Komisja przeciwko odwołaniu szefa MSWiA

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Morawiecki: słowa prezydenta były niestosowne

- Słowa prezydenta o "ojczyźnie dojnej" są niewłaściwe, nie wolno parafrazować tak wielkich słów - mówił w "Kropce nad i" poseł Kornel Morawiecki (Kukiz’15). Skomentował w ten sposób wtorkową wypowiedź Andrzeja Dudy. - Rozumiem, że prezydent próbuje nadążyć za słowami Jarosława Kaczyńskiego - dodał poseł Rafał Grupiński (PO).

Premier nie publikuje wyroku i co dalej? Cimoszewicz wylicza konsekwencje

Nieopublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ewentualna krytyczna opinia Komisji Weneckiej wyśle bardzo silny sygnał, że obecne władze polskie lekceważą sobie nie tylko opinie, ale obowiązujące nas prawo - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Ostrzegł, że może się to skończyć konsekwencjami natury organizacyjnej, politycznej, a także finansowo-gospodarczej.

Kaczyński: działalność KOD jest w gruncie rzeczy antypolska

Jeśli chodzi o poziom negatywnych emocji, które niesie w sobie KOD, to jest to takie natężenie, które zdarzyło się już w Polsce po katastrofie smoleńskiej. Powrót do niego jest czymś niesłychanie wręcz szkodliwym - powiedział w wywiadzie dla Radia Nadzieja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"To historyczna rozprawa". TK orzeka o sobie, wyrok w środę

W środę o godzinie 13 zapadnie wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS - poinformował Trybunał Konstytucyjny. We wtorek w 12-osobowym składzie rozpoczął badanie skarg grup posłów, I prezes SN, RPO i KRS na nowelizację ustawy o TK. Nie odroczono posiedzenia - o co wnosił prokurator generalny. Jego reprezentant ani przedstawiciele Sejmu i Rządu nie uczestniczą w rozprawie.

Awanse w dół. Pierwsze decyzje Ziobry w prokuraturze

Byli wysocy rangą prokuratorzy trafiają na najniższe szczeble w prokuraturze z zadaniami prowadzenia śledztw - dowiedzieli się dziennikarze śledczy tvn24.pl. Była wiceszefowa Prokuratury Generalnej Marzena Kowalska, nadzorująca najpoważniejsze śledztwa mafijne i korupcyjne, już pracuje w Prokuraturze Okręgowej na Pradze jako szeregowy oskarżyciel. Zdegradowany został też Ireneusz Szeląg, który nadzorował śledztwo w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

Nowy szef "policji w policji"

Jest nowy szef Biura Spraw Wewnętrznych, czyli "policji w policji". To Robert Stachera, nieznany szerzej oficer, który wcześniej kierował pionem narkotykowym w komendzie w Piotrkowie Trybunalskim.

WOŚP zebrała 20 milionów więcej niż rok temu

72 mln 696 tys. 501 zł zebrano podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla pediatrii i seniorów - poinformował we wtorek w Radomiu szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. W zeszłorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł.

Zastępcy prokuratora generalnego powołani

Bogdan Święczkowski jest prokuratorem krajowym w randze zastępcy Prokuratora Generalnego, a pozostali zastępcy Zbigniewa Ziobry w pionie prokuratorskim to Marek Pasionek, Krzysztof Sierak, Robert Hernand i Dariusz Gabrel - podano we wtorek na stronach Prokuratury Krajowej.

"Niepohamowany nacjonalizm" i druga runda walki z TK. #PisząoPolsce

Prawo i Sprawiedliwość za granicą nie ma już właściwie sojuszników; spór z Trybunałem Konstytucyjnym i Komisją Wenecką może oznaczać dla kraju pod rządami PiS nawet straconą pozycję w NATO – uważa portal Politico. Francuski "Le Monde" pisze z kolei o "widmie prawicowego ekstremizmu", które coraz śmielej wychodzi z cienia w Europie Środkowej oraz o problemach polskich pracowników z francuskimi urzędnikami. Zagraniczne media #PisząoPolsce

Kosiniak-Kamysz: "dobra zmiana" już pęka. Jest wiele sygnałów

- Jest wiele sygnałów samorządowych, gdzie PiS przegrywa. Przegrało w Radomsku, w gminie Mirzec, w Chrzanowie kandydat PiS nie wchodzi do drugiej tury - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL. W "Jeden na Jeden" mówił m.in. o wyborach na Podlasiu oraz o sporze wokół TK.

"Nie możecie ich wybierać i nam wysyłać". Szef MSZ chce udziału Polski w selekcji migrantów

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział dziennikowi “Corriere della Sera", że jeśli strona polska otrzyma dostęp do punktów identyfikacji migrantów we Włoszech i w Grecji, by móc ich wyselekcjonować, wtedy nasz kraj ich przyjmie. Na zarzuty o "brak solidarności" Polski w kwestii uchodźców odparł, że nasz kraj "przyjął na przykład milion uchodźców z Ukrainy".

Komórki w szkole rozpraszają? Wkracza Rzecznik Praw Dziecka i ma pomysł

Wystarczy jedna wizyta w szkole, by przekonać się, że to wcale nie lekcje są w centrum zainteresowania. Młodzież sama przyznaje, że w dzisiejszych czasach bez telefonu komórkowego trudno jest funkcjonować. Czy jednak komórki nie rozpraszają dzieci za bardzo? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który zaproponował rozwiązanie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W co wyposażona jest limuzyna prezydenta Dudy?

Karoseria z dwuwarstwowej stali i kuloodporne szyby o grubości sześciu centymetrów. Oprócz tego system gaśniczy i specjalnie przygotowane opony. W co jeszcze wyposażony jest samochód Andrzeja Dudy i jak wypada w porównaniu ze słynną "Bestią", którą porusza się Barack Obama? ("Polska i świat")

TK znów w centrum uwagi. Rozpatrzy wniosek Ziobry, zajmie się ustawą PiS

We wtorek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, który zbada nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS - zaskarżonej przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. Na wtorkowej rozprawie zostanie rozpoznany również wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o odroczenie posiedzenia o 14 dni.

"Patrzę na to jak na film". Teczka Zelnika w IPN

Pozyskany do sprawy o kryptonimie "Kuźnia", miał dostarczać informacje o koledze Jerzym Kowaliku, ale też o "młodych ludziach ciekawych politycznie i studentach znanych z antypaństwowych wypowiedzi". Tak wyglądała współpraca Jerzego Zelnika w latach 1964-66 ze służbami specjalnymi PRL - wynika z dokumentów będących w posiadaniu IPN. Materiał "Faktów" TVN.