To oni zasiadają w Izbie Dyscyplinarnej

Pięcioro prokuratorów, dwóch sędziów apelacyjnych, dwóch radców i jeden profesor – to sędziowie powołanej jesienią 2018 roku Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zajmuje się dyscyplinarnymi przewinieniami prawników. We wtorek 14 stycznia Komisja Europejska zdecydowała o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie prac tej izby.

Aleksandra Dulkiewicz dostała obrażające ją zdjęcia. Sprawa umorzona, bo "wiadomość przyszła wieczorem"

Aleksandra Dulkiewicz dostała wiadomość e-mail z jej przerobionym zdjęciem. Widać na nim prezydent Gdańska w hełmie niemieckim SS na tle flagi III Rzeszy Niemieckiej. Prokuratura umorzyła dochodzenie w tej sprawie. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem osoby, która wysłała wiadomość nie było propagowanie ustroju faszystowskiego, a "wyrażenie sprzeciwu wobec polityki prezydent". Nie doszło też do znieważenia funkcjonariusza publicznego, bo, chociaż wiadomość przyszła na oficjalną pocztę prezydent, to została wysłana "w porze wieczornej". 

Zdrojewski: nowela ustaw sądowych w Senacie zostanie odrzucona w całości

Nie będziemy podejmować prób naprawienia noweli ustaw sądowych, bo każdy, kto będzie patrzeć na proces naprawienia tej ustawy, może uznać, że w niej jest coś dobrego i że można ją naprawić - podkreślił w środę senator Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska). Dodał, że w Senacie zostanie odrzucona w całości.

Werbowali Polaków do pracy w Niemczech. Odpowiedzą za handel ludźmi

Ich ofiarami padło około 20 osób z Warmii i Mazur. Dwaj mężczyźni - zdaniem śledczych - działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która werbowała polskich obywateli do pracy w Niemczech. Wybierali osoby, które były w trudnej sytuacji finansowej. Na ich dane przestępcy zakładali konta bankowe i firmy, na które wyłudzali dofinansowania.

Platforma nie poprze wniosku o Trybunał Stanu dla Banasia

Posłowie Platformy Obywatelskiej nie poprą wniosku Lewicy o Trybunał Stanu dla prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia - poinformował rzecznik partii Jan Grabiec. Jak uzasadniał, rozpoczynanie procedury bez wystarczającego udokumentowania zarzutów może doprowadzić do tego, że szef NIK uniknie odpowiedzialności konstytucyjnej.

Kaleta "bardzo żałuje", że nie mógł zadać pytań profesorowi Pechowi. Ale na zaproszenie do debaty nie odpowiedział

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta napisał w mediach społecznościowych, że "bardzo żałuje", iż nie został zaproszony na wtorkowe posiedzenie parlamentarnego zespołu obrony praworządności i że nie mógł zadać pytań profesorowi Laurentowi Pechowi, francuskiemu ekspertowi od prawa europejskiego. Gdy Pech zaprosił Kaletę do debaty, ten na zaproszenie nie odpowiedział, oświadczył natomiast, że opozycja "zasłania się szerzej nieznanym akademikiem".

"W tej sytuacji takie zabezpieczenie jest na wyrost"

Czekamy przede wszystkim na treść tego wniosku, ale ja uważam, że w tej sytuacji takie zabezpieczenie jest na wyrost - ocenił rzecznik rządu Piotr Mueller. Tak w "Rozmowie Piaseckiego" skomentował wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rzecznik ocenił, że KE w obecnym składzie nie jest "komisją marzeń" obozu rządzącego.

"Nie tego byli uczeni". Trzej młodzi politycy otworzyli nowy etap sądowych zmian według PiS

Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba - to oni firmują sądową ustawę represyjną i przekonują, że jej przepisy są podobne do francuskich czy niemieckich. Przekonują z całą mocą, choć na przykładach wyrwanych z kontekstu. Ani we Francji, ani w Niemczech, ani nigdzie w Europie nie ma takiego prawa, jakie w Polsce planuje wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Komasie udało się coś, co się bardzo rzadko w polskim kinie udaje"

Jan Komasa jest dzisiaj w Polsce, obok Wojciecha Smarzowskiego, najbardziej sprawnym warsztatowo reżyserem - powiedział w "Faktach po Faktach" publicysta "Krytyki Politycznej" Jakub Majmurek. Film polskiego reżysera "Boże Ciało" otrzymał nominację do Oscara. Zdaniem krytyka filmowego Tomasza Raczka "Komasie udało się coś, co się bardzo rzadko w polskim kinie udaje". - On zrealizował, wydawałoby się, bardzo prostą zasadę, którą powinien kierować się każdy film, który chce zdobyć światowe powodzenie - dodał.

"Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących"

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję o wstrzymaniu prac Izby Dyscyplinarnej, to powinna ona de facto przestać działać - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się tak do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która wystąpi do TSUE o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących - ocenił szef ludowców.

Senackie komisje chcą odrzucenia nowelizacji ustaw sądowych

Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zawnioskowały we wtorek wieczorem o odrzucenie przez Izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Senat zajmie się nowelizacją na plenarnym posiedzeniu, które zaczyna się w środę.

Samorządowcy uczcili pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Rok po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, aby uczcić pamięć samorządowca. Podczas konferencji po zakończeniu spotkania oświadczenie złożył między innymi Piotr Adamowicz, brat zamordowanego. - W ostatnich dniach wielokrotnie pytano mnie, czy jego śmierć zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniła - powiedział.