan ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do incydentu na Węgrzech doszło we wtorek w miejscowości Roeszke, w której znajduje się punkt zbiorczy stworzony przez węgierską policję dla uchodźców.