Sarkofag marszałka Piłsudskiego po konserwacji wrócił na Wawel

Metalowy sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego, wrócił we wtorek z pracowni konserwatorskiej do katedry na Wawelu. W niedzielę w Krakowie rozpoczną się uroczystości związane z rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej. Ma w nich uczestniczyć prezydent Andrzej Duda.

Uprzejma prośba o "obwieszczenie obwieszczenia" wywołała wielotygodniowy spór

Wiadomo już, dlaczego aż 35 dni trwał druk obwieszczenia prezydenta o wolnych stanowiskach sędziowskich w Sądzie Najwyższym. Portal tvn24.pl zdobył pisemne dowody na to, że przez cały ten czas - od 24 maja do 29 czerwca - nie było zgody między Kancelarią Premiera a Kancelarią Prezydenta w sprawie potrzeby kontrasygnaty Mateusza Morawieckiego pod obwieszczeniem Andrzeja Dudy.

"Każdy może teraz zostać sędzią Sądu Najwyższego"

Sędzia NSA Irena Kamińska i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz rozmawiali w "Faktach po Faktach" o liście kandydatów do Sądu Najwyższego. - Jestem zdziwiona liczbą kandydatów. Wydaje mi się, że to moment wykorzystania sytuacji dla osiągnięcia stanowisk i funkcji, których nie zdobyłoby się w inny sposób - stwierdziła Kamińska.

Prokuratura Krajowa: 10 byłych dyrektorów sądów oskarżonych

Akt oskarżenia w jednym z wątków śledztwa dotyczącego wyłudzenia prawie 30 milionów złotych z kasy Sądu Apelacyjnego w Krakowie trafił we wtorek do sądu - podała Prokuratura Krajowa. Oskarżono 10 osób - byłych dyrektorów sądów, którzy zdaniem prokuratury łącznie mieli przyjąć korzyści majątkowe o wartości około 867 tysięcy złotych.

Runął maszt w Stalowej Woli. "Chciałbym wierzyć, że to tylko siły natury"

W centrum Stalowej Woli zawalił się 18-metrowy maszt, na który w maju flagę narodową wciągnął premier Mateusz Morawiecki. Nad miastem przeszła nawałnica. Jednak w oświadczeniu opublikowanym przez prezydenta miasta pojawia się wątek podejrzenia działania osób trzecich, u których konstrukcja "budziła sprzeciw od samego początku". "Chciałbym jednak wierzyć, że to tylko siły natury, a nie siła głupoty i ludzi złej woli" - napisał na portalu społecznościowym Lucjusz Nadbereżny (PiS).

Igor T. Miecik nie żyje. Dziennikarz miał 47 lat

Dziennikarz, reporter i autor książek Igor T. Miecik zmarł w wieku 47 lat. Debiutował w "Gazecie Wyborczej", później pracował między innymi dla "Polityki", "Newsweeka" i TVN24. Był autorem książek o społeczeństwach krajów byłego ZSRR. Między innymi za reportaż, jaki przygotował w "Uwadze!" w TVN, otrzymał nagrodę Grand Press.

Minister Joachim Brudziński gościem "Faktów po Faktach". Oglądaj w TVN24 od 19.25

Niezadowolenie i protest funkcjonariuszy służb mundurowych, sprawa udziału tajnych grup policjantów w obserwacji młodzieżówek partii opozycyjnych, łączenie funkcji samorządowych z etatami w spółkach skarbu państwa - to niektóre tematy, które zostaną poruszone w wtorkowym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24. Gościem będzie między innymi Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Protest mundurowych trwa. Resort odnosi się do postulatów związkowców

Trwają rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podczas spotkania omówiono postulaty związkowców złożone w resorcie 4 lipca. - Były to uwagi do zapisów merytorycznych treści tego porozumienia - wyjaśniał szef policyjnych związkowców Marcin Kolasa.

Bocian wrócił z Afryki z makabryczną "pamiątką"

W świętokrzyskich Wilczkowicach pojawił się bocian przebity strzałą. Zwierzę jednak nic sobie nie robi z obrażeń – bez większych problemów lata i żeruje. Fundacja Pro Natura, która chce odłowić ptaka, wskazuje, że został on najprawdopodobniej postrzelony jeszcze w Afryce.

Były szef ABW usłyszał zarzuty. "Bzdury po prostu"

Generał Krzysztof Bondaryk usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przy przyjęciu w 2007 roku do służby w ABW jednego z pracowników cywilnych Agencji, który został jego doradcą - poinformowała Prokuratura Krajowa. Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pytany, jak się odnosi do tych zarzutów, odpowiedział: - Bzdury po prostu, wymyślone, nieprawdziwe.

Podmienili jej dziecko w szpitalu. Sąd: zadośćuczynienie się nie należy

Joanna po 31 latach dowiedziała się, że w szpitalu w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) podmieniono jej dziecko. Cudem - jak sama to określa - udało jej się dotrzeć do biologicznego syna. Domagała się zadośćuczynienia za błąd pracowników szpitala. Sąd pierwszej instancji właśnie uznał, że rodzinie nic się nie należy.

Zabił nożem dwie osoby. Wyjdzie z więzienia za dwa lata

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa w Szczecinie. 35-letni wówczas sprawca zabił nożem kobietę i mężczyznę. Jednej z ofiar zadał wiele ciosów w okolice głowy, szyi i klatki piersiowej. Sąd uznał, że to było "przekroczenie granic obrony koniecznej".

Oko.press: tajniacy obserwowali spotkanie opozycyjnych młodzieżówek

W lipcu ubiegłego roku w jednej z warszawskiej kawiarni zebrali się przedstawiciele młodzieżówek partii opozycyjnych, aby spotkać się z muzykiem Zbigniewem Hołdysem i dyskutować o sytuacji w kraju. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł portal OKO.press, lokal, w którym odbyło się spotkanie, był obserwowany przez policjantów. - To jest system państwa opresyjnego, żeby wprowadzić ludzi w wibrację lęku, żeby się nie wychylali - mówi muzyk, który spotkał się z młodymi działaczami.

Sąd uchylił areszt dla wnuka byłego prezydenta

Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił we wtorek areszt dla 21-letniego Dominika W., oskarżonego między innymi o jazdę po pijanemu autem, spowodowanie poważnego zagrożenia na drodze, a także znieważenie policjantów. Mężczyzna jest wnukiem byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Pijany wjechał na torowisko i zasnął

Jacek A., prezes jednej ze spółek miedziowego koncernu KGHM, zasnął pijany za kierownicą służbowej limuzyny. Okoliczności sprawy bada dolnośląska policja. Choć Jacek A. figuruje na stronie zarządu okręgowego PiS we Wrocławiu, rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że A. od niemal miesiąca nie jest już członkiem tej partii.

Jezioro Rożnowskie jak wysypisko śmieci

Po nawałnicach, które przeszły nad południową częścią Polski, Jezioro Rożnowskie jest w opłakanym stanie. Na powierzchni wody unoszą się ogromne ilości śmieci, a turyści i mieszkańcy pytają: kto to posprząta?

Nowa KRS: Małgorzata Gersdorf jest byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego

Szacunek dla państwa i autorytet prezydenta wymagają, aby wydany przez niego akt w sprawie przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku był respektowany, w szczególności przez Małgorzatę Gersdorf. Dla KRS akt ten jest podstawą do oceny, że Gersdorf jest byłą pierwszą prezes Sądu Njwyżśzego - podkreśliła nowa Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętym stanowisku.

Kilkanaście minut dla pacjenta. Coraz krótsze wizyty lekarskie

Przychodzi pacjent do lekarza i czas start. Nie ma go wiele, a właściwie coraz mniej. Z każdym rokiem lekarz musi się spieszyć coraz bardziej, bo coraz więcej pacjentów czeka za drzwiami jego gabinetu. Polskie dane nie są optymistyczne. A porównania ze światem - jeszcze gorsze. Materiał programu "Polska i Świat".