Półwysep pełen problemów. Chiny goszczą dyplomatę z Północy i grożą Seulowi

Wysoki rangą północnokoreański dyplomata przybył we wtorek do Pekinu. Wizyta ta następuje po tym, jak Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej w ramach realizacji sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie pogłębia się kryzys w relacjach Pekinu z Seulem na tle rozmieszczenia przez niego amerykańskich pocisków antyrakietowych.

Zbudowany, aby wykrywać skażenie jądrowe. Znów "obniuchuje" Europę

Amerykański specjalistyczny samolot zwiadowczy, zbudowany do śledzenia efektów eksplozji jądrowych, nie przestaje krążyć w pobliżu Europy. Po długim locie sięgającym Arktyki w minionym tygodniu, teraz spędził kilkanaście godzin nad Morzem Śródziemnym i jego okolicami. Według wojska USA maszyna WC-135C wykonuje wcześniej zaplanowane zadania i nie ma to związku z żadnymi niespodziewanymi incydentami.

Siły rządowe wypierają dżihadystów z zachodniego Mosulu

Irackie siły bezpieczeństwa zbliżają się do głównego kompleksu budynków rządowych w zachodnim Mosulu w ramach ofensywy wypierania z tej części miasta bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformował przedstawiciel tych sił do spraw kontaktów z mediami.

Muszą wystrzelić ponad pół tysiąca nabojów dziennie. Tak szkolą się komandosi

Każdy z nich musi wystrzelić ponad pół tysiąca nabojów dziennie. Wszystko po to, aby - jaką mówią - mogli zneutralizować cel tak szybko, jak to możliwe. Mowa o estońskich komandosach, którzy odbywali szkolenie w okolicach Tallinna. Estońskie Siły Operacji Specjalnych to stosunkowo młoda jednostka, która uczestniczyła w operacjach NATO w Afganistanie. Sformowano ją w 1995 roku, jednak armia podała pierwszą informację na jej temat dopiero 10 lat później.

Norweskie czołgi jadą na Litwę. Jednym z plutonów dowodzi kobieta

Norweska kompania pancerna trafi w maju na Litwę, aby wzmocnić stacjonujące tam wojska NATO. Wśród około 200 żołnierzy z Batalionu Telemark znajdzie się porucznik Silje Johansen Willassen, pierwsza kobieta dowódca czołgu w jednostce. Norwegowie zasilą wielonarodowy batalion pod niemieckim dowództwem. Decyzję o wzmocnieniu tzw. wschodniej flanki NATO - w Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie - podjęto na ubiegłorocznym szczycie sojuszu w Warszawie.

Selfie z królem. Patrzy na Wschód, znaczenie dla Zachodu może być duże

Saudyjski król Salman i malezyjski premier Najib bin Abdul Razak dołączyli do rzeszy polityków, którzy polubili tzw. dyplomację selfie, i opublikowali swoje wspólne zdjęcie na Twitterze. Jak jednak zwraca uwagę "Washington Post", trwająca miesiąc podróż przywódcy Arabii Saudyjskiej na Daleki Wschód może mieć olbrzymie znaczenie dla Zachodu.

Chińczyków nie stać na dzieci. Media: Pekin rozważa "becikowe"

Chiny rozważają wprowadzenie świadczeń dla noworodków i subsydiów, by zachęcić ludzi do posiadania drugiego dziecka - poinformował w poniedziałek chiński dziennik "China Daily". Władze skłonić do tego miały wyniki sondażu, z którego wynika, że trudności ekonomiczne są głównym źródłem niechęci Chińczyków do powiększenia rodziny.

Centralna rola przywódcy. To nowe zadania szkół wyższych

Nauczanie o myśli politycznej i kierowniczej roli Komunistycznej Partii Chin na uczelniach wyższych w Państwie Środka powinno koncentrować się na centralnej roli Xi Jinpinga, obecnego prezydenta i przywódcy KPCh - oświadczyła Rada Państwowa, czyli rząd.

"Król bankructw" nowym ministrem handlu

Senat USA zatwierdził miliardera Wilbura Rossa na stanowisko ministra handlu w administracji Donalda Trumpa. W głosowaniu jego kandydaturę poparło 72 senatorów, 27 było przeciw.

Samolot spadł na osiedle. Co najmniej cztery osoby nie żyją

Co najmniej cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wypadku lotniczym w mieście Riverside w stanie Kalifornia. Mały samolot spadł na osiedle niedługo po starcie. Zniszczył przy tym dwa domy i wywołał pożar. Jeden z budynków spłonął doszczętnie. Na pokładzie maszyny znajdowała się pięcioosobowa rodzina. Wypadek przeżyła nastoletnia pasażerka, która odniosła jedynie drobne obrażenia. Strażacy wciąż przeszukują rumowisko w poszukiwaniu ofiar.

Rubel oficjalną walutą samozwańczej republiki

Od 1 marca rosyjski rubel stanie się oficjalnym środkiem płatniczym w Ługańskiej Republice Ludowej - ogłosiły władze tej samozwańczej republiki na wschodzie Ukrainy. Wcześniej na okupowanym terytorium był dopuszczany także obrót ukraińskimi hrywnami, amerykańskimi dolarami i euro.