Mucha zdziwiona wyglądem polskiego pociągu. Internauci: sorry, taki mamy klimat

"Myślałam, że takich pociągów już nie ma" - napisała w serwisie społecznościowym Joanna Mucha. Zamieściła zdjęcie z wnętrza składu, jakim jechała z Warszawy do Lublina. Na komentarze internautów nie trzeba było długo czekać. "Sorry, taki mamy klimat... a Pendolino tylko jedno jest" - napisał jeden z nich.

Dłuższe kolejki do badań i lekarzy. Miażdżący raport NIK o NFZ

NFZ nie doprowadził do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych, a w wielu poradniach i oddziałach średni czas oczekiwania pacjenta na świadczenie uległ wydłużeniu - to ustalenia z opublikowanego w środę raportu NIK ws. NFZ. Najgorzej jest z kolejkami do tomografii komputerowej. Jak podaje NIK, średni rzeczywisty czas oczekiwania wzrósł z 25 dni do 43 (czyli o 72 proc.).

10 największych zagrożeń dla praw człowieka w Polsce. Ranking RPO

Brak efektywnej strategii państwa w walce z biedą, wykluczeniem społecznym i bezdomnością oraz trudności w dostępie do publicznej służby zdrowia są - w ocenie RPO - największymi w Polsce zagrożeniami dla przestrzegania praw człowieka. W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Kwaśniewski: Nie było zgody Polski na tortury. Te odrażające metody nie przyniosły nic dobrego

Współpraca wywiadowcza Polski ze Stanami Zjednoczonymi została podjęta, ale nie było zgody na tortury - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do raportu amerykańskiego Senatu ws. więzień CIA. - Te odrażające metody, których ja nie akceptuję, podobno nie przyniosły nic dobrego. To jest prawdziwa katastrofa CIA, USA i prezydenta Busha - dodał Kwaśniewski.

"Losy dyktatorów są zawsze ryzykowne". Sonik o przymusowych badaniach Kiszczaka

- Jeśli popatrzymy na procesy Mubaraka czy gen. Pinocheta, to zawsze robi wrażenie, że starych ludzi ciąga się przed sądy - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bogusław Sonik, były europoseł PO, komentując sprawę przymusowych badań generała Czesława Kiszczaka. Jak jednak dodał, "losy dyktatorów to ich wybór i z tym jest związane pewne ryzyko". Sonik zwrócił jednocześnie uwagę na "bezradność systemu prawnego w Polsce, który nie potrafił w odpowiednim czasie wydać wyroku" ws. stanu wojennego.

Pijany próbował odjechać autem. Świadek odebrał mu kluczyki, policja... oddała

Policjanci ze Świętochłowic na Śląsku puścili wolno mężczyznę, który pijany próbował odjechać samochodem z parkingu. Uniemożliwił mu to przypadkowy świadek, który wyciągnął mężczyznę z auta i zabrał kluczyki. Policja początkowo nie widziała powodów, by wszcząć postępowanie. A kluczyki oddała właścicielowi i nawet nie sprawdziła, czy jest on trzeźwy. Materiał programu "Blisko ludzi" TTV.

"Wszyscy pochylają się nad losem terrorystów, nikt nie mówi o prawach ich ofiar"

Nie wolno się oburzać na walkę z terrorem, tylko na terror - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Leszek Miller. Szef SLD stwierdził, że w ogóle nie wiadomo, czy w raporcie na temat więzień CIA jest mowa o Polsce. Polityk, który był premierem w czasie, gdy w Polsce miały działać więzienia CIA dodał, że nawet, gdyby o tym wiedział, nie ujawniłby tego, gdyż obowiązuje go tajemnica.

Marszałek Sikorski wylądował w gęstej mgle

Mimo gęstej mgły samolot z lecącym z Finlandii Radosławem Sikorskim wylądował we wtorek późnym wieczorem na lotnisku Chopina w Warszawie. Nie udało się to w przypadku samolotu z premier Ewą Kopacz, wracającą z Bratysławy ze spotkania Grupy Wyszehradzkiej. Jej maszyna została przekierowana z Warszawy do Krakowa.

"Przycisnęła ucznia do ławki", czy go "przytuliła"? Śledczy badają incydent na lekcji muzyki

Policja i prokuratura badają sprawę nauczycielki z miejscowości Sienno na Mazowszu, która miała zachowywać się agresywnie wobec 13-letniego wychowanka domu dziecka i przyciskać go do ławki. Jest fotografia, która ma dowodzić, że doszło do takiego incydentu. Nauczycielka została zawieszona. Dyrekcja tłumaczy, że nigdy wcześniej nie było z nią problemów. Materiał magazynu "Polska i świat".

Wymazywanie Polski z raportu "irytujące"

Irytujące - tak określił usunięcie z raportu o tajnych więzieniach CIA i torturach nazwy Polski przedstawiciel Human Rights Watch. Zdaniem Johna Siftona nie ma to sensu, bo "wszyscy wiedzą" o jaki kraj chodzi. Przedstawiciel ONZ zaapelował, aby ścigać winnych łamania prawa przez CIA.

Siemoniak: MON kupi dwa małe samoloty do transportu VIP-ów

MON kupi dwa małe samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. To jeden z elementów przyjętego przez rząd planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. MON już rozpoczęło prace ws. zakupu.

Kołodko o moralności polityków: w nocy trzymać rączki na pościeli

- Spada jakość klasy politycznej - ocenił w "Faktach po Faktach" prof. Grzegorz Kołodko. Jak dodał, jeżeli ktoś idzie do polityki, do życia publicznego, to powinien w ciągu dnia "trzymać rączki na biurku, a w nocy na pościeli, na kołdrze". - I trzeba pokazywać to wszystkim. A jeśli ktoś ma coś na sumieniu, to z tego trzeba wyciągnąć wnioski daleko idące - stwierdził były wicepremier.

Kraj "blue", czyli wątek polski? Prawnicy CIA odradzali, miliony załatwiły "elastyczność"

Z raportu Senatu USA na temat programu tajnych więzień CIA usunięto wszystkie nazwy państw, w których je umieszczono. Po szczegółach można jednak stwierdzić, w którym miejscu najprawdopodobniej chodzi o Polskę. Z raportu wynika, że prawnicy CIA odradzali założenie więzienia nad Wisłą, a polski rząd nie był specjalnie skory do współpracy. "Elastyczność" Warszawy zapewniono sobie dopiero pieniędzmi.

Kopacz: raport o CIA nie wpłynie na stosunki Polska - USA

Niezależnie od tego, co się znalazło w raporcie dot. działań CIA, nie wpłynie to na pogorszenie stosunków polsko-amerykańskich - oświadczyła we wtorek premier Ewa Kopacz. Jak dodała, liczy też na szybkie wyjaśnienie sprawy ew. więzień CIA w Polsce.

W wyborach uzupełniających do Senatu liczenie ręczne

PKW podjęła we wtorek decyzję, że w wyborach uzupełniających do Senatu głosy będą sumowane ręcznie. Wiceszef PKW Wiesław Kozielewicz powiedział, że trwa audyt systemu informatycznego, który zawiódł w wyborach samorządowych i nie ma czasu, by stworzyć nowy.

Rosyjski dziennikarz nie pozna wniosku ABW

Urząd do Spraw Cudzoziemców nie uwzględnił zażalenia rosyjskiego dziennikarza Leonida Swiridowa na odmowę wglądu we wniosek ABW, który był podstawą wszczęcia procedury ws. odebrania mu zgody na pobyt w Polsce. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed wojewodą mazowieckim.

PKW ma nowe władze. Szefem Wojciech Hermeliński

Sędzia TK Wojciech Hermeliński został nowym szefem Państwowej Komisji Wyborczej. Na przewodniczącego wybrała go PKW, która zebrała się we wtorek po raz pierwszy w nowym składzie. Zastępcami Hermelińskiego będą sędziowie Wiesław Kozielewicz i Sylwester Marciniak.

"To nie jest czas wolny dla nauczycieli". Kluzik-Rostkowska odpowiada rodzicom

- To, że mój list wywołał taką burzę, wielką radość rodziców i wielki niepokój nauczycieli pokazuje, że świat jest nieco mniej kolorowy - stwierdziła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Komentowała w ten sposób kontrowersje, jakie wywołał jej list przypominający o obowiązku opieki dzieci przez szkoły w przerwie świątecznej. Podkreśliła przy tym, że jest to czas wolny dla dzieci, nie dla nauczycieli".