Personel szpitala siedzi w domu z dziećmi. Uniwersytet szuka pomocy, studentom medycyny oferuje wolontariat

Po zamknięciu szkół zaświadczenia w zakresie opieki nad dziećmi złożyło około 100 pielęgniarek i około 60 lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - poinformował jego dyrektor. To, w dobie walki z pandemią choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa, oznacza duże ograniczenie możliwości szpitala. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaapelowało do swoich studentów, by pomogli w pracy tego szpitala, sanepidu lub szpitala dziecięcego. Władze uczelni proponują wolontariat z ubezpieczeniem.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski. Są wyjątki

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek wieczorem, że z powodu decyzji rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego każdy wjeżdżający na terytorium RP obywatel będzie musiał poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Polskie władze wyszczególniły kilka przypadków, które nie będą podlegać tym obowiązkom.

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Co to oznacza dla wracających do kraju obywateli? Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Wracają granice. Lista przejść, którymi będzie można dostać się do Polski

W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej oraz o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego na wymienionych przejściach prowadzących do Polski. Obostrzenia mają zacząć obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Prezentujemy miejsca, którymi będzie można dostać się do kraju.

Jak Polacy mogą wracać do kraju? MSZ uruchamia infolinię

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostaje przywrócona na 10 dni - z możliwością przedłużenia o kolejne 20 - pełna kontrola na granicach Polski, a wszyscy powracający do kraju obywatele będą poddani obowiązkowej kwarantannie - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał w sobotę rano szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, rząd zorganizuje loty czarterowe do Polski z kilku kierunków. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia infolinię dla osób, które szukają informacji dotyczących przekraczania granic.

"Od tego jak się zachowamy w tym trudnym momencie, zależy los nas wszystkich"

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki. Czasami lek jest gorzki, a operacja jest trudna, uciążliwa, czasami zdarza się, że bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia - powiedział w piątek wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski, który towarzyszył premierowi przy ogłaszaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Spot w języku migowym

Informacyjny spot Ministerstwa Zdrowia dotyczący koronawirusa został przetłumaczony na język migowy. Opublikował go Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głusi zwracają jednak uwagę na to, że są w ogromnym stopniu wykluczeni z szybkiego obiegu informacji i apelują o zmiany, które pozwolą im na taki sam dostęp do wiedzy, jak reszcie społeczeństwa.

Lekarz zakażony koronawirusem. Zanim pojawiły się objawy, normalnie pracował

Jednym z pacjentów, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem, jest lekarz ze Strzelec Opolskich. Zanim pojawiły się u niego objawy, pracował normalnie. Wcześniej był w Austrii. Teraz szpital - ze względu na kwarantannę kolegów chorego - działa w okrojonym składzie. A jego dyrekcja uspokaja. Z kolei w Katowicach wstrzymano przyjęcia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, bo u jednego z pracujących tam lekarzy stwierdzono koronawirusa.