Oddawali hołd "zwycięscom" z Monte Cassino. Tablica poprawiona "na koszt kamieniarza"

W Sławnie w województwie zachodniopomorskim odsłonięto kilka dni temu tablicę pamiątkową w hołdzie żołnierzom generała Władysława Andersa walczącym we Włoszech w latach 1943-1945. Podczas ceremonii, w której brała udział córka generała, okazało się, że na tablicy znalazły się dwa błędy ortograficzne. W piątek tablica została wymieniona, pojawiły się też przeprosiny.

Sondaż: PiS utrzymuje dużą przewagę

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 43 procent poparcia osób deklarujących udział. Na Platformę Obywatelską głosowałoby 18 procent, a na ruch Kukiz'15 - 7 procent. Sondaż przeprowadziło CBOS.

"I love Zielona" ma być wizytówką miasta. Na "Górę" zabrakło pieniędzy

Miało być światowo. Jak w Amsterdamie, czy Hollywood. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Zamiast dużego napisu "Zielona Góra", który miałby się stać wizytówką miasta, na Wzgórzu Winnym stanęły litery układające się w "I love Zielona". Ograniczone fundusze nie pozwoliły na realizację początkowego projektu.

"Mogli zrobić wszystko". Piłka nożna i pseudokibice-gangsterzy w "Superwizjerze"

Ustawki i burdy na stadionach, a poza stadionami brutalne zabójstwa i handel narkotykami. Tak wciąż działają pseudokibice Wisły Kraków. Dziś są dobrze zorganizowanym gangiem, a przy tym są mile widziani na salonach polskiej piłki nożnej. W sali wynajmowanej od Towarzystwa Sportowego Wisła trenują przed ustawkami. W zarządzie klubu mają swoich ludzi. Ich nieformalny przywódca Paweł M., pseudonim Misiek, jest poszukiwany przez policyjnych łowców cieni. Reportaż "Piłka nożna i gangsterzy" Szymona Jadczaka w sobotę w Superwizjerze, o 20.00 w TVN24.

Marszałek o nagraniu z obrad KRS: nic pani nie wie, jak głosowano

Dzięki temu, że w ustawie jest obowiązek przeprowadzania transmisji z obrad Krajowej Rady Sądownictwa, była taka możliwość, aby zobaczyć, jak się głosuje - podkreślił w piątek Stanisław Karczewski (PiS). Tak marszałek Senatu skomentował nagranie z tajnego głosowania w nowej, wybranej przez polityków, KRS. Zrodziło ono pytania, czy jedna z sędziów, Dagmara Pawełczyk-Woicka, uzgadniała swój głos z ministrem Zbigniewem Ziobrą.

Gersdorf: odwołano 10 kolejnych spraw rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy

10 spraw spadło z wokandy, bo nie będą ich rozstrzygać sędziowie, którzy otrzymali wczoraj zawiadomienie o tym, że przeszli w stan spoczynku - poinformowała w piątek Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Chodzi o siedmiu sędziów SN, którzy w czwartek odebrali listy od prezydenta Andrzeja Dudy z decyzją w sprawie ich dalszego orzekania.

IPN żąda usunięcia grunwaldzkich mieczy. "Niedługo wezmą się za Mieszka"

Dwa miecze grunwaldzkie, do których przytwierdzony jest pozbawiony korony orzeł na czerwonym tle stoją w Mirosławcu (woj. zachodniopomorskie). Zdaniem burmistrza i mieszkańców to symbol miasta, który upamiętnia Polaków walczących z Niemcami w trakcie drugiej wojny światowej. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej miecze powinny zniknąć, bo propagują komunizm.

Pięciu na pięciu dodatkowych członków komisji wyborczej z rekomendacji PiS. Jest protest

Miejska komisja wyborcza w Pucku (woj. pomorskie) składa się z dziewięciu osób. Czterech członków rekomendowały cztery różne lokalne komitety, które powinny zostać poinformowane przez komisarza wyborczego o brakującej piątce. Po zgłoszeniu dodatkowych kandydatów, członkowie winni być wyłonieni drogą losowania. Do takiego losowania jednak nie doszło, a wszyscy dobrani członkowie miejskiej komisji to osoby rekomendowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Rozmowa o Niepodległej z Tomaszem Bagińskim

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się dziś stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Tomaszem Bagińskim.

Ciężarówką wjechał pod pociąg. Pięć osób w szpitalu

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu pociągu osobowego relacji Szepietowo-Białystok z naczepą tira - poinformowała podlaska policja. Do wypadku doszło w piątek rano na niestrzeżonym przejeździe w miejscowości Dworaki-Staśki w województwie podlaskim. Ruch samochodowy został wstrzymany, możliwe są również opóźnienia w ruchu pociągów.

Plan w warszawskim metrze wskazywał drogę do tajnego kompleksu policji

Dzięki planowi miasta na stacji warszawskiego metra każdy pasażer mógł trafić do tajnego kompleksu policji - dowiedział się tvn24.pl. Wyraźnie zaznaczono na nim budynek "Biura Techniki Operacyjnej Komendy Głównej Policji", w którym podsłuchuje się rozmowy przestępców, a swoją siedzibę mają policjanci przenikający do świata przestępczego.

"Polska zostanie wykluczona z grona państw praworządnych"

Zmiany w prawie i zachowanie władz wobec sędziów Sądu Najwyższego to droga ku wykluczeniu Polski z grona państw praworządnych - ostrzegali przedstawiciele środowiska prawniczego przed siedzibą Sądu Najwyższego. - Prezydent, dokonując tych aktów w odniesieniu do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, był świadom, że toczy się procedura prejudycjalna przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - mówił Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Dlatego, jak argumentował, "takie akty urzędowe prezydenta są dotknięte bezskutecznością, nie mają mocy prawnej".

Ciało noworodka z ranami kłutymi. "Skupiamy się na poszukiwaniach matki"

Dwa miesiące temu w Nowej Soli wędkarz wyłowił z Odry torbę z ciałem wcześniaka. Dziecko miało głębokie rany, największa z nich przecinała przełyk. Nie udało się ustalić, kim była matka chłopca. - W samym powiecie nowosolskim mamy informację o tysiącu kobiet, które skorzystały z porady ginekologicznej w okresie ośmiu miesięcy przed tym zdarzeniem - wyjaśniał Grzegorz Jaroszewicz z gorzowskiej policji w rozmowie z "Uwagą!" TVN.

Wszyscy ludzie Ziobry w nowej KRS

Jedenastu z siedemnastu sędziów nowej Krajowej Rady Sądownictwa to ludzie zawdzięczający awans ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. A niektórzy o ten awans długo i bezskutecznie zabiegali między innymi z powodu dyscyplinarki na koncie albo niskiej oceny ich pracy w sądzie powszechnym. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Odroczone rozprawy, niepewność sędziów. Kto kieruje Sądem Najwyższym, kto orzeka?

Co najmniej 99 spraw w Sądzie Najwyższym znika z wokandy – to efekt decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który przesłał do sądu pisma stwierdzające przejście z dniem 12 września w stan spoczynku siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Sędziowie, których dotyczy postanowienie prezydenta, z uwagi na dobro stron procesowych odstępują od orzekania – poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Sędzia uzgadniała głos z ministrem? Nagranie z tajnego głosowania

Kulisy pracy powołanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, która wybierała kandydatów do Sądu Najwyższego. Jest nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów - Dagmara Pawełczyk-Woicka - uzgadniała swój głos z ministrem Zbigniewem Ziobrą. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Cimoszewicz: tu nie chodzi o los sędziów, ale o Polskę i o ustrój

Wyłączeni sędziowie powinni być konsekwentni. Muszą znaleźć siłę i przeciwstawić się bezprawiu. Ich ostateczną instancją powinno być ich sumienie - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. - Wiem, że wielu z nich po prostu chce mieć święty spokój. Ale tu nie chodzi o ich los, a o Polskę i o ustrój - podkreślił były premier.

"W moim głębokim przekonaniu nadal jestem sędzią w stanie czynnym"

To okoliczność przekraczająca moją wyobraźnię - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Stanisław Zabłocki, sędzia Sądu Najwyższego. Skomentował w ten sposób zainteresowanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą w związku z prowadzeniem przez niego zajęć z młodzieżą na temat konstytucji.