Kidawa-Błońska: nie będę ani totalna, ani bojaźliwa. Budka: wspólnie wygramy wybory w maju

Koalicja Obywatelska daje Polakom nadzieję na dobre państwo - mówił w sobotę szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka podczas posiedzenia Rady Krajowej partii. Ocenił, że piątkowy gest podarcia przygotowanej przez sędziów z Olsztyna uchwały w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna pokazał stosunek obecnej władzy do polskiej konstytucji. Totalna opozycja to nie jest dobre rozwiązanie. Ja nie będę ani totalna, ani bojaźliwa - zadeklarowała z kolei kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rodzice czterotygodniowej dziewczynki aresztowani. Dziecko walczy o życie w szpitalu

Niemowlę w bardzo ciężkim stanie walczy o życie w szpitalu. Jego młodych rodziców przesłuchał w piątek prokurator i postawił im zarzuty znęcania się nad dzieckiem oraz usiłowania zabójstwa. Lekarze powiadomili policję ze względu na obrażenia dziecka, które wskazywały, że wobec dziewczynki przemoc mogła być stosowana wielokrotnie i od pewnego czasu. W sobotę sąd postanowił o trzymiesięcznym areszcie dla obojga podejrzanych.

"Reformy sądownictwa nie mają nic wspólnego z jego zagładą"

Jeżeli ktoś twierdzi, że reformy sądownictwa mają coś wspólnego z zagładą, to raczej widziałbym w nim ucznia surrealistów niż poważnego polityka, zwłaszcza członka Komisji Europejskiej wygłaszającego wiążące opinie - powiedział zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Skomentował w ten sposób słowa wiceszefowej KE Very Jourovej o zmianach w polskim sądownictwie.

"Idąc do sądu, nie będziemy wiedzieli, czy rozstrzyga nominat partyjny, czy sąd, który jest niezależny"

Zostały wyczerpane wszystkie znamiona przestępstwa, które polega na publicznym niszczeniu dokumentu, którym sędzia Maciej Nawacki nie miała prawa wyłącznie dysponować - ocenił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się do zachowania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, który podarł projekt uchwały sędziów. Małecki komentował też słowa wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej z wywiadu dla "Der Spiegel".

"Ta piramida bezprawia, którą zbudował PiS, za chwileczkę się zawali. Ale pod jej ruinami znajdą się obywatele"

To jest absolutnie destrukcyjne dla zaufania do systemu, do wymiaru sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO). Komentowała gest prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego, który na sędziowskim zgromadzeniu podarł uchwały w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Zdaniem ministra Michała Wosia (Solidarna Polska), prezes "pokazał w ten sposób, że zgromadzenie ogólne, które tam się spotkało, nie miało prawa podejmować tego typu uchwał".

Co było w projekcie uchwał olsztyńskich sędziów?

W piątek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbyło się zebranie sędziów oraz prezesa tego sądu. Podczas posiedzenia sędzia Wojciech Krawczyk w imieniu 31 sędziów złożył wniosek, w którym wnoszono o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami uchwał. Po odczytaniu projekt został porwany przez prezesa sądu Macieja Nawackiego. Pod czym podpisali się sędziowie?

Nawacki: za mną stoją obywatele

Mamy do czynienia ni mniej, ni więcej tylko z pewnego rodzaju hucpą polityczną w wykonaniu sędziów - powiedział sędzia Maciej Nawacki po tym, gdy podarł projekt uchwały olsztyńskich sędziów w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przekonywał, że "stoją za nim obywatele".

"Niestety, prezesi powołani przez ministra Ziobrę właśnie w ten sposób prowadzą zebrania"

Nigdy w życiu nie spotkałam się z takim zachowaniem osoby funkcyjnej, jaką zaprezentował dzisiaj pan sędzia Maciej Nawacki - powiedziała prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" sędzia Beata Morawiec. Komentowała podarcie przez prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego zgłoszonej przez jego sędziów uchwały, która wzywała Nawackiego do "zaniechania działań utrudniających sędziemu Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków". Morawiec dodała, że "jeżeli było to pismo podpisane przez sędziów, które ma odpowiednie cechy, to takie działanie ma w Polsce charakter przestępczy".

Były ministrant wygrywa proces z diecezjami. 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy podjął decyzję w sprawie zadośćuczynienia, którego domagał się od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej były ministrant wykorzystywany seksualnie przez księdza. Według powoda, przełożeni księdza wiedzieli o jego skłonnościach, a mimo to nie odsunęli go od pracy z dziećmi i młodzieżą, tylko przenosili z parafii do parafii.

Sąd rozpatrzył zażalenie. Bez śledztwa w sprawie "taśm Kaczyńskiego"

Warszawski sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera - przekazała prokurator Renata Śpiewak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Mecenas Roman Giertych zapewnił, że pełnomocnicy Birgfellnera wykorzystają w sprawie procedurę skargi nadzwyczajnej, a także możliwość wniesienia sprawy do Trybunału w Strasburgu.

Pracownicy okradali Amazona. Jest wyrok

Mechanizm kradzieży był prosty. Członkowie grupy najpierw gromadzili sprzęt elektroniczny, który zamierzali ukraść. Następnie na paletach umieszczali go w pojazdach kurierów. Zakładali plomby i wywozili poza teren firmy. Następnie szybko sprzedawali. Byli pracownicy centrum wysyłkowego Amazon w Bielanach Wrocławskich zostali skazani na kary od 2 lat i 8 miesięcy do 4 lat więzienia.