Marcinkiewicz: Kaczyński jest uzależniony od zakonu

Zakon to dziś najważniejsze osoby w państwie. I nie należy do niego ani premier, ani prezydent, ani nawet wicepremier - mówił w "Faktach po Faktach" Kazimierz Marcinkiewicz. Były szef rządu dodał, że Jarosław Kaczyński powinien być nazywany pierwszym sekretarzem. - Dla nich (PiS - red.) liczy się wyłącznie legitymacja partyjna. To jest PZPR - stwierdził.

Sąd podjął decyzję w sprawie Trynkiewicza

Mariusz Trynkiewicz, który od kwietnia 2014 r., po odbyciu kary 25 lat więzienia za zabójstwo czterech chłopców, przebywa w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie), pozostanie tam kolejne pół roku - zdecydował sąd w Płocku.

Na Wyspach spłonął polski sklep. Policja podejrzewa podpalenie

W piątek nad ranem ogień zniszczył polski sklep w Coventry - informują brytyjskie media. Policja podejrzewa, że doszło do podpalenia. Zastrzega jednak, że jest za wcześnie, by stwierdzić, czy doszło do przestępstwa motywowanego nienawiścią na tle narodowościowym.

"Bycie nauczycielem to służenie, powołanie, misja"

- To święto tych, którzy uczą. Tych, którzy pełnią niezwykle odpowiedzialną, ale jakże piękną misję. Bycie nauczycielem to jest służenie, to jest misja, to jest powołanie - powiedziała w piątek premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaznaczyła, że nauczyciele pomagają uczniom poznawać świat i radzić sobie z problemami.

Rok po tragedii na studenckich otrzęsinach. Finał "bolesnej lekcji" wkrótce w sądzie

Studenci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy uczcili pamięć kolegów, których stratował spanikowany tłum podczas ubiegłorocznych otrzęsin. Władze uczelni zapewniają, że wyciągnęły wnioski z tej "bolesnej lekcji". Prokuratura ogłosiła, że kończy postępowanie. Przed sądem staną cztery osoby: ówczesny rektor UTP, jego zastępca, przewodnicząca samorządu studenckiego oraz szef ochrony.

Kontrolują kolejny dom opieki. "Nie było pielęgniarki, brakowało nawet łóżek"

W domu opieki w Wolicy pod Kaliszem przebywa 30 osób w podeszłym wieku. Warunki w nim są fatalne - nie było opieki medycznej na miejscu, brakowało nawet łóżek. Ośrodek prowadzi ta sama organizacja, co schronisko w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie od wtorku ewakuowano ponad 90 podopiecznych. Kilkanaście osób było w bardzo złym stanie, a sześć zmarło po opuszczeniu ośrodka.

Para prezydencka z życzeniami dla nauczycieli

Dzisiaj Dzień Edukacji narodowej. Z tej okazji para prezydencka złożyła nauczycielom i pracownikom oświaty życzenia oraz podziękowania za ich pracę. To również święto pierwszej damy. Agata Duda jest nauczycielką języka niemieckiego.

25 stron, 130 punktów. Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK

Komisja Wenecka w piątek około południa przyjęła opinię ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Część jej przepisów - zdaniem Komisji - "spowoduje znaczące opóźnienie i blokadę pracy Trybunału, czyniąc jego pracę nieefektywnym, oraz podważając jego niezależność". W posiedzeniu Komisji nie wziął udziału przedstawiciel polskiego rządu.

Rząd do Komisji Weneckiej: opinia nierzetelna, jednostronna, niepogłębiona

Opinia Komisji Weneckiej w sprawie uchwalonej w lipcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest nierzetelna i jednostronna, zawiera też błędy rzeczowe - ocenia strona polska w stanowisku przesłanym Komisji Weneckiej w odpowiedzi na projekt opinii. Do dokumentu dotarła PAP. - Komisja Wenecka nigdy nie trzyma strony żadnego rządu - oświadczyła Hanna Suchocka, honorowa przewodnicząca KW.

Czołowe zderzenie. 16 poszkodowanych

16 osób zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia czołowego busa z samochodem osobowym. Do wypadku doszło w piątek nad ranem w miejscowości Ignacewo w powiecie konińskim. Droga wojewódzka nr 263 jest zablokowana.

Błaszczak: w UE nastąpiło otrzeźwienie w sprawie migrantów

- Nastąpiła bardzo pozytywna zmiana, jeśli chodzi o podejście ministrów spraw wewnętrznych państw UE do sprawy kryzysu migracyjnego - ocenił w czwartek w Luksemburgu minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem część państw UE podziela polski punkt widzenia w tej sprawie.

Areszt dla szefa podkarpackiej "policji w policji"

Krakowski sąd aresztował w czwartek na trzy miesiące szefa Biura Spraw Wewnętrznych rzeszowskiej policji Ryszarda J. Sprawa dotyczy korupcji w rzeszowskim Centralnym Biurze Śledczym Policji, a także handlu ludźmi i czerpania korzyści z nierządu.

Druga kadencja niemal pewna? Brak poparcia rządu może Tuskowi pomóc

Po sugestiach, że polski rząd może nie udzielić Donaldowi Tuskowi poparcia, unijni przywódcy i europejska prasa zadają sobie pytanie, czy druga kadencja na stanowisku szefa Rady Europejskiej jest zagrożona. Na razie matematyka wspólnoty wskazuje na to, że jest raczej pewna. Paradoksalnie – brak polskiego poparcia może mu nawet pomóc. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

PiS ma "wasalny stosunek wobec USA"

Obóz PiS w czasie poprzednich rządów był gotowy zrobić każdą głupotę, żeby przypodobać się Ameryce w sferze bezpieczeństwa i obrony. Znowu się pojawił wasalny stosunek wobec USA. To są geny tego obozu - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Za chwilę będziemy Niemców uczyli produkować samochody"

- Słyszeliśmy, że Polska może uczyć Stany Zjednoczone demokracji, za chwilę się dowiemy pewnie, że będziemy Niemców uczyli produkować samochody. To nie jest dyplomacja -ocenił były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. To komentarz do wypowiedzi wiceszefa MON Bartosza Kownackiego na temat Francuzów. - To są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu - stwierdził wiceminister w "Jeden na jeden", czym wywołał falę komentarzy w Polsce i za granicą.

Ojciec z chorym synem nie trafią na bruk. Eksmisja wstrzymana

Sąd wstrzymał eksmisję Stefana Pachulczaka, który opiekuje się niepełnosprawnym synem - poinformował resort sprawiedliwości. Mężczyźni mogli trafić na bruk, bo zanim dostali akt własności mieszkania, deweloper ogłosił upadłość. W sprawie interweniował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Celiński pozwał IPN za ujawnienie jego listu do Kiszczaka

Były senator i opozycjonista z PRL Andrzej Celiński chce przeprosin od IPN za ujawnienie jego listu z 1989 r. do ówczesnego szefa MSW. List znaleziono w dokumentach w domu Czesława Kiszczaka. Reprezentująca IPN Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wnosi o oddalenie pozwu.