"WSJ": "proamerykańskie jastrzębie" w rządzie Szydło

Prawo i Sprawiedliwość nominowało w poniedziałek do nowego rządu na stanowiska ministrów spraw zagranicznych i obrony "proamerykańskich jastrzębi" - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Dodaje, że przekazanie władzy w Polsce nie odbywa się bez potknięć.

Pierwsza wizyta irańskiego prezydenta w Europie od 10 lat

Prezydent Iranu Hasan Rowhani złoży pierwszą od dziesięciu lat wizytę w Europie Zachodniej. 14 listopada przybędzie do Włoch, a 16-17 listopada odwiedzi Francję. Spotka się też z papieżem Franciszkiem – poinformował rzecznik prezydenta.

Miedwiediew: prawdopodobieństwo zamachu jest rozpatrywane

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że w badaniu przyczyn katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego Airbus A321 na egipskim półwyspie Synaj bierze się pod uwagę prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego.

Waszczykowski: Polska nie zmieni zobowiązań wobec uchodźców

Polska nie ma obowiązku przyjmować imigrantów zarobkowych, ponieważ sami jesteśmy dostarczycielem milionów emigrantów zarobkowych dla Europy - powiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Skazani za katastrofę w metrze. Zginęły 24 osoby

Czterech pracowników służb technicznych moskiewskiego metra zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 5,5 roku do 6 lat za przyczynienie się do katastrofy z lipca 2014 r., w której zginęły 24 osoby, a 188 zostało rannych.

Reuters: Rosjanie są przekonani, że to zamach. Izrael przerywa milczenie

Według amerykańskiego wywiadu Rosjanie są przekonani, że do katastrofy samolotu na półwyspie Synaj doprowadził zamach bombowy - twierdzi agencja Reutera. Jednocześnie przerwał milczenie przerwał Izrael, a jego minister obrony narodowej wskazał, że do zamachu prawdopodobnie doprowadzili islamiści.

Przybijał się do Placu Czerwonego, teraz podpalił wejście do siedziby FSB. Odpowie za "wandalizm"

Przyniósł bak z paliwem, oblał drzwi wejściowe do siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa na Łubiance i podpalił – kontrowersyjny rosyjski performer Piotr Pawlenski w ten sposób wyraził sprzeciw wobec "terroru specsłużb". Artyście grożą trzy lata więzienia. Wcześniej było o nim głośno z powodu innych akcji, m.in. wtedy, kiedy zorganizował na Placu Czerwonym pokaz "z przybijaniem jąder do bruku". Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

UNESCO nie przyjęło Kosowa. "Moralne zwycięstwo Serbii"

Kosowo nie zostało przyjęte do UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. W głosowaniu, które odbyło się w poniedziałek, Kosowu zabrakło trzech głosów do zdobycia dwóch trzecich niezbędnych do uzyskania członkostwa.

"USA pozostaną na poligonach i w bazach Polski". Gen. Hodges odwiedził Warszawę

Amerykańskie wojska w Polsce i innych krajach regionu mają pokazać siłę sojuszu i swobodę manewru – powiedział dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges, który spotkał się z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosławem Różańskim. Generałowie podpisali w Warszawie deklarację o dwustronnej współpracy jednostek wojskowych obu państw.

Waszczykowski zapowiada starania o zwrot wraku tupolewa. "To nie wymaga żadnej wojny"

Jeżeli Rosja nadal nie będzie chciała współpracować, skierujemy sprawę do gremiów międzynarodowych. Będziemy skarżyć śledztwo, że jest przewlekłe, będziemy skarżyć do trybunałów rozjemczych sprawy o zwrot polskiego mienia - zapowiedział Witold Waszczykowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło.

"Jeden z najniebezpieczniejszych terrorystów" zabity w Kairze

Egipska policja zabiła w poniedziałek w Kairze jednego z wysokich rangą przedstawicieli tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Egipcie, które wzięło na siebie odpowiedzialność za katastrofę rosyjskiego airbusa - poinformowało w poniedziałek egipskie MSW.

"Maski spadły!". Samozwańczy premier otwarcie dziękuje doradcy Putina

Aleksandr Zacharczenko otwarcie przyznał, że doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Władisław Surkow był kuratorem rebeliantów w Donbasie. Premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej otwarcie podziękował Surkowowi za "pomoc we wszystkich sprawach". Ukraińskie media relacjonują, że podziękowania są związane z doniesieniami na temat zmiany opiekuna, którego ma zastąpić wicepremier Rosji Dmitrij Kozak.

Strzelał na oślep i zabił trzech instruktorów. "Nie miał związku z terrorystami"

Osiem osób, w tym dwaj instruktorzy wojskowi z USA i jeden z RPA, zginęło w poniedziałek, gdy jordański oficer zaczął strzelać na oślep w centrum szkolenia policji na przedmieściach Ammanu; sześć osób zostało rannych - poinformowały źródła amerykańskie. Napastnik był kapitanem policji i również instruktorem. Został zabity przez siły bezpieczeństwa. Wcześniej służby bezpieczeństwa podawały, że popełnił samobójstwo.

"Ojciec Święty jest niesamowity". Prezydent o planie papieskiej wizyty w Polsce

- Człowiek niezwykle spokojny i emanujący dobrem - stwierdził o papieżu Andrzej Duda. Prezydent po audiencji w Watykanie powiedział, że między innymi Franciszek prosił o "szczególną opiekę nad rodziną", a modlitwa przy grobie Jana Pawła II była czymś "szczególnie ważnym" i "wzruszającym". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Snajper w Szyrokino i prowokacyjne strzały. "Zapalny punkt, kierunek doniecki"

Rebelianci w Donbasie w ciągu ostatniej doby ostrzelali pozycje żołnierzy ukraińskich dwadzieścia razy. Atakowali z granatników i broni strzeleckiej. "Najbardziej zapalnym punktem w rejonie konfliktu był kierunek doniecki" - informuje sztab operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. - To były prowokacyjne strzały. W rejonie wioski Szyrokino (na obrzeżach Mariupola) działał snajper - poinformował oficer prasowy sektora "M" Ołeksandr Kindsfater.

"Guardian": byli szefowie wywiadu na usługach biznesu

Dwóch do niedawna najważniejszych ludzi w służbach specjalnych Wielkiej Brytanii pojawi się razem na zamkniętej konferencji dla wąskiej grupy przedstawicieli banków i funduszy inwestycyjnych - podaje dziennik „The Guardian”. Według dziennikarzy to dowód na zbyt bliskie relacje pomiędzy wielkim biznesem a służbami specjalnymi oraz władzą.