Wybory sfałszowane? Gowin: nie mam dowodów empirycznych

- Dotychczasowe wypowiedzi o fałszowaniu wyborów doprowadziły już do wtargnięcia do siedziby PKW. Można sobie wyobrazić, że dalsze tego typu huśtanie emocjami społecznymi wymknie się spod kontroli - ocenił w "Kropce nad i" Janusz Palikot (Twój Ruch). Nie zgodził się z nim Jarosław Gowin (Polska Razem), który mimo iż - jak przyznaje - nie ma na to dowodów, uważa, że w czasie tegorocznych wyborów samorządowych doszło do fałszerstw.

Kiedy proces abp. Wesołowskiego? "To logika śledztwa zadecyduje o terminie"

Prokurator generalny Dominikany Francisco Rodriguez Brito zdradził po spotkaniu z promotorem sprawiedliwości Watykanu, że dochodzenie w sprawie oskarżonego o pedofilię abp. Józefa Wesołowskiego jest na bardzo wstępnym etapie. Jak wyjaśnił, nie jest jeszcze jasne, czy i kiedy ruszy proces byłego nuncjusza. - To logika śledztwa zadecyduje o terminie - wyjaśnił w rozmowie z dominikańską telewizją SIN.

Burza w sprawie minuty ciszy dla Stanisława Mikulskiego

W piątek, w dniu pogrzebu Stanisława Mikulskiego Sejm miał uczcić odtwórcę roli Kapitana Klossa minutą ciszy. Decyzję podjęło prezydium Sejmu, ale nie wszyscy posłowie są za. Zdaniem niektórych kontrowersje budzi życiorys oraz dobór ról aktora.

Afera w ZUS. Zarzuty są, ale nikt nie trafi do aresztu

Prokuratura postawiła zarzut zmowy przetargowej 14 osobom zatrzymanym w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym przetargu na drukarki dla ZUS - poinformowała rzeczniczka prasowa prokuratury, Renata Mazur. Nikt z oskarżonych nie trafi jednak do aresztu - donosi radio RMF FM.

Sąd w Sieradzu: radny wybrany niesłusznie, trzeba na nowo przeliczyć głosy

Komisja wyborcza w Wielgiu (woj. łódzkie) musi na nowo przeliczyć głosy - taką decyzję podjął sąd okręgowy w Sieradzu. Sędzia uwzględnił protest wyborczy, który złożył kandydat na radnego, który po pierwszym liczeniu miał mandat, a po drugim go stracił w wyniku losowania (mając tyle samo głosów co konkurent).

Audyt w sprawie podróży posłów. Kto musi złożyć wyjaśnienia?

Nie tylko Hofman, Kamiński i Rogacki muszą wytłumaczyć się z pieniędzy, które wzięli na delegacje z Kancelarii Sejmu. Także Łukasz Zbonikowski (PiS), Zbigniew Girzyński (do dzisiaj PiS) oraz Paweł Suski (PO) będą musieli wyjaśnić swoje wyjazdy - takie są pierwsze wnioski z audytu, jaki został przeprowadzony w Sejmie w sprawie zagranicznych podróży posłów.

Kaczyński: marsz 13 grudnia to sprzeciw przeciwko sfałszowanym wyborom

- Fałszowanie wyborów to odejście od demokracji, w gruncie rzeczy jej likwidacja. To, co mamy, czyli kartka wyborcza - istota systemu demokratycznego - jest nam wyrywana z ręki. Nie możemy dać jej sobie wyrwać - powiedział w czwartek Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył w związku z tym, że marsz zaplanowany przez PiS na 13 grudnia będzie wyrażał "obywatelski sprzeciw".

Błaszczak o odejściu Girzyńskiego: honorowe, sam złożył rezygnację

- Pan poseł Girzyński złożył rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta. W mojej ocenie zachował się w sposób wzorowy, modelowy - tak skomentował szef klubu Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Błaszczak odejście z klubu i partii swojego kolegi, Zbigniewa Girzyńskiego. Ten zdecydował się na taki ruch po wewnętrznych audycie w Sejmie, w którym sprawdzano wydatki poniesione przez parlamentarzystów w czasie zagranicznych delegacji.

Girzyński odchodzi z PiS. Przez sprawę wyjazdów służbowych

Zbigniew Girzyński nie będzie już posłem PiS. Rezygnuje z członkostwa w partii i klubie w związku z zastrzeżeniami do jego służbowych wyjazdów. Jak poinformował poseł na swoim profilu na Facebooku, "nie ma sobie nic do zarzucenia jeśli chodzi o jego aktywność i pracę na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy".

"Adaś wrócił do nas. Dla mnie to jest cud. Mówię bardzo odważnie"

Lekarzom udało się nawiązać kontakt z dwuletnim Adasiem, który uległ krańcowemu wyziębieniu po tym, jak wyszedł z domu w nocy w samej pidżamie. - Dziecko, które było już na drugim świecie, zebrało się i jest z nami, wróciło do nas, do świata żywych - mówił na konferencji prasowej prof. Janusz Skalski, ze Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Kurski: Duda ma szanse z Komorowskim, Kaczyński będzie premierem

- Myślę, że będzie premierem. Tylko nie możemy przyjąć tej narracji mainstreamowej, która nas wprowadza w narożnik oszołomstwa, radykalizmu, skrajności, ekstremizmu - stwierdził w "Jeden na jeden" były europoseł Jacek Kurski, pytany o szanse Jarosława Kaczyńskiego i PiS na przejęcie władzy. Kurski powtórzył też zarzuty o sfałszowanie ostatnich wyborów.

Fałszerstwa wyborcze? Informacje PiS ściśle tajne

O sfałszowanych wyborach łatwo mówić, ale trudniej udowodnić. Reporterzy "Czarno na białym" chcieli się przyjrzeć konkretnym sprawom, które PiS podaje jako przykłady celowej wyborczej manipulacji. Okazuje się, że te informacje są ściśle tajne, podobnie jak świadkowie, na których powołuje się partia. Dziennikarzom udało się jednak dotrzeć do jednego z takich miejsc, gdzie głosowanie miało być poza lokalem wyborczym, ale nikt tam nic o tym nie wie. Materiał "Czarno na białym".

Dlaczego pod prąd na ekspresówce? "Ktoś jest z małego miasta, ze wsi..."

Jazda pod prąd zakończona tragicznym wypadkiem. Na nowo wybudowanej ekspresówce kierowca fiata znalazł się na przeciwnym pasie - i nie wiadomo, czy się zgubił czy źle odczytał znaki i dlaczego próbował mimo wszystko jechać. Jazdy po autostradach i skomplikowanych węzłach z nowymi trasami jak widać trzeba się uczyć, bo dotąd nie było na czym. Materiał "Polski i Świata".

Lunatykowanie pomogło dwulatkowi?

Dwuletni Adaś, którego losem od kilku dni interesują się prawie wszyscy, wyszedł nocą z domu, bo prawdopodobnie lunatykował. Zjawisko - określane jako zaburzenie snu - sprawia, że ludzie, a zwłaszcza dzieci, mogą w takim stanie mówić, chodzić, wykonywać nawet skomplikowane czynności, a potem nic nie pamiętają, gdyż ich świadomość jest wyłączona. W takim właśnie stanie Adaś przeszedł lodowatą rzekę i przetrwał noc na mrozie. O tym w materiale "Polski i Świata".

Poseł i jego tabliczka

Poseł Solidarnej Polski, były minister sprawiedliwości w rządzie PiS-u Zbigniew Ziobro za każdym razem gdy pojawia się w telewizji, pokazuje napis - adres strony internetowej. Robi to na tyle natarczywie, że można odnieść wrażenie, iż tylko po to się pojawia. Co ważniejsze: poseł czy tabliczka?

Nowa twarz

Mamy sytuację, jakiej jeszcze nie było. Zbiorowa dymisja w Państwowej Komisji Wyborczej w cieniu skandalu z liczeniem głosów i w atmosferze ostrej krytyki sędziów (niezasłużonej, jak z dużym żalem mówią ci, którzy odchodzą). To wszystko z pewnością nie było zachętą dla nowych sędziów PKW, ale kandydatury już są i być może w tym tygodniu poznamy nowy skład komisji. Gruntowna wymiana personalna nie oznacza jednak gruntownej przebudowy systemu nadzoru wyborczego, bo na to jest za mało czasu przed kolejnymi wyborami. Czy nowa PKW odzyska zaufanie Polaków?