Rzecznik MON: nie ma o co prosić, domagamy się zwrotu naszej własności

Gdyby nie było dziwnych działań, noszących znamiona matactwa, ze strony rosyjskiej czy części osób w Polsce, nie byłoby tego całego zamieszania - powiedział rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Odniósł się w ten sposób do reakcji Rosjan na słowa ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza ws. katastrofy smoleńskiej.

Dwie trzecie Holendrów w nic nie wierzy

Mniej niż jedna trzecia mieszkańców Holandii wyznaje jakąś religię, a niemal co czwarta osoba deklaruje się jako ateista - wynika z najnowszego badania, którego wyniki relacjonuje w poniedziałek portal DutchNews.

Kreml reaguje na słowa Macierewicza w sprawie Smoleńska

Rzecznik prezydenta Rosji, nazwał "bezzasadnymi" sugestie Antoniego Macierewicza, że katastrofa smoleńska to akt terroryzmu. "Gołosłowne, nieobiektywne i nie mające nic wspólnego z rzeczywistością" - tak mówi o słowach polskiego ministra obrony Dmitrij Pieskow. Jeszcze ostrzej zareagowali rzecznik Komitetu Śledczego i przewodnicząca komitetu Dumy ds. bezpieczeństwa państwowego i przeciwdziałania korupcji.

Mediator ONZ w Genewie: nie ma planu B dla Syrii

Oenzetowski mediator Staffan de Mistura poinformował, że podczas rozpoczętej w poniedziałek nowej rundy negocjacji padły już pewne pomysły na rozwiązanie konfliktu w Syrii. Podkreślił jednak, że obecne rozmowy z rządową delegacją mają charakter przygotowawczy.

Zielony i judoka. #PisząoPolsce i mało znanej twarzy wicepremiera

Były wegetarianin, ekolog, judoka, himalaista i kaskader - tak o ministrze kultury i wicepremierze prof. Piotrze Glińskim pisze magazyn Politico i zastanawia się, jak człowiek o takiej biografii odnalazł się w prawicowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości u boku Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei „New York Times” próbuje dociec, dlaczego zwycięzcom komunizmu i bohaterom wolnej Polski Lechowi Wałęsie i Rosji Michaiłowi Gorbaczowowi niemal w tym samym czasie próbuje się odebrać zasługi. #PisząoPolsce

Nocna narada u Putina. Cel: ratować rosyjską gospodarkę

"Późnym wieczorem w czwartek Władimir Putin zwołał nadzwyczajną naradę, by omówić sposoby ratowania rosyjskiej gospodarki" - pisze w poniedziałek rosyjska gazeta "Wiedomosti". Podczas narady, w której brali udział m.in. premier Dmitrij Miedwiediew, minister finansów Anton Siłuanow i szefowa Banku Centralnego Elwira Nabibullina, omawiano "sposoby stymulowania wzrostu gospodarczego".

Floryda może pogrążyć Rubio. Trump może postawić kropkę nad i

Wtorkowe prawybory w USA są kluczowe zwłaszcza dla Partii Republikańskiej, bo głosować będą duże stany jak Floryda i Ohio, gdzie "zwycięzca bierze wszystko". Ten dzień to być albo nie być dla Marco Rubio i Johna Kasicha. Jeśli wygra Donald Trump, trudno już będzie go zatrzymać.

Figura Jarosława Kaczyńskiego znów na ulicach Düsseldorfu

W Düsseldorfie odbył się w niedzielę pochód karnawałowy odwołany przez organizatorów na początku lutego ze względu na niekorzystną pogodę. Wśród platform, które przejechały przez miasto, znajdowała się także kontrowersyjna figura Jarosława Kaczyńskiego.

Rosja: Turcy przemieszczają się w głąb Syrii

Rosja oskarża Turcję o rozmieszczanie swoich oddziałów "kilkaset metrów w głąb Syrii". Według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa operacja ma zapobiec połączeniu się sił kurdyjskich na północy Syrii.

Osiem ofiar wycieku gazu w Tajlandii

Osiem osób poniosło śmierć w niedzielę w nocy czasu lokalnego w piwnicy jednego z banków w Bangkoku wskutek omyłkowego uwolnienia się substancji chemicznych podczas prac przy systemie przeciwpożarowym.

Palestynka zdobyła "pedagogicznego Nobla"

Palestyńska nauczycielka - wychowana w obozie dla uchodźców w Betlejem - zdobyła w niedzielę wartą 1 mln dolarów Światową Nagrodę Nauczycielską (Global Teacher Prize). Pokonała ok. 8 tys. pedagogów z całego świata - pisze Associated Press.

Syryjska opozycja gotowa do rozmów. Stawia jeden warunek

- Delegacja syryjskiej opozycji jest gotowa do udziału w poważnych rozmowach w celu zakończenia wojny i jednocześnie wyraża przekonanie, że w przejściowym rządzie nie może być miejsca dla prezydenta Baszara el-Asada - oświadczył w niedzielę rzecznik HNC. W poniedziałek w Genewie rozpoczynają się negocjacje pokojowe ws. Syrii.

Brazylijczycy mają dość prezydenta. Trzy miliony osób na ulicach

Ponad trzy miliony ludzi wyszło w niedzielę na ulice największych brazylijskich miast, by domagać się dymisji prezydent Dilmy Rousseff w związku z najpoważniejszym od lat kryzysem politycznym i gospodarczym w kraju. Historyczne protesty odbyły się w ponad 400 miastach.

Potężna eksplozja i strzały w Ankarze. Zabici i ranni

W centrum stolicy Turcji Ankary doszło w niedzielę do wybuchu. Turecka telewizja NTV informuje o "wielu zabitych". Według najnowszych doniesień zginęły 34 osoby, a 125 zostało rannych - to bilans, jaki przedstawił turecki minister zdrowia. Dodał, że wśród ofiar jest co najmniej jeden lub dwóch sprawców ataku.

"Ta niedziela przejdzie do historii". Komentarze po wyborach

"Dramatyczne" straty partii Angeli Merkel "sygnałem braku zaufania do elit"; "niedziela, która przejdzie do historii" - tak niemieckie media komentują wyniki niedzielnych wyborów, do których doszło w trzech landach. Głosowanie było zdaniem komentatorów pierwszym sprawdzianem dla popularności polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel.