Szydło: powiem Tuskowi, że ładne zdjęcia na szczycie UE nie wystarczą

Powiem szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że family photo na szczycie UE nie wystarczy. Unia potrzebuje głębokich reform - zapowiedziała w wywiadzie dla PAP premier Beata Szydło. Dodała, że Polska wystąpi z propozycjami. - Nie boimy się mówić także o tym, że trzeba przyjrzeć się konieczności zmiany traktatów - podkreśliła.

Szef MSZ: jesteśmy gotowi doprowadzić do zmiany traktatu o UE

- Zmiana traktatu to kwestia do dyskusji. Mówimy otwarcie: nie zawahamy się, jeżeli będzie potrzeba, również zmieniać traktat. Na dzisiaj można próbować dokonać pewnych zmian polepszenia relacji między elementami mechanizmu decyzyjnego bez traktatu - mówił w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski. Minister spraw zagranicznych komentował w ten sposób kryzysową sytuację w UE.

Ćwierć wieku, 14 projektów ustaw, a mapa roszczeń wciąż się powiększa

Mapa stolicy, a na niej coraz więcej miejsc, do których ktoś zgłasza własnościowe roszczenia. W sumie jest ich około 7 tysięcy. Ta mapa doskonale pokazuje gigantyczną skalę problemu, od którego politycy dotąd uciekali jak mogli. Dlatego też Polska jest ostatnim krajem w Europie bez ustawy reprywatyzacyjnej. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

"Możliwość wpływania to najgorsze, co może się przytrafić w sądownictwie"

Nie usprawnimy sądownictwa zobowiązaniem sędziów do składania jawnych oświadczeń majątkowych - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Proponowanych przed rząd zmian bronił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (PiS). - Jeżeli sędziowie nie mają nic do ukrycia, to dlaczego mają być traktowani lepiej niż politycy? - pytał.

Prezydent na "Smoleńsku", jego żona na komedii Woody'ego Allena

"Pierwszej damie towarzyszyła córka Kinga, obie sprawiały wrażenie naprawdę zrelaksowanych" - opisywała dziennikarka "Polityki" na internetowych stronach tygodnika. Spostrzegła obie panie na seansie komedii Allena "Śmietanka towarzyska" w warszawskiej Kinotece. W Teatrze Wielkim niemal w tym samym czasie trwała premiera filmu "Smoleńsk". Tam na widowni siedział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Szydło: wiatr zmian jest najsilniejszy w naszej części Europy

Wspólnotę europejską trzeba próbować skleić na nowo. Nie możemy udawać, że nic się w Unii Europejskiej nie wydarzyło, że po Brexicie jest tak samo, jak było – mówiła w środę w Nowym Sączu premier Beata Szydło podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Jak dodała, ogromną rolę ma w chwili obecnej Europa Środkowo-Wschodnia.

Drzewo doskonałe czy zagrożenie? Tysiące sadzonek rosną, pytania zostają bez odpowiedzi

Magiczne (choć realnie istniejące) drzewo, które ma dać ludziom tlen, drewno, miód i pieniądze. Tak najkrócej można podsumować zalety oxytree podawane przez importerów tej rośliny do Polski. W kraju może rosnąć już nawet trzydzieści tysięcy sadzonek. Nikt jednak nie wie, jak roślina ta zachowa się w naszych ekosystemach. Służby państwa nie są w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania z tym związane.

Dowódca GROM odwołany przez ministra obrony

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał dowódcę Jednostki Wojskowej GROM pułkownika Piotra Gąstała - potwierdził w środę rzecznik prasowy resortu obrony Bartłomiej Misiewicz. Jako pierwszy o dymisji nieoficjalnie dowiedział się TVN24. Odwołany również został Inspektor Wojsk Specjalnych generał Piotr Patalong.

Wypadek busa na "siódemce". Osiem osób rannych

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 7. Bus przewożący 20 osób uderzył w stojące na poboczu auto. Rannych zostało co najmniej osiem osób. Trzy helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowały do szpitala najciężej rannych.

Potoroczyn odwołany, Olendzki na jego miejsce. "Bardzo doświadczony dyplomata"

Krzysztof Olendzki, dyplomata i były wiceminister kultury w latach 2006-2007, został powołany na dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza - poinformował w środę w Warszawie wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dzień wcześniej odwołany został poprzedni dyrektor, Paweł Potoroczyn. Resort tłumaczył, że z powodu "utraty zaufania".

Adamowicz o połączeniu muzeów: Gliński wykonał instrukcję polityczną prezesa Kaczyńskiego

- Minister Gliński, zamiast kierować się opinią fachowców, wykonał instrukcję polityczną wydaną już rok temu przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - tak prezydent Gdańska skomentował decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Mimo wcześniejszych protestów nowa instytucja zacznie działać 1 grudnia.

"Zmarnowaliśmy półtora miesiąca". Brejza kontra Wassermann

W środę odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Przed początkiem obrad Krzysztof Brejza (PO) skrytykował dotychczasowe tempo prac powołanego w lipcu gremium. Zarzucił, że "komuś zależy, by dostosować je do kalendarza politycznego PiS". Oskarżenia odpierała szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

"Decyzja o połączeniu muzeów wadliwa prawnie"

Zdaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza decyzja ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest „wadliwa prawnie”. Dyrektor nosi się z zamiarem zaskarżenia jej do sądu administracyjnego.

30 kg złota w torbie z Ikei. Co stało się z pieniędzmi Amber Gold

Mimo że od upadku piramidy finansowej minęły już ponad 4 lata - syndykowi udało się odzyskać zaledwie nieco ponad 40 milionów złotych z blisko 600 milionów, których domagają się byli klienci Amber Gold. Co stało się z resztą pieniędzy i czy jest jeszcze szansa na ich odzyskanie? Materiał "Czarno na białym".

Syn Tuska, Belka, Rostowski... Lista wezwań Wassermann

- Zrobimy to szybko, sprawnie. Nie będziemy nikogo grillować - zapewniła w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród osób, które jej zdaniem powinny stanąć przed komisją wymieniła m.in. byłego premiera Donalda Tuska, jego syna Michała i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

"Kłócili się nawet przy kuratorze". Kobieta śmiertelnie ugodziła męża nożem

Zaczęło się od rodzinnej sprzeczki. Małżonkowie często się kłócili. Tym razem jednak awantura skończyła się tragicznie: po pchnięciu nożem przez żonę zginął ojciec rodziny, 53-letni Zbigniew W. Prokurator nie zastosował wobec kobiety aresztu. Jakie okoliczności tej zbrodni mogły okazać się dla niej łagodzące? Materiał programu "UWAGA!" TVN.

Rusza komisja śledcza ws. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold, która w środę przed południem zbiera się na pierwszym, merytorycznym posiedzeniu, ma dyskutować nad wystąpieniem do organów państwowych o udostępnienie akt spraw, dokumentów i materiałów będących w sferze jej zainteresowania.