Zadał dziewczynie ponad 100 ciosów nożem. Sąd obniżył mu karę

25 lat więzienia zamiast dożywocia. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podzielił argumenty obrońcy Kamila M. i obniżył mu karę. Po 20 latach będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie. Chłopak dwa lata temu w Ząbkowicach Śląskich brutalnie zamordował swoją byłą dziewczynę, zadając jej ponad 100 ciosów nożem.

Sondaż CBOS: sejmowe ławy dla czterech ugrupowań

Styczniowe badanie CBOS nie wykazało znaczących przesunięć preferencji wyborczych Polaków. Nadal najsilniejsze jest Prawo i Sprawiedliwość wraz ze swymi koalicjantami (39 procent deklarujących chęć głosowania w wyborach parlamentarnych), na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska (22 procent). W obu przypadkach są to wyniki o dwa punkty procentowe gorsze niż miesiąc wcześniej.

Stali po kilka godzin, by pożegnać prezydenta

Tłum ludzi oddał cześć zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, którego trumnę wystawiono w czwartek po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Drzwi do centrum zostały zamknięte o 15.10. Tuż po godzinie 17 wyruszył pochód, który odprowadzi trumnę ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej.

Samorządowcy żegnają prezydenta Gdańska. "Wypełnimy testament Pawła Adamowicza"

W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej spotkali się w piątek samorządowcy z całej Polski, by pożegnać zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska. Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich odbywa się w przeddzień jego pogrzebu. - Paweł Adamowicz marzył, żebyśmy odnowili ideę wyborów 4 czerwca 1989 roku jako symbolu wolnej Polski - powiedziała pełniąca obowiązki prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. - Wypełnimy testament Pawła Adamowicza - zapewnił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Bazylika Mariacka była mu bliska, na jej sklepieniu jest gwiazda dla jego żony i córek

- Pamiętam, kiedy zadzwonił do mnie i mówił mi, wiesz, kiedyś tak się zastanawiałem nad tym, co trzeba zrobić, aby być tu pochowanym – o rozmowie z Pawłem Adamowiczem opowiada ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. To w tej świątyni spocznie urna z prochami prezydenta. Bazylika była dla niego ważna. Na jej sklepieniu jest nawet złota gwiazda, którą ufundował i zadedykował swojej żonie i córkom.

Zatrzymania za groźby pod adresem samorządowców, areszt za grożenie Tuskowi

53-letni mieszkaniec Grudziądza został zatrzymany w środę, niedługo po tym jak zadzwonił pod numer alarmowy i poinformował, że zamierza zabić prezydenta miasta Macieja Glamowskiego. Okazało się, że mężczyzna był pijany. W całej Polsce zatrzymano już kilka osób, który groziły samorządowcom, przedstawicielom rządu, prezydentowi, czy szefowi Rady Europejskiej.

Tak będzie wyglądała ostatnia droga prezydenta Gdańska

W głównych uroczystościach pogrzebowych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku udział weźmie ponad 3 tysiące osób. Zjawią się między innymi przedstawiciele Unii Europejskiej, władz krajowych, prezydenci, burmistrzowie miast polskich i zagranicznych. Msza będzie transmitowana na telebimach w Gdańsku i w wielu innych polskich miastach.

Każdy może oddać hołd prezydentowi Gdańska

Miasto Gdańsk uruchomiło elektroniczną księgę kondolencyjną dla upamiętnienia zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Można się do niej wpisywać do poniedziałku 21 stycznia. Księgi kondolencyjne zostały wyłożone również w ambasadach Polski za granicą oraz w wielu miastach Polski między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Mławie, Gorzowie Wielkopolski, Kaliszu, Kielcach, czy Zielonej Górze.

Sto lat temu zaczęli kreślić nową mapę Europy

100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku, w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa kończąca I wojnę światową. Wzięły w niej udział tylko państwa zwycięskie, Polskę reprezentowali Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski i Władysław Grabski. Konferencja i podpisany na niej traktat wersalski ukształtowały mapę Europy oraz politykę jej państw na wiele następnych lat.

Paweł Adamowicz spocznie w Koronie Gdańska. Obok innych zasłużonych

Paweł Adamowicz spocznie w miejscu wyjątkowym na mapie Gdańska – Bazylice Mariackiej. Obok innych zasłużonych dla miasta, jego obrońców, lekarzy, kapłanów, bogatych mieszczan i swojego dobrego znajomego Macieja Płażyńskiego, jednego z założycieli Platformy Obywatelskiej, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. To będzie dopiero szósty pochówek w bazylice po 1945 roku.

"Cieszę się, że Paweł, pan prezydent, nas wychował"

- Jedno, co przez te dni od czasu śmierci sobie myślę, to to, że Paweł zrobił wszystko, żebyśmy byli przygotowani. Wbrew pozorom. Naprawdę inwestował w nas czas, dawał książki do czytania. Odpowiadał. Rzucał na głęboką wodę - mówi Piotr Grzelak, dotychczasowy wiceprezydent Gdańska do spraw polityki komunalnej.

"Polska straciła niewinność"

- Polska straciła polityka europejskiego formatu, który mógł jeszcze bardzo dużo dla Gdańska i dla Polski zrobić - mówił w "Kropce nad i" o Pawle Adamowiczu Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i szef MSZ. W jego ocenie Polska "straciła też niewinność". - Mogliśmy się do tej pory łudzić, że jesteśmy krajem, gdzie przygadujemy sobie po sarmacku, ale gdzie nikt nie sięgnie po nóż - dodał.