Katowice

Katowice

Pił i nudził się, więc... wywołał alarm bombowy

Policjanci z Knurowa zatrzymali 33-latka, który w środę wywołał fałszywy alarm bombowy w szkole w Stanicy. Akcja strażaków, policji i ewakuacja ponad 100 osób kosztowały blisko 20 tys. złotych. Żartowniś może spędzić w więzieniu nawet osiem lat i ponieść koszty akcji. Zawiadomił o bombie, bo mu się nudziło.

Blisko 600 osób w kolejce do uzdrowiska. Trwają zapisy na 2015 rok

Tylko przez jeden dzień w roku można zapisać się na zabiegi rehabilitacyjne w uzdrowisku w Goczałkowicach-Zdroju. Przed placówką zbierają się wówczas setki oczekujących na terapię pacjentów, z których wielu czeka w kolejce już od poprzedniego dnia. - Jest gorzej niż za komuny! - komentują zmęczeni ludzie.

Do Dąbrowy Górniczej może trafić 24 tys. ton odpadów

Według informacji, do których dotarli dziennikarze programu "Uwaga!" TVN, mieszcząca się w Dąbrowie Górniczej spalarnia odpadów niebezpiecznych uzyskała zezwolenia na sprowadzenie 24 tys. ton niebezpiecznych odpadów z Włoch, Francji, Litwy i Mołdawii.

Poszkodowani w Bytomiu bez lokali zastępczych? "Mamy związane ręce"

Poszkodowani w wyniku wybuchu gazu w bytomskim bloku apelują do miasta o pomoc. W szczególnie trudnej sytuacji jest osiem rodzin, które wykupiły mieszkania na własność. Miasto tłumaczy, że w ich przypadku ma związane ręce, bo - zgodnie z prawem - nie może im zapewnić lokali zastępczych. A już wiadomo, że te rodziny nie mają co liczyć na powrót do bloku, który musi zostać rozebrany. Decyzję o wyburzeniu wydał dziś Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

"Nasze życie skończyło się wraz z utratą tego mieszkania"

Rozpacz, smutek, poczucie bezradności i wracające wspomnienia z dnia wypadku - cały czas towarzyszą mieszkańcom bloku w Bytomiu, w którym pod koniec listopada doszło do wybuchu gazu. - Wraz z córką i wnuczką chcieliśmy uciec, ale w przejściu stał poparzony mężczyzna, musieliśmy go wypchnąć, by uciec z maleństwem – opowiada pani Joanna. Jak dodaje, "teraz jest w rozsypce" i nadal nie wie co ją i jej rodziną czeka. - Mam czwórkę dzieci i pięcioro wnucząt, nawet nie mam gdzie ich przyjąć na święta - nie kryje emocji.

Pijany próbował odjechać autem. Świadek odebrał mu kluczyki, policja... oddała

Policjanci ze Świętochłowic na Śląsku puścili wolno mężczyznę, który pijany próbował odjechać samochodem z parkingu. Uniemożliwił mu to przypadkowy świadek, który wyciągnął mężczyznę z auta i zabrał kluczyki. Policja początkowo nie widziała powodów, by wszcząć postępowanie. A kluczyki oddała właścicielowi i nawet nie sprawdziła, czy jest on trzeźwy. Materiał programu "Blisko ludzi" TTV.

Biskupi za marszem PiS

Kościelni hierarchowie znaleźli się w komitecie honorowym "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów", który odbędzie się 13 grudnia. Pochód, organizowany z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, poparł między innymi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Zdaniem Jacka Kurskiego, zaangażowanie biskupów nie jest działalnością polityczną. "Kwestia uczciwości wyborów jest sprawą moralną, wobec której biskupi mają prawo się opowiedzieć" mówił były europoseł PiS. Nie zgadzał się z nim prof. Zbigniew Mikołejko. "Nie bawmy się w udawanie, że nie mamy do czynienia z politycznością w partyjniackim wymiarze" apelował filozof religii.

Bytom: Zniszczony w eksplozji gazu blok do rozbiórki

Czteropiętrowy blok w Bytomiu, w którym pod koniec listopada doszło do wybuchu gazu, musi zostać rozebrany i to w trybie pilnym - powiedziała powiatowa inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu Elżbieta Kwiecińska. W wyniku eksplozji z budynku ewakuowano 46 osób, ale nikt nie zginął.

Ścięła przydrożny krzyż, ale "uczuć religijnych nie obraziła"

Prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko pani Halinie ze wsi Cudków, która w lipcu ścięła przydrożny krzyż. Kobieta - nie mogąc się doprosić o jego przeniesienie - sama chwyciła za piłę, bo "przeszkadzały jej modlitwy przed krzyżem". Prokuratura nie dopatrzyła się jednak ani kradzieży, ani obrazy uczuć religijnych mieszkańców wsi. - Wreszcie mam święty spokój - komentuje pani Halina.

Smog wisi nad Śląskiem. "Lepiej ograniczyć aktywność fizyczną na powietrzu"

Nawet o 200 proc. przekroczone zostały dopuszczalne normy stężenia pyłu powietrzu w śląskich miastach - wynika z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Stąd też rady, aby ograniczyć aktywność fizyczną na powietrzu.

Krupa przejął gabinet prezydenta. Uszok: jestem skazany na banicję, odchodzę w cień

Po 16 latach urzędowania Piotr Uszok przekazał uroczyście gabinet nowemu prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie. - Usuwam się w cień - mówił podczas symbolicznego przekazania kluczy do bram miasta. - Teraz jestem skazany na banicję - powiedział. Zgodnie z prawem, przez rok nie może pracować w jednostkach w stosunku, do których wydawał decyzje administracyjne. Tym samym nie może wrócić do pracy w kopalni Murcki-Staszic. Będzie jednak doradzał nowemu prezydentowi w sprawach niedokończonych inwestycji: budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego, przebudowy śródmieścia Katowic i linii tramwajowych.

Minister środowiska Salwadoru: odpady do nas nie wrócą

Minister środowiska i zasobów naturalnych Salwadoru Lina Pohl zapewniła w poniedziałek, że odpady toksyczne, które miały trafić do Dąbrowy Górniczej w Polsce, nie wrócą do Salwadoru. Tego samego dnia polski minister środowiska Maciej Grabowski poinformował, iż budzący wiele obaw ładunek nie przypłynie do Polski. Pohl stwierdziła jednak, że jej resort nie otrzymał do tej pory oficjalnego komunikatu od strony polskiej.

"Nie jesteśmy ekooszołomami. Walczymy o życie". Zablokowali transport 70 ton odpadów

Protestowali od miesięcy. Zapowiadali, że zablokują transport 70 ton odpadów z Salwadoru do Dąbrowy Górniczej. Udało się. Prezes firmy utylizującej niebezpieczne chemikalia wycofał się z umowy. - Nie jesteśmy ekooszołomami. Walczymy o nasze zdrowie i życie. Niech to do kogoś wreszcie dotrze! - przekonują mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Co teraz z odpadami? Mogą wrócić do Salwadoru albo pojechać do innego kraju UE. - Możliwości jest kilka - mówi wiceminister środowiska.

Mikołaje na czterech łapach. Owczarki niemieckie opanowały Rudę Śląską

Ponad 100 owczarków niemieckich z całej Polski zawitało do Rudy Śląskiej. Podczas pokazu czworonogi miały do pokonania wyznaczoną trasę, wykonanie poleceń i zaprezentowanie siebie z jak najlepszej strony. Właściciele wraz ze swoimi "czworonożnymi Mikołajami" przekazali także prezenty dzieciom z rudzkich placówek opiekuńczych.

Abp Skworc: ratujmy górnictwo, szukajmy stabilnych rozwiązań

Śląsk potrzebuje „pomnika społecznego porozumienia” dla ratowania górnictwa - mówił podczas niedzielnej mszy barbórkowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wezwał do działania i determinacji rządzących, szefów spółek węglowych i związkowców.

Wspinaczka po "śmiesznej drabinie" na czas. Tak rywalizowali strażacy

33-metrowy rozbieg, zarzucenie "śmiesznej drabiny" i szybka wspinaczka na trzecie piętro - tak strażacy rywalizowali ze sobą w Chorzowie. Po raz XX odbyły się tam zawody we wspinaniu się po drabinie hakowej na czas. Na imprezę zjechało 86 strażaków z całej Polski, a także z Czech, Słowacji i Ukrainy. - Im szybciej człowiek chce wejść, tym jest gorzej - mówili uczestnicy zawodów. Tytuł obronił ubiegłoroczny zwycięzca Kamil Bezruć z Czech. Na III piętrze znalazł się już po 14,24 s.