Nobel z chemii za badania nad naprawą DNA

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii zdobyli w tym roku Szwed Tomas Lindahl, Amerykanin Paul Modrich i Turek Aziz Sancar za badanie procesu odtwarzania przez komórki uszkodzonych łańcuchów DNA.

Był ważną postacią w ONZ, został zatrzymany za łapówki

Były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych John Ashe z Antigui i Barbudy został zatrzymany za wzięcie łapówki w wysokości ponad miliona dolarów - podała nowojorska prokuratura federalna. W areszcie jest też pięciu innych podejrzanych.

Irański generał w Moskwie, strach na Kremlu. Kulisy wspólnej operacji w Syrii

W czasie lipcowej wizyty w Moskwie jeden z najważniejszych irańskich generałów rozwinął przed gospodarzami mapę Syrii i pokazał, jak porażki Baszara el-Asada można, z pomocą Rosjan, zamienić w jego zwycięstwo - pisze agencja Reutera, która dotarła do informacji o genezie obecnej operacji wojskowej Rosji w Syrii. Agencja dodaje, że o wspólnej misji wojskowej Iranu i Rosji na poufnym zebraniu zdecydowali "kilka miesięcy temu" Siergiej Ławrow i ajatollah Ali Chamenei.

"Fragmenty BUK-a w ciałach ofiar malezyjskiego boeinga"

W ciałach ofiar malezyjskiego boeinga 777, zestrzelonego nad Donbasem 17 lipca 2014 roku, znaleziono framenty rakiety BUK - informuje holenderski portal NOS, powołując się na Wasilija Wowka, byłego kierownika ukraińskiej grupy ekspertów, biorących udział w śledztwie. Ustalenia te cytują media w Rosji i na Ukrainie.

"Brudne bomby" dla Państwa Islamskiego, prowokacje w Mołdawii

Mołdawska policja we współpracy z amerykańskim FBI miała udaremnić cztery próby sprzedaży przez przemytników materiałów nuklearnych ekstremistom na Bliskim Wschodzie w ciągu pięciu minionych lat - poinformowała w środę agencja Associated Press.

Rosjanie znów bombardują, ale nie IS. Ruszyło też natarcie lądowe

Rosyjskie myśliwce od środowego poranka prowadzą intensywne bombardowania w północno-zachodniej Syrii. Atakują cele w miejscach, w których nie walczy Państwo Islamskie - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Organizacja dodaje, że bombardowaniom towarzyszy lądowa ofensywa sił reżimu Asada.

Rodzina w ogniu wojny. Kolejny dzień synodu biskupów

O deptaniu ludzkiej godności i niesprawiedliwościach, które spotykają m.in. uchodźców z terenów objętych wojną dyskutowali biskupi w drugim dniu synodu w Watykanie. Padła m.in. propozycja, aby wystosować przesłanie solidarności z chrześcijańskimi rodzinami cierpiącymi na Bliskim Wschodzie.

Pentagon "ubolewa" za Kunduz

Minister obrony USA Ash Carter wyraził we wtorek ubolewanie z powodu amerykańskiego ataku powietrznego na szpital w Kunduzie. W prowadzonej przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) placówce na północy Afganistanu zginęły w sobotę 22 osoby.

Premier Portugalii pozostaje ten sam. Ale potrzebuje koalicjanta

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva desygnował we wtorek dotychczasowego premiera Pedra Passosa Coelho na szefa nowego rządu. Lider centroprawicowego bloku, który wygrał niedzielne wybory, do większości parlamentarnej będzie potrzebował wsparcia socjalistów.

Maleją szanse na odnalezienie rozbitków z El Faro

Z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie żywych rozbitków z kontenerowca "El Faro", który zatonął podczas rejsu z Florydy do Portoryko z 33 osobami na pokładzie, ale trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa - informuje we wtorek amerykańska Straż Przybrzeżna.

"Uwiera ich izolacja". Schetyna o rosyjskiej szarży w Syrii

- Bez udziału Rosji nie będzie rozwiązania problemu syryjskiego. Obecność rosyjska w Syrii, która jest coraz bardziej intensywna, musi być "po jasnej stronie" globalnej koalicji antyterrorystycznej - ocenił Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych, w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

"Atak na szpital to zbrodnia wojenna". Amerykanie przyznali się do pomyłki

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) ogłosiła, że zbombardowanie podczas weekendu szpitala w Kunduzie na północy Afganistanu uważa za "zbrodnię wojenną". Amerykanie tymczasem przyznali, że "decyzję o ataku podjęto w ramach hierarchii dowodzenia sił USA", ale podkreślili, iż szpital zaatakowano omyłkowo.

Nie żyje pierwszy prezydent Węgier po upadku komunizmu

W wieku 93 lat zmarł we wtorek Arpad Goencz, prezydent Węgier w latach 1990-2000 - poinformował jego asystent. Goencz objął urząd po sukcesie opozycji w pierwszych wolnych wyborach na Węgrzech w marcu 1990 r. Po zakończeniu urzędowania wycofał się z polityki.