Prokuratura przedłużyła postępowanie ws. nieopublikowania wyroku TK

Sprawa dot. publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016r. nadal pozostaje na etapie postępowania sprawdzającego - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga na swojej stronie internetowej. W marcu do prokuratury wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania tego wyroku TK.

"Nie widzę powodu do dyskusji o zmianach w rządzie"

- Nie widzę powodu do dyskusji o zmianach w rządzie - powiedziała w piątek premier Beata Szydło pytana o ewentualne zmiany personalne. Poinformowała, że w najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, na którym zostanie podsumowane pierwsze pół roku rządu.

70 tysięcy tulipanów w jednym miejscu

Można już podziwiać pierwsze tulipanowe rabaty w łódzkim Ogrodzie Botanicznym, gdzie rozkwita 70 tysięcy kwiatów. W tym roku obejrzeć można trzydzieści odmian tych kwiatów. Osiemnaście z nich zaprezentuje się w Łodzi po raz pierwszy - to rośliny sprowadzone z Holandii. Tulipany kwitną głównie na kolistych rabatach wokół stawów, ale znaleźć je można również w innych miejscach ogrodu.

Eksperci marszałka zarabiają 300 zł na godzinę. PiS tłumaczy

- Nigdy nie mówiliśmy, że członkowie komisji eksperckiej będą pracować za darmo - mówiła w Sejmie rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Skomentowała w ten sposób informacje "Rzeczpospolitej", że członkowie zespołu powołanego przez marszałka Marka Kuchcińskiego zarabiają za godzinę pracy 300 zł.

Prezydent Duda: nie jesteśmy zwolennikami izolowania Rosji

- Dialog NATO-Rosja powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej tak, aby Rosja miała poczucie, że rozmawia ze wspólnotą gotową do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.

Nie ruszył proces byłego marszałka. Będzie odrębne postępowanie

Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu nie rozpoczął się proces byłego marszałka woj. podkarpackiego Mirosława Karapyty. Sąd na niejawnym posiedzeniu przyjął wnioski stron o wyłączenie siedmiorga oskarżonych, w tym Karapyty, do odrębnego postępowania przed sądem w Rzeszowie.

Był złoty pociąg, będą szukać Bursztynowej Komnaty. Wołoszański: To świetny biznes

Tysiące jej szukają od ponad 70 lat. Wynaleziono tysiące tropów do miejsca, gdzie się rzekomo znajduje. I co? I nic. Może tym razem? - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 historyk Bogusław Wołoszański. Odniósł się do rewelacji sapera, który twierdzi, że komnata znajduje się w dawnej kwaterze głównej niemieckich wojsk lądowych w miejscowości Mamerki na Warmii i Mazurach.

"Sędziowie się nie boją, bo sędziami są ludzie odważni"

Jako społeczeństwo powinniśmy oczekiwać od najwyższych przedstawicieli władz państwowych, że zrobią wszystko, aby uniknąć sytuacji chaosu prawnego - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Kornel Morawiecki honorowym obywatelem Wrocławia. Radni podzieleni

Założyciel "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki, wieloletni dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko i działacz opozycji w PRL prof. Karol Modzelewski zostali honorowymi obywatelami Wrocławia. Decyzję o uhonorowaniu podjęli w czwartek wieczorem miejscy radni. Nie byli jednak jednomyślni.

"Żegnamy bohatera, o którym mówiono, że był bandytą"

Żegnając płk. Szendzielarza, witamy Polskę niepodległą, której miało już nie być – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czasie żałobnej mszy św. w Archikatedrze Łódzkiej w intencji żołnierza wyklętego mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Oblicza Kościoła

Okrągły stół, konkordat, kompromis aborcyjny, konstytucja i wreszcie Polska w Unii Europejskiej - przełomowe dla kraju wydarzenia, które wiele mówią o roli ówczesnego Kościoła. Mimo wielu kontrowersji i burzliwych sporów Kościoła gotowego do kompromisów. Czy wtedy bardziej niż dziś?

Chichot historii

Targowica. To, że stała się ona ostatnio ulubionym hasłem polityków - szczególnie tych z prawej strony - już chyba mało kogo dziwi. Ale to, że słowa o współczesnej Targowicy padają z ambony, zaskakuje. Tym bardziej, że wypowiada je wysoki rangą hierarcha, w dodatku biskup przemyski, któremu akurat historia Targowicy powinna być wyjątkowo dobrze znana. To jak chichot historii, albo nieodrobiona lekcja z historii.

"Nowe fakty" ws. akcji ABW we "Wprost". I nowe śledztwo

Wszczęto nowe śledztwo w sprawie skierowania przez prokuraturę w 2014 roku agentów ABW do zabezpieczenia komputerów i nośników danych w redakcji "Wprost" w poszukiwaniu nagranych rozmów polityków. – Użycie Agencji było niewspółmierne do tamtej sytuacji – mówi dziś Marek Biernacki z PO, były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, który dwa lata temu zarzucił prokuraturze bezprawne działanie.

"Wszystkich odważnych nie można wyrzucić"

Uważam, że kilka osób się złamie, ale znam wielu prokuratorów w Polsce i wierzę w ich odwagę - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz. Podobnie stanowisko prokuratorów ws. TK ocenił sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa. - Zawsze będziemy się opierać pomysłom polityków, którzy chcą zniszczyć niezawisłość sędziów - mówił.

Surowsza kara dla ks. Międlara? Prymas Polski po kontrowersyjnym kazaniu

Kościół jest miejscem, w którym trzeba głosić ewangelię i tylko ewangelię - powiedział w rozmowie z TVN24 prymas Polski, abp Wojciech Polak. W ten sposób skomentował zakaz wystąpień publicznych dla ks. Jacka Międlara, który wygłosił kontrowersyjne kazanie podczas mszy św. z okazji 82. rocznicy powstania ONR.

Okradł szpitalną kaplicę. Policja publikuje jego zdjęcie

Policja opublikowała zdjęcie z monitoringu, który zarejestrował moment kradzieży pieniędzy z kaplicy w szpitalu Kopernika w Łodzi. Funkcjonariusze szukają złodzieja od końca marca. Teraz proszą o pomoc wszystkie osoby, które rozpoznają sprawcę.