Jackowi K. podejrzanemu o pomoc w porwaniu Krzysztofa Olewnika oraz trzem innym osobom, prokuratura w Gdańsku postawiła zarzuty, dotyczące wyłudzenia kredytów w wysokości 1,2 mln złotych. - Chodzi o podejrzenie wyłudzenia na podstawie dokumentów zawierających nieprawdziwe dane - poinformował wiceszef gdańskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Niemczyk.

Szef komisji hazardowej Mirosław Sekuła rozważa złożenie zdania odrębnego do raportu własnego autorstwa, który w czwartek przyjęli posłowie. - Między innymi dlatego, że po przyjęciu w dniu wczorajszym wielu poprawek, mój pierwotny projekt został znacząco zmieniony i jest w nim wiele sprzeczności, które można skomentować wyłącznie zdaniem odrębnym - tłumaczył poseł PO w rozmowie z TVN24.

Zakończyło się czwartkowe spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera z rosyjskim ministrem transportu Igorem Lewitinem. Uczestnicy spotkania nie udzielili żadnych informacji o jego przebiegu.

Wieloletni plan finansowy wciąż znamy tylko z deklaracji przedstawicieli rządu. Dwa dni temu komunikat CIR-u zapowiadał zawieszenie dokumentu na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Tymczasem, jak dowiadujemy się w Centrum, dokument nie jest gotowy. "Wciąż trwają nad nim prace redakcyjne w ministerstwie finansów" - usłyszeliśmy. Nad czym debatowano wczoraj w Sejmie? Nad deklaracjami premiera.

Sprzed warszawskiego kościoła św. Anny wyruszyła rano 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa "Przez krzyż", zaś jego patronem kapłan-męczennik błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Wbrew wcześniejszym ustaleniom, pielgrzymi nie biorą ze sobą krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Kancelaria Prezydenta nie wystąpiła dotychczas do stołecznego konserwatora zabytków o wydanie zaleceń ws. dopuszczalnych zmian otoczenia Pałacu, koniecznych w przypadku powstania w tym miejscu tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Nie ma też na razie szans na pomnik prezydenta lub ulicę jego imienia w Warszawie.

Zbigniew Girzyński (PiS) nie zamierza przepraszać Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO) za to, że zarzucił jej z sejmowej mównicy "dzielenie ludzi zgodnie z kategorią pochodzenia na dobrych Polaków i na Żydów". - Ja mam przepraszać posłankę za to, że pisała antysemickie teksty? Nie - stwierdził.

Autorka głośnego i kontrowersyjnego filmu "Solidarni 2010", Ewa Stankiewicz, zapowiada na łamach czwartkowej "Rzeczpospolitej" jego kontynuację. Prace trwają już od 10 maja i zakończą się w przyszłym tygodniu.

Płk Jerzy Gut, płk. Dariusz Dachowicz lub były oficer GROM o pseudonimie Czarny - to, według "Rzeczpospolitej", trzej kandydaci na nowego dowódcę GROM. Decyzja w tej sprawie zapadnie w czwartek. Wypowiedzenie złożone przez płk Dariusza Zawadkę już dotarło do ministra obrony Bogdana Klicha.

Skarb Państwa sprzedaje udziały w 14 uzdrowiskach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Państwo nie ma pieniędzy na ich remonty, a funduszy z NFZ ledwo starcza na leczenie. Prywatne placówki będą miały wyższy standard, ale będą też droższe.

Sejmowa komisja śledcza badająca tzw. aferę hazardową będzie dziś kontynuować prace nad raportem ze swoich prac. W środę nie doszło jednak do głosowania nad całością sprawozdania, gdyż posłowie PiS i Lewicy domagali się czasu na zapoznanie się z całością materiału, uwzględniającego wszystkie przyjęte poprawki.

Premier Donald Tusk przekazał w środę kondolencje i wyrazy współczucia premierowi Rosji Władimirowi Putinowi w związku z tragicznymi pożarami, jakie szaleją w Rosji. Zaoferował również pomoc w walce z ogniem.

- Podniesienie VAT-u to cios w najbiedniejszych. Donald Tusk przejdzie do historii jako ten, który podniósł VAT - przekonywał w "Rozmowie bardzo politycznej" Adam Hoffman z PiS. Zdaniem Sławomira Nitrasa z PO, rząd nie mógł postąpić inaczej, "bo jedyną alternatywą było ograniczenie przywilejów socjalnych".

Tadeusz Iwiński z SLD zaprzecza sam sobie. Były sekretarz stanu ds. międzynarodowych w kancelarii premiera w rozmowie z Polskim Radiem potwierdził, że w Polsce istniały tajne więzienia CIA i przetrzymywano w nich podejrzanych o terroryzm. Kilka godzin później na stronie internetowej swojej partii informacje te postanowił zdementować. W oświadczeniu napisał jednak, że część pasażerów samolotów CIA "mogła przez jakiś czas pozostawać na terenie pobliskiego ośrodka w Kiejkutach".

Koronacja Bolesława Chrobrego z 25-letnim wyprzedzeniem, msza papieska z roczną obsuwą, bez rozbicia dzielnicowego, potopu szwedzkiego, wejścia do NATO i… kobiet, za to z bitwami z udziałem wszelkiej możliwej broni, od mieczy po karabiny. Tak zespół Platige Image Tomasza Bagińskiego widzi historię Polski, którą - trzeba przyznać - spektakularnie przedstawił w 8 minut.