"Usiłowaliśmy go zatrzymać przed zrobieniem życiowego błędu"

- Mogę przypuszczać, że prawdopodobnie jego szef do niego zadzwonił i mu polecił, żeby napisał dymisję. Taka jest moja teoria - mówił o rezygnacji z funkcji przewodniczącego podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego jego znajomy, pisarz i działacz polonijny Romuald "Aldek" Roman w rozmowie z "Czarno na białym".

Działacz PZPR, emigrant, ekspert Macierewicza. Kim jest Wacław Berczyński?

Należał do PZPR i - jak sam twierdzi - rozkładał ją od wewnątrz, zakładając Solidarność na Politechnice Łódzkiej. Później wyemigrował za ocean. Wrócił, by na nowo wyjaśniać przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Kim jest Wacław Berczyński, który jeszcze do niedawna stał na czele powołanej przez Antoniego Macierewicza podkomisji? Materiał programu "Czarno na białym".

Wyciekł kolejny list Dudy do Macierewicza

W datowanym na 24 marca liście Andrzej Duda pytał Antoniego Macierewicza między innymi o konsekwencje utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. To już kolejne pismo prezydenta do szefa MON, które ujrzało ostatnio światło dzienne.

Karczewski: dymisja Berczyńskiego nieco mnie zaskoczyła

- Ta decyzja i ta informacja nieco mnie zaskoczyła - mówił o dymisji Wacława Berczyńskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak przekonywał w "Faktach po Faktach", przyczyną rezygnacji szefa podkomisji smoleńskiej były jedynie względy osobiste, a nie merytoryczne.

Nowaczyk za Berczyńskiego. "To nie jest zmiana jakościowa"

- Pan doktor Kazimierz Nowaczyk nie różni się w poglądach niczym od pana doktora Wacława Berczyńskiego - ocenił w "Tak jest" dr Maciej Lasek, były szef państwowej komisji badania wypadków lotniczych. Tak skomentował informację, że po rezygnacji przewodniczącego podkomisji do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej obowiązki przejmie jego dotychczasowy zastępca.

"Pan Berczyński kompletnie się skompromitował"

- Oczywiście nie chodzi tu o Wacława Berczyńskiego, tak naprawdę jest to kompromitacja Antoniego Macierewicza - tak Tomasz Siemoniak (PO), były minister obrony, skomentował decyzję o dymisji szefa podkomisji smoleńskiej.

"Berczyński zachował się w sposób honorowy"

- To jest bardzo prawidłowe zachowanie i honorowe - tak senator PiS Jan Maria Jackowski skomentował rezygnację dr. Wacława Berczyńskiego z funkcji przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Berczyński zrezygnował, dymisja przyjęta

Przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński przesłał do MON pismo, w którym złożył rezygnację z funkcji. W czwartek po południu minister Antoni Macierewicz przyjął dymisję.

Opozycja razem w obronie samorządu. "Nie dla recydywy PRL"

Przedstawiciele trzech partii opozycyjnych - PO, PSL i Nowoczesnej - oraz władz samorządowych zapowiedzieli w czwartek blokowanie inicjatyw PiS zmierzających do centralizacji państwa. - "Nie" dla rozbioru Polski samorządowej i recydywy PRL - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

CBA w siedzibie KRS. "Naruszenie standardów" czy "wykonanie obowiązków ustawowych"

Troje funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszło do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa, żeby doręczyć dokument sędziemu Waldemarowi Żurkowi, rzecznikowi KRS. Sam Żurek sprawy nie komentuje, jego zastępca ocenił zaś w rozmowie z tvn24.pl, że "forma wizyty budzi co najmniej wątpliwości". CBA zapewnia o legalności swych działań i tłumaczy je "brakiem współpracy" ze strony sędziego.

"PiS chce sądy zaorać" vs. "my to robimy dla ludzi"

- To sygnał, że będzie opór przeciwko złemu prawu - tak Grzegorz Schetyna z PO komentował akcję sędziów, którzy - chcąc wyrazić sprzeciw wobec forsowanych przez PiS zmian w sądownictwie - przerwali w czwartek na pół godziny rozprawy. - PiS chce sądy zaorać - przekonywała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. - My to robimy dla ludzi - bronił planowanych zmian wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z PiS.

Bunt w szpitalu. "Mają miesiąc na znalezienie nowych lekarzy"

Z bełchatowskiego szpitala znikają anestezjolodzy. Jeden ma zostać zwolniony, a 9 kolejnych wypowiedziało umowę. Z 11 zostaje tylko jeden - kierowniczka oddziału, z którą reszta specjalistów jest skłócona. Lekarze skarżą się, że mają zbyt dużo obowiązków, a w placówce łamane jest prawo. Kierowniczka mówi o "interesownych medykach" i "próbie obrony wygodnego układu".

Kiedy spotkanie Dudy z Trumpem? "Na stole są dwie daty"

Dzisiaj na stole są dwie daty spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem: pod koniec maja podczas szczytu NATO w Brukseli lub na początku lipca w Polsce podczas szczytu Trójmorza - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Juncker chciałby, żeby Tusk "był traktowany z godnością"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma pełne zaufanie do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i chciałby, żeby był on traktowany z godnością - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE Mina Andreeva, nawiązując do przesłuchania byłego premiera w Polsce.