"Dewiant nie może występować oficjalnie w imieniu Kościoła"

To rodzaj dewiacji. Dewiant nie może być duszpasterzem. Nie może występować oficjalnie w imieniu Kościoła - powiedział w TVN24 Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Odniósł się do sprawy księdza pedofila z Tylawy, który pełni posługę kapłańską oraz zasiada w kapitule dla zasłużonych duchownych. Prezes KAI pytany, dlaczego nie wyklucza się takich osób ze stanu duchownego, ocenił, że "powodem jest chęć dania szansy".

Arcybiskup Ryś: dostałem dwa zgłoszenia w ostatnich dwóch tygodniach dotyczące małoletnich

- Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu - powiedział w środę metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, przed rozpoczęciem obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przyznał, że w ciągu "ostatnich dwóch tygodni" otrzymał dwa zgłoszenia od ofiar, dotyczące nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Dodał, że w obu przypadkach chodziło o osoby małoletnie.

"Jest wielka szansa na to, żeby po kilku latach pokazać czerwoną kartkę PiS-owi"

To jest historyczna chwila. Jesteśmy przed wyborami, które będą decydować, w którą stronę będzie zmierzać nasz kraj - powiedział w środę podczas konferencji liderów Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślił, że w niedzielę 26 maja przed Polakami "wielki wybór". Liderzy innych opozycyjnych ugrupowań apelowali do Polaków, o udział w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"Wyprali nawet 680 milionów euro z handlu narkotykami"

Na terenie kilku krajów zatrzymano 22 podejrzanych o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych i tytoniowych. - Z ustaleń śledztwa wynika, że związek przestępczy od 2015 roku wyprał co najmniej 680 milionów euro pochodzących z handlu narkotykami - mówi Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

SMS od Terleckiego z zakazem komentowania filmu Sekielskich. "Chcieliśmy ujednolicić przekaz"

Ryszard Terlecki dzień przed premierą filmu Tomasza Sekielskiego zakazał w SMS-ach wysłanych do posłów Prawa i Sprawiedliwości komentowania dokumentu i przyjmowania zaproszeń "do dyskusji nt. filmu" – ustalił tvn24.pl. Zakaz był powtórzony również w "przekazach dnia", do których dotarliśmy. Szef klubu PiS, który filmu nie widział, wyjaśnia, że chodziło o "ujednolicenie przekazu", by "nie każdy mógł mówić, co mu przyjdzie do głowy".

"Stara śpiewka" przed wyborami? Kto się podpisał pod Europejską Deklaracją Równości

- Dyskusja o prawach kobiet w Polsce nie powinna mieć miejsca. To powinna być oczywistość – mówi Bartosz Arłukowicz, kandydat Koalicji Europejskiej. - Stara śpiewka. Zawsze tak jest, że Platforma Obywatelska przed wyborami mówi co innego, a później zmienia zdanie - ocenia Robert Biedroń, lider partii Wiosna. Kampania Przeciw Homofobii sprawdziła, co polscy przedstawiciele w Parlamencie Europejskim zrobili dla wzmocnienia równości i równouprawnienia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Brał na kolana, ściskał, aż się trząsł". Ksiądz pedofil zasiada w kapitule jako zasłużony duchowny

Reporterzy "Czarno na białym" dotarli do informacji, które rzucają nowe światło na głośną sprawę księdza z Tylawy. Okazuje się, że księdza, ostatecznie skazanego za molestowanie dziewczynek, broniła nie tylko prokuratura kierowana wtedy przez Stanisława Piotrowicza, ale też kuria kierowana przez arcybiskupa Józefa Michalika. Oprócz relacji świadków na temat związku biskupa z prokuratorem, zaskakujące są dalsze losy księdza, który nie dość, że dalej pełni posługę kapłańską, to jeszcze zasiada w kapitule dla zasłużonych duchownych. Materiał magazynu "Czarno na białym". Materiał nie jest przeznaczony dla osób poniżej 16. roku życia.

Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz.

Scheuring-Wielgus oddała psy do schroniska. Jest reakcja posłanki

"Zamiast przywiązać do drzewa, uśpić lub zostawić na autostradzie - co niestety się zdarza - znalazłam moim ukochanym psiakom Czarnej i Mambie dom w dobrym schronisku dla zwierząt" - to reakcja posłanki Joanny Scheuring-Wielgus na publikację dziennika "Fakt", w której zarzucono jej, że oddała psy do schroniska. Jak pisze dziennik, "w grudniu 2018 roku przed tym samym schroniskiem zachęcała, aby nie kupować i nie odpalać fajerwerków w sylwestra, a zamiast tego wesprzeć zwierzęta".

"Pewnie naruszenia prawa nie było, ale jest cała masa dwuznaczności"

- Trzeba być bardziej rygorystycznym niż przez wiele ostatnich lat, zwłaszcza gdy chodzi o finanse klasy politycznej - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier, a obecnie kandydat Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się w ten sposób do projektu, według którego współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie muszą także składać oświadczenia majątkowe.

"PiS-owi wyraźnie pali się grunt pod nogami"

- Nie chciałbym, żeby ktokolwiek z opozycji uczestniczył w hucpie, która ma na celu rozmycie sprawy i krycie pedofilii w Kościele - ocenił w "Tak jest" w TVN24 poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, odnosząc się do wtorkowej zapowiedzi powołania państwowej komisji do badania "wszystkich przypadków pedofilii". Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak poinformował, że "najprawdopodobniej" to nie ten resort będzie pracował nad ustawą mającą uregulować zasady funkcjonowania komisji.

Ksiądz sprzedał grunty Morawieckiemu. Awansował na generała po ośmiu latach emerytury

Piętnaście hektarów kościelnej ziemi we Wrocławiu w 2002 roku sprzedał Mateuszowi Morawieckiemu ksiądz Sławomir Żarski, ówczesny proboszcz cywilno-wojskowej parafii pw. św. Elżbiety. Ten sam duchowny, który w lutym 2018 roku otrzymał stopień generała Wojska Polskiego. Do awansu nadanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, na wniosek resortu obrony, potrzebna była kontrasygnata premiera.

Zaatakował policjanta nożem. Jest zgłoszony jako członek komisji w czasie eurowyborów

33-letni radny Buska-Zdroju, Łukasz S., podejrzany o usiłowanie zabójstwa i napaść na policjanta, znalazł się w składzie jednej z obwodowych komisji wyborczych w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z postanowienia komisarza wyborczego w Kielcach, dostępnego na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Jest w nim napisane, że mężczyzna został zgłoszony na członka komisji przez Komitet Wyborczy Porozumienie Gowina.