"Proszę przypomnieć, kto pierwszy uciekł do Brukseli". Politycy PiS o listach do europarlamentu

Wskazanie do Parlamentu Europejskiego ministrów oraz najbliższych współpracowników premiera pokazuje jaką wagę przywiązujemy do polityki europejskiej - przekonywała w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Komentowała tak ogłoszone dzień wcześniej kandydatury polityków Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu. - Zrobimy wszystko, żeby drużyna PiS osiągnęła dobry wynik i wygrała - podkreśliła rzeczniczka partii Beata Mazurek.

Ambasador USA: szef izraelskiej dyplomacji powinien przeprosić

Ważne, żebyśmy pokazywali rzeczy, które robimy, aby zwalczać antysemityzm. Wiem, że Polska włożyła wiele wysiłku i jest ważne, żeby Izrael o tym wiedział - powiedziała w środę ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Oceniła, że pełniący obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Kac powinien przeprosić za swoje słowa.

"Wielka ewakuacja. Będą wyrywać sobie te bilety do Brukseli"

Kandydaci partii rządzącej poważnie liczą się z tym, że jesienią nie będą ministrami, więc "kto może, ucieka do Brukseli" - stwierdził szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann, komentując liderów list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. - Niedawno chcieli flagi wyprowadzać, mówili, żeby Europa wstała z kolan. Teraz wychodzi na to, że krzyczą, że te mandaty im się wreszcie należą - ocenił rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jakub Stefaniak.

Sforsowali właz i weszli do kapsuły czasu

Wiedzieli o jednym strychu, o drugim nie mieli pojęcia, a co dopiero o jego zawartości. Podczas remontu szkoły podstawowej w Rogalinku (woj. wielkopolskie) budowlańcy odkryli wejście na strych. Ten okazał się prawdziwą kapsułą czasu. Wśród kurzu i pajęczyn były między innymi szkolne zeszyty z czasów zaboru pruskiego. Takich skarbów jest znacznie więcej.

Trzaskowski: 11 pięter dla fundacji? "Większość by się ucieszyła"

Trzydziestometrowy budynek "to całkiem sporo" - stwierdził w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do sprawy działki przy Srebrnej, na której spółka związana z PiS planowała budowę wieżowca, a czego władze Warszawy nie chciały zaakceptować.

"Politycy PiS z pierwszych stron gazet chcą uciekać do Brukseli"

To jest sprawa bez precedensu, że pół rządu się wybiera do Brukseli, bo powinni się szykować do tego, żeby dalej rządzić. Chyba liczą się z porażką w wyborach parlamentarnych - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Komentował w ten sposób ogłoszone we wtorek kandydatury polityków Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"MON w ciągu trzech lat wprowadziło niepewność w szeregach żołnierzy"

Trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to okres pozbywania się doświadczonej kadry z wojska i wstrzymywanie przetargów na ważny sprzęt - mówili we wtorek w czasie obrad sejmowej komisji obrony posłowie opozycji. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz zarzuty odpierał twierdząc, że "lata rządów PiS to konsekwentna realizacja strategicznych celów w obszarze bezpieczeństwa zewnętrznego".

Wpadka Biedronia w Kielcach

We wtorek w Kielcach podczas konwencji Wiosny zaprezentowano główne postulaty ugrupowania. Jego lider Robert Biedroń zaliczył wpadkę podczas konferencji prasowej. "Szkło kontaktowe" przyłapało polityka na stwierdzeniu, że politycy Wiosny "potrzebują być w parlamencie, żeby (...) budować żłobki i kościoły".

Terlecki "nie widzi potrzeby" śledztwa w sprawie spółki Srebrna

Ryszard Terlecki zapytany o to, czy powinno zostać przeprowadzone prokuratorskie śledztwo w sprawie Srebrnej odpowiedział, że "nie wydaje mu się, żeby była taka potrzeba". We wtorek w podobnym tonie w "Kropce nad i" wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Jan Kanthak.

"To jest katastrofalna klęska naszej polityki historycznej"

Pozostałe trzy kraje Grupy Wyszehradzkiej mają lepsze relacje z Izraelem i lepszą opinię w Izraelu o swojej roli w II wojnie światowej niż Polska. To jest katastrofalna klęska tej polityki historycznej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski. - Zrobić konferencję na własny koszt i w rezultacie pogorszyć sobie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, z Izraelem i z Iranem nie było łatwo, ale dali radę - dodał.

Brejza o zawiadomieniu Kaczyńskiego do prokuratury: nie wiem, gdzie tu interes publiczny

Ja mam być przesłuchany, dziennikarze mają być przesłuchani, a nie będzie przesłuchany Jarosław Kaczyński - mówił w "Kropce nad i" poseł PO Krzysztof Brejza. Odniósł się do zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia, które złożył prezes PiS. Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak ocenił, że te zawiadomienia, to "oczywiste następstwo tego, co było zapowiadane".

"Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

"Nowe niepokojące wydarzenia". Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Niepokoi ją poza tym sytuacja Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i sędziów z postępowaniami dyscyplinarnymi - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans po posiedzeniu unijnych ministrów do spraw europejskich. Ministrowie zajmowali się Polską w ramach procedury z art. 7 traktatu o UE.

Powstały jeszcze za życia Marcina Lutra. Bezcenne starodruki wróciły do Lubania

Do Lubania (woj. dolnośląskie) wróciły skarby, w których powrót już nikt nie wierzył. Tamtejsze Muzeum Regionalne otrzymało niespodziewaną darowiznę - 24 dobrze zachowane starodruki z XVI wieku, z pieczęciami i sygnaturami przedwojennej lubańskiej biblioteki. Jak twierdzi dyrektor muzeum, książki mają ogromną wartość historyczną dla miasta.