Do sępów tylko po ścieżce trapera

Każdy, kto będzie chciał stanąć oko w oko ze zwierzęciem znów będzie miał taką możliwość. Dyrekcja łódzkiego zoo zdecydowała, że klatka z sępami zostanie ponownie udostępniona dla zwiedzających. Po ostatnim ataku na ludzi - nowe zasady.

Przegląd prasy: Falenta podsłuchiwał konkurencję? Pluskwa w teczce z dokumentami

Czy biznesmen Marek Falenta podsłuchiwał konkurencję z branży węglowej? Jak ustalili dziennikarze tygodnika "Newsweek", śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocka prokuratura, do której trafiło zawiadomienie dot. nielegalnego podsłuchu w jednej z firm handlujących węglem. Pluskwa miała być ukryta w teczce z dokumentami, a dostarczyć miał ją "skompromitowany" adwokat na zlecenie Falenty.

Kaczyński ostrzega przed Sikorskim. Przypomina tajne uzasadnienie swojego brata

- Prezydent Lech Kaczyński powiedział Tuskowi wyraźnie, że Sikorski nie powinien być ministrem spraw zagranicznych. Uzasadnienie było ściśle tajne. Mogę tylko powiedzieć jedno: wszystko się zgadza - stwierdził Jarosław Kaczyński. Skomentował w ten sposób podsłuchaną rozmowę szefa MSZ z Jackiem Rostowskim, w której miał on określić sojusz polsko-amerykański jako nic niewarty.

"Nachodzenie redakcji to praktyki państwa totalitarnego"

Nachodzenie redakcji "Wprost" przez policję, prokuraturę i ABW to są praktyki państwa totalitarnego - powiedział w "Jeden na jeden" prof. Piotr Kruszyński, pełnomocnik red. naczelnego Sylwestra Latkowskiego, odnosząc się do akcji służb w siedzibie tygodnika w związku z podsłuchami. W jego opinii, można by rozważyć postawienie funkcjonariuszom zarzutu przekroczenia uprawnień.

"Było to coś w rodzaju sieci". Borowski o taśmach i "kloacznym dziennikarstwie"

- Tutaj widać wyraźnie, że podsłuch był założony na długo przed publikacją, było to coś w rodzaju sieci. Zapuszczamy sieć i czekamy, kto w nią wpadnie - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski. - Przecież naszych ministrów i prominentów nikt nie zmuszał, żeby to mówili - mówił na to Paweł Kowal (Polska Razem), cytując przy tym Leszka Balcerowicza.

"Kto będzie rządu bronił, powinien być rozliczony". PiS ruszyło w teren

Po złożeniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu, PiS ruszyło w teren. Według Jarosława Kaczyńskiego potrzebna jest dyskusja, która pokaże społeczeństwu "sprawy tak, jak się naprawdę mają". - Kto będzie tego rządu bronił, powinien być później w wyborach parlamentarnych rozliczony i trzeba go móc pokazać palcem - uważa szef PiS.

Europosłanka odchodzi z SLD. "Nielojalność, kłamstwa i intrygi"

Dolnośląska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg poinformowała, że odchodzi z SLD, bo po latach działalności w partii pojawiła się "różnica charakterów, widzenia świata i wyznawanych wartości". - To szczyt hipokryzji, powinna zrzec się mandatu - mówi Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny partii.

Meczet w Kruszynianach celem ataku wandali

Wandale namalowali w nocy obraźliwe rysunki na meczecie i na muzułmańskim cmentarzu w Kruszynianach na Podlasiu. - My tu żyjemy setki lat i dotąd nic takiego nie miało miejsca - mówi jeden z miejscowych wyznawców islamu. - Elementy, które zostały namalowane, świadczą o tym, że ktoś był do tego dobrze przygotowany - dodaje. Władze zapewniają, że zrobią wszystko, aby złapać sprawców.

Spisek kelnerów czy obcych służb? "Dla powagi sytuacji lepiej, by jakiś Rosjanin się tam pojawił"

Jakim alfabetem napisano scenariusz afery taśmowej i czy to możliwe, że wydarzenie, które od dwóch tygodni wywraca do góry nogami polską scenę polityczną jest wynikiem "spisku kelnerów"? Zastanawiali się nad tym goście "Kawy na ławę": Jarosław Gowin, Leszek Miller, Andrzej Halicki, Marek Sawicki, Robert Biedroń i Adam Hofman. - Gdyby się okazało, że ta grupa, która nagrywała to rzeczywiście kelnerzy i jakiś biznesmen, to dla powagi tego wydarzenia byłoby lepiej, żeby jakiś Rosjanin się tam pojawił - ocenił szef SLD. Zaraz jednak dodał: - Ale się nie pojawi.

"Decyzja Stolicy Apostolskiej pokazała, że nie ma równych i równiejszych"

- Pedofilia, ktokolwiek ją popełnia, ten grzech, to potworne zło, to jest sprawa, która nie podlega żadnej dyskusji - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, komentując wydalenie ze stanu duchownego abp Józefa Wesołowskiego. Jak ocenił, decyzja Watykanu "pokazała, że nie ma równych i równiejszych".

Falenta zapowiada, że nie będzie głosował na PO. Szejnfeld: Niech nie miesza do tej sprawy polityki

- Trwa kampania, w której usiłuje się przykryć istotę nagrań, które są niezwykle kompromitujące dla ludzi władzy tym, kto nagrał - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro (SP). Adam Szejnfeld (PO) stwierdził z kolei, że jeden z podejrzanych - biznesmen Marek Falenta - powinien powstrzymać się od politycznych komentarzy. - Niech nie miesza do tej sprawy polityki. Jest to sprawa kryminalna, nie polityczna - powiedział poseł PO.

Sikorski składa zawiadomienie o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej

Radosław Sikorski poinformował w sobotę, że w związku z "przestępczymi podsłuchami" złożył do prokuratury zawiadomienie z art. 258 o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzuty, które w sprawie tzw. afery taśmowej do tej pory usłyszeli podejrzani postawiono z art. 267. Przewiduje on niższe kary niż ten, na który powołuje się szef MSZ.

Kalisz zapowiada powstanie partii. Dom Wszystkich Polska?

Walne zgromadzenie członków stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza zdecydowało w sobotę, że obok stowarzyszenia powstanie partia polityczna. - Przeważają opinie, że partia powinna także nosić nazwę Dom Wszystkich Polska - poinformował Kalisz.

Eksperci po słabej maturze: zdała połowa rocznika. Naprawdę musi być więcej?

- Przez kilka lat matura z matematyki była bardzo przewidywalna. Zadania były podobne z roku na rok. W tej chwili były inaczej sformułowane. I dla słabszych uczniów, którzy uczą się w zasadzie na pamięć, taki typ zadań to już był problem. To już była inna matura - mówił w TVN24 Marcin Braun, autor podręczników szkolnych do matematyki. W ten sposób tłumaczył słaby wynik tegorocznego egzaminu dojrzałości. - Paradoksalnie niektórzy odniosą z tego korzyści - ocenił Waldemar Siwiński z magazynu "Perspektywy".

Polacy wśród badaczy jednego z największych nazistowskich obozów w Norwegii

Polscy naukowcy wchodzą w skład zespołu prowadzącego badania archeologiczne w jednym z największych obozów nazistowskich w Norwegii. W Falstad, w środkowej części tego kraju, przetrzymywano około 5 tys. więźniów z 16 krajów. W pobliżu obozu znaleziono do tej pory szczątki 220 straconych w egzekucjach osób. Eksperci odnaleźli też wiele przedmiotów codziennego użytku, m.in. grzebienie, guziki czy szczoteczki do zębów.

Watykan po stronie abp. Hosera. Kuria nie ma kontaktu z ks. Lemańskim

Trybunał Sygnatury Apostolskiej przyznał rację abp. Henrykowi Hoserowi w sporze z b. proboszczem parafii w Jasienicy, księdzem Wojciechem Lemańskim ws. zakazu wypowiedzi dla mediów - poinformował rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki. Kuria bez sukcesu próbuje się skontaktować z ks. Lemańskim, by przekazać mu dotyczące jego sprawy pisma z Watykanu. Jeśli to się nie uda - zaznaczył rzecznik - treść pism zostanie ujawniona w poniedziałek w południe.

Prof. Chazan o aborcji: większość lekarzy nie daje się wynająć do takiej roboty

Najlepiej by było, gdyby aborcje, które uważam za zabójstwo niewinnego człowieka, jeśli już koniecznie mają być przeprowadzane, były wykonywane przez placówki prowadzące diagnostykę prenatalną – uważa prof. Bogdan Chazan. Ginekolog ma zastrzeżenia do sposobu przeprowadzania kontroli w jego szpitalu. Twierdzi, że kontrolerzy "nie byli zainteresowani" jego racjami.

Wniosek PiS o wotum nieufności nierealny? Jarosław Wałęsa: to jest pieniactwo

Prawie 4 lata temu Polacy zaufali temu rządowi i to zaufanie jest permanentnie nadużywane - stwierdził na antenie TVN24 Janusz Śniadek (PiS). - Premier Tusk wzywa, żebyśmy nie realizowali scenariuszy pisanych niepolską ręką, a to się sprowadza do wezwania, żebyśmy realizowali niekonstytucyjny scenariusz pisany w restauracji "Sowa" nocą - dodał były przewodniczący "Solidarności". - Nie bijmy się z demokracją - ripostował Jarosław Wałęsa (PO).

100 lat temu zginął arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Wkrótce wybuchła Wielka Wojna

W Polsce na I wojnę światową patrzymy zupełnie inaczej niż społeczeństwa większości państw europejskich i pozaeuropejskich, takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Rosja, czy nawet Stany Zjednoczone. Dla nas to wojna zwycięska, dla innych narodów - wielka katastrofa. Rzut oka na mapę Starego Kontynentu z 28 czerwca 1914 r. - sprzed równo stu lat - pokazuje, że Polakom udało wykorzystać się kataklizm globalnego konfliktu tak, że na mapę wróciło państwo polskie.