Nowe żyły wyhodowane z tkanek człowieka choć powstają w Stanach Zjednoczonych, trafiają do pacjentów w Polsce. Z amerykańską firmą bioinżynieryjną współpracuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Ten kolejny przełom w medycynie pomaga na razie tym, których żyły są nadwyrężone ciągłym nakłuwaniem. W przyszłości grono pacjentów, którzy skorzystają na tym eksperymencie, będzie znacznie szersze.
Ewa Olej od lat cierpi na cukrzycę, choroba mocno uszkodziła nerki. Tak mocno, że bez dializ prowadzonych co drugi dzień, organizm kobiety by sobie nie poradził. Z dializowaniem nie radzą sobie już jednak jej naczynia krwionośne, które - potocznie mówiąc - po prostu się zużyły.
Organizm własnych tkanek nie odrzuci
- Ja nawet mojemu doktorowi powiedziałam, że się zgadzam na królika doświadczalnego, bo mówię, jak się nauczycie na mnie, to będziecie mogli innym też pomóc - opowiada o początkach eksperymentu pani Ewa.
Na ratunek przyszli amerykańscy naukowcy. Lekarze musieli wyhodować dla kobiety nową żyłę, w którą będzie można się wkuwać przy dializach.
Bionżynierią zajmuje się firma z USA, z którą współpracują polscy specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
- Pobiera się fragment skóry, bardzo malutki, wielkości połowy znaczka pocztowego i mały fragment żyłki. W specjalnym płynie konserwującym przesyła się to do Kalifornii - opowiada o całym procesie prof. Lech Cierpka z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W laboratorium w Stanach "namnaża" się komórki, z których powstaje sztuczne naczynie. Organizm go nie odrzuci, bo składa się z jego własnych tkanek i w odróżnieniu od syntetycznych naczyń, nie będzie się zatykać.
Będą kolejne eksperymenty
Nowe żyły dostały już trzy osoby z Polski, a także grupa pacjentów z Argentyny. W Polsce koszty są niższe niż w Stanach, a lekarze równie sprawni i doświadczeni.
W przyszłości naukowcy chcą wykorzystywać hodowane naczynia przy operacjach wszczepiania by-passów. Chcą też, by możliwe były transplantacje naczyń wytworzonych z komórek innych dawców.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24