Liczę, że za kilka miesięcy politycy europejscy będą chwalić polski rząd za zmiany, które wprowadza - mówił na konferencji prasowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Skrytykował też projekt rezolucji o Polsce, którym zająć ma się dziś Parlament Europejski.
- Niektórzy politycy PO nie skupiają się na polityce krajowej i nie dążą do rozwiązywania konfliktów w Polsce. Bo tu, w Polsce, jest miejsce na dialog, rozmowę i osiąganie porozumień. Powinniśmy tu rozmawiać - mówił marszałek Senatu na konferencji prasowej. - Ta propozycja została złożona i propozycja dialogu będzie podtrzymywana i w dalszym ciągu ją przedkładamy opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej - zaznaczył.
Donos?
- Ta rezolucja (...) to donos. Donos na Polskę, który nie uwzględnia wszystkich elementów. Nie mówi o tym, że to Platforma Obywatelska zaczęła psucie prawa, że to PO wybrała pięciu sędziów TK niezgodnie z przepisami, że wbrew prośbom prezydenta Andrzeja Dudy dokonała bardzo istotnych zmian systemowych - mówił Karczewski.
- Ta rezolucja (...), która ma największe poparcie polityczne, krytykuje polski rząd, ale nie uwzględnia wszystkich elementów: że mamy ustawę, że TK może funkcjonować, że prezes TK nie zajmuje się sprawami, do których został powołany, tylko zajmuje się polityką - mówił. Dodał również, że w żadnym kraju europejskim i pozaeuropejskim prezes trybunału czy sądu najwyższego nie występuje w mediach i nie zajmuje się polityką.
Ocenił również, że historia pokazuje, że Węgry, kilkakrotnie krytykowane przez Parlament Europejski, poradziły sobie z reformami i są teraz chwalone za te zmiany. Karczewski wyraził nadzieję, że za kilka miesięcy politycy europejscy będą chwalić także zmiany w Polsce.
PE zajmie się Polską
W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad rezolucją dotyczącą sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Jest to projekt największych europarlamentarnych frakcji: socjalistów i chadeków, popierany również przez mniejsze ugrupowania (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica oraz Zieloni - Wolny Sojusz Europejski).
Autor: mw/ja / Źródło: tvn24