Katowice

Katowice

Na Jasnej Górze rozpoczęli sezon motocyklowy

Tysiące motocyklistów z całej Polski zjechało do Częstochowy. Już po raz piąty miłośnicy jednośladów rozpoczęli sezon pielgrzymką na Jasną Górę. – Jazda na motocyklu to dość ryzykowna zabawa, dlatego chcemy się modlić o szczęście i błogosławieństwo - mówią uczestnicy pielgrzymki.

Rodziny Katyńskie modliły się na Jasnej Górze

Żywa pamięć o zbrodni katyńskiej powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń – mówili w niedzielę na Jasnej Górze uczestnicy 25. Pielgrzymki Rodzin Katyńskich. Modlili się w intencji ofiar i o dar przebaczenia.

Wybuch, pożar i tonący ludzie. Służby ćwiczyły w Katowicach

Na pokładzie przelatującego nad Katowicami samolotu dochodzi do wybuchu. Załoga wpada do wody. W zbiorniku lądują również substancje ropopochodne. Pozostałe fragmenty maszyny spadają na pobliski las powodując pożar. To scenariusz ćwiczeń, które wykonywali wspólnie strażacy zawodowi, ochotnicy i ratownicy wodni. Często przychodzi im razem pracować, dlatego jak podkreślają ważne by się sprawdzać, eliminować błędy podczas ćwiczeń, tak żeby podczas prawdziwej akcji być bezbłędnym.

Po pożarze częstochowskiej kamienicy zarzut dla 37-latka

Zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy pożaru usłyszał 37-latek, którego strażacy wyciągnęli w niedzielę z płonącej kamienicy w Częstochowie. Jak informuje policja, mężczyzna zaprószył ogień w pustostanie, w którym nocował. Z sąsiedniego budynku ewakuowano kilkanaście osób.

Prawie 100 śląskich szkół do likwidacji

Śląskie samorządy zaplanowały likwidację prawie 100 szkół - poinformowała we wtorek rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk. Większość z nich zostanie zamknięta w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego, część z powodu niżu demograficznego.

Remont na trasie z Katowic do Chorzowa. Autobusy zastąpią pociągi

Od środy ruszyć ma remont odcinka linii kolejowej z Katowic do Chorzowa Batorego. To brakująca część remontowanego od dwóch lat, kluczowego w woj. śląskim, połączenia Gliwice-Katowice. Roboty mają potrwać do końca listopada bieżącego roku. Będą utrudnienia w ruchu pociągów.

"Panny wrzucamy do wanny". Śmiergusty w Wilamowicach

W barwnych strojach i z butelkami wody w rękach przemierzają ulice wyłapując młode dziewczyny. – Panny wrzucamy do wanny, żadna nie przejdzie sucha – mówią Śmierguśnicy, którzy od lat kultywują tradycje polewania wodą w Wilamowicach na Śląsku. To jeden z najstarszych i najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w regionie.

Przez chwilę nie czuli się samotni. Świąteczne śniadanie w Parku Śląskim

Już po raz piąty w Parku Śląskim wszyscy, którzy czuli się samotnie, zasiedli do wielkanocnego stołu. Jak co roku setka wolontariuszy zaangażowała się w organizację największego na Śląsku świątecznego śniadania. Do przygotowania potraw potrzeba było m.in. 2,5 tysięcy jajek, 200 kilogramów szynki oraz ogromnych ilości ziemniaków, kiełbas i żuru. - To jest taki miły gest, że się nie zapomina o tych samotnych - mówi Elwira Piątkowska, która przyszła na wielkanocne śniadanie razem ze swoim podopiecznym.

Spalili słomianą kukłę "Judosza". Tak wyganiają z miasta zło

Przez Skoczów (woj. śląskie) przeszedł barwny korowód na czele ze słomianą kukłą zwaną "Judoszem". Kukła miała na szyi brzęczące blaszki symbolizujące srebrniki. Za słomianą kukłą szły dzieci z kołatkami. Klekocząc, wyganiały zło. Korowód Judosza to wielowiekowa tradycja Skoczowa, która rokrocznie jest celebrowana w Wielką Sobotę. Po uroczystości strażacy spalili kukłę, wyganiając tym samym wszelkie zło z miasteczka.

Miecze, tarcze, hełmy. Młodzi rycerze przygotowują się do walki

Choć to nie Średniowiecze, w Orzeszu rycerzy nie brakuje. Znajduje się tam jedyna w Polsce sekcja Sportowych Walk Rycerskich dla juniorów. Po roku działalności klubu, walki rycerskie trenuje 23 zawodników. Najmłodszy z nich to 5 latek, a kapitanem drużyny jest 15-letnia dziewczyna. Juniorzy mają na swoim koncie pierwsze sukcesy. Z Międzynarodowych Mistrzostw w Mińsku, które odbyły się w marcu 2015 roku, wrócili nie na tarczy, a z pucharem i dodatkowo dwoma medalami.

Baca i juhas na topie. Coraz więcej osób chce wykonywać te zawody

Wzrasta zainteresowanie egzaminami w zawodach baca i juhas - poinformowała Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Do tej pory, do egzaminu przystąpiło 69 osób, w tym trzy kobiety. W 2013 roku egzamin zdawało 21 osób, a już w ubiegłym roku 48.