Sąd Najwyższy o ustawie w sprawie wyborów korespondencyjnych. "Nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych"

"Kreuje system wyborczy niespełniający postulatu powszechności wyborów prezydenckich", "narusza tajność i bezpośredniość głosowania", "ingeruje w konstytucyjną istotę wyborów" - tak o projekcie ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych pisze Sąd Najwyższy. W poniedziałek wydał opinię, w której ocenił, że podczas uchwalania ustawy "doszło do szeregu naruszeń" i "nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych".

"Najpierw tłumaczyli się koronawirusem, a potem oszczędnościami". Rekrutacji do klas sportowych nie będzie

W przyszłym roku szkolnym w łódzkich podstawówkach i liceach nie zostaną utworzone nowe klasy sportowe. Miasto odwołało rekrutację do nich tłumacząc, że z powodu epidemii COVID-19 nie można zorganizować wymaganych testów sprawnościowych. Rodzice są oburzeni i twierdzą, że urzędnikom zależy przede wszystkim na tym, żeby oszczędzić pieniądze zaplanowane na otwarcie klas z dodatkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

"Z dziećmi tego pana się nie bawcie, bo mają wirusa". Medycy walczą z hejtem

Pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wystąpili w spocie, który ma zwrócić uwagę na problem traktowania personelu medycznego w czasie walki z koronawirusem. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze najpierw byli nagradzani brawami i nazywani bohaterami. Teraz dochodzi do sytuacji, gdy muszą mierzyć się ze społecznym ostracyzmem.

Ministerstwo Zdrowia: liczba zakażeń na stałym poziomie będzie rekomendacją do dalszego luzowania obostrzeń

Przeanalizujemy dane dotyczące zakażeń i ocenimy, jak wygląda sytuacja po zdjęciu części obostrzeń. Jeżeli liczba infekcji utrzyma się na stałym poziomie, to będzie rekomendacja do dalszego luzowania restrykcji - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też o planowanej zmianie dotyczącej testów drive thru dla osób w kwarantannie.

Firma chroniąca prezesa PiS kupiła poligon

Znana z ochrony prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego firma Grom Group kupiła właśnie od Nadleśnictwa Łomża ośrodek szkoleniowy. Jego główną częścią jest 5-hektarowy poligon. Już wcześniej GG go dzierżawiła, a teraz wygrała przetarg, w którym była jedynym oferentem.

"Nie po to PiS robi pocztyliadę, żeby Andrzej Duda nie wygrał w pierwszej turze"

Podjąłem decyzję, że jeśli nic się nie zmieni, to po raz pierwszy nie będę uczestniczył w wyborach na urząd prezydenta, bo uważam, że to nie są wybory. Skoro zamiast urny wyborczej oferuje mi się skrzynkę pocztową, to uważam, że każdy, kto uczestniczy w tej farsie, chcąc nie chcąc, ją legitymizuje i autoryzuje jawny szwindel - powiedział w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł SLD i były premier Leszek Miller.

"Nikt nie będzie traktował poważnie prezydenta wybranego w ten sposób"

Na te wybory będą patrzeć wszyscy obywatele, politycy, również ci na świecie. To, co się w nich stanie, jeśli się odbędą i ktokolwiek zostanie wybrany, będzie na arenie międzynarodowej zdelegitymizowanym prezydentem - podkreślił w "Debacie Faktów: kiedy wybory?" profesor Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS. - Prawo przestało być prawem, prawem stała się korzyść polityczna. Jeżeli coś jest korzystne dla władzy, to to się staje prawem. Organizuje się wybory na podstawie ustawy, która jeszcze nie jest prawem - dodał profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Było ciężko. Miałem powikłania". Europoseł opowiedział o walce z koronawirusem

Jestem zdrowy, choć było ciężko. Miałem powikłania. Stąd równy miesiąc spędziłem w szpitalu. Ale dziś czuję się już bardzo dobrze - mówił w programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24 europoseł i wiceprezes PSL Adam Jarubas, który był zakażony koronawirusem. - Odebrałem poważną lekcję. Apeluję, żeby nie bagatelizować tej choroby - dodał.

"Debata Faktów: kiedy wybory?". Czy powinny się odbywać w czasach pandemii?

W programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" zaproszeni goście rozmawiają o sytuacji związanej z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Czy powinny się odbywać w czasach pandemii? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? 

Parafie angażują się w pomoc potrzebującym. "Niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie"

"Wspólnota pomocy" to inicjatywa powstała w celu zapewnienia wsparcia osobom zagrożonym zakażeniem koronawirusem, przebywającym w izolacji, samotnym i ubogim. Pomoc jest organizowana wokół wspólnot kościelnych. Jeden z przedstawicieli akcji, Kuba Wygnański mówił, że to dla parafii "niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie", ponieważ mają one łatwiejszy dostęp do osób potrzebujących pomocy. - Należy pamiętać, że parafia to nie jest tylko budynek, to nie są tylko księża, ale to są parafianie - dodał.