Konkurs kuratorium o bohaterach opozycji. Bez Wałęsy, ale z Macierewiczem

"Znani i nieznani bohaterowie opozycji lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych" - to temat ogłoszonego przez mazowieckie kuratorium oświaty konkursu dla gimnazjalistów. Uczniowie, którzy do niego przystąpią, powinni wykazać się znajomością życiorysów między innymi Antoniego Macierewicza oraz Lecha Kaczyńskiego. Poseł PO Borys Budka zwraca uwagę, że na tej liście brakuje Lecha Wałęsy czy Tadeusza Mazowieckiego.

Prokuratura: 400 milionów złotych z konfiskaty rozszerzonej

- Tak zwana konfiskata rozszerzona to duży sukces, mierzony setkami milionów złotych przejętych od grup przestępczych - przekonywał prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według Prokuratury Krajowej do końca roku na tej podstawie ma być zajęty majątek o wartości około 400 milionów złotych.

Kontrowersje wokół dyrektora Narodowego Instytutu Wolności

Narodowy Instytut Wolności ma 100 milionów złotych do rozdania i nowego dyrektora, Wojciecha Kaczmarczyka, który wzbudza kontrowersje. W zeszłym roku - o czym przypomina magazyn "Polska i Świat" - Kaczmarczyk jeszcze jako pełnomocnik rządu uznał, że hotelarze nie powinni być karani za odmowę obsługi osób czarnoskórych.

"Uporamy się z tym. To nie pierwsza kłoda rzucana Polsce pod nogi"

Unia Europejska podchodzi do kwestii Puszczy Białowieskiej w sposób ideologiczny i chciałaby, żeby zupełnie zaniknęła. Tak nie będzie - powiedziała w "Kropce nad i" Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Beaty Szydło. Odniosła się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

"Tusk trzyma rękę na pulsie"

- Uważam, że wszelkie tego typu wypowiedzi osób z autorytetem są w Polsce potrzebne, bo częścią społeczeństwa na pewno trzeba wstrząsnąć, pokazać, że sytuacja jest naprawdę poważna - w ten sposób przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru odniósł się w "Faktach po Faktach" do wpisu na Twitterze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Rosja zachowuje się tak, jakby przygotowywała się do wojny"

Nie mamy powodu, żeby panikować, ale mamy powód, żeby się obawiać. Należy przygotowywać się do tego i odstraszać, czyli wybijać z głowy potencjalnemu agresorowi atak na Polskę - powiedział w "Tak jest" generał dywizji w stanie spoczynku Bogusław Pacek. Były dowódca GROM gen. Roman Polko zwrócił uwagę, że Rosja prowadzi głównie wojnę informacyjną, którą obserwowaliśmy chociażby podczas wyborów w USA.

Wątek ukraiński opóźnia ustawę o ochronie dobrego imienia Polski

Jeden z flagowych projektów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na ponad rok utknął w Sejmie i nie wiadomo, kiedy posłowie zajmą się nim ponownie. Chodzi o zmiany w przepisach, potocznie zwane ustawą o ochronie dobrego imienia Polski. W czasie prac komisji posłowie nieoczekiwanie dopisali do rządowego projektu poprawkę o "zbrodniach ukraińskich nacjonalistów".