"Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami"

Powstanka warszawska Wanda Traczyk-Stawska
W całym kraju w godzinę "W" uczczono powstańców warszawskich
Źródło: TVN24
- Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami - tak o stosunkach polsko-niemieckich mówiła w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego jego uczestniczka Wanda Traczyk-Stawska, apelując o pojednanie między krajami. Zwróciła się też do cywilnych mieszkańców stolicy, nazywając ich bohaterami. - Dziękuję, że trwaliście mimo głodu i strasznych cierpień - powiedziała.

Od przemówienia Wandy Traczyk-Stawskiej rozpoczęły się czwartkowe uroczystości przy pomniku "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na tej nekropolii spoczywają szczątki tysięcy cywilnych mieszkańców Woli, pomordowanych w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Traczyk-Stawska w czasie wojny była żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, a obecnie jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

Czytaj też: "Wasza wielka patriotyczna lekcja powinna być najważniejszym przykazaniem"

- Z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością dziękuję miastu, ale przede wszystkim mieszkańcom, że już nie jestem tu sama, bo tu leżą ci, bez których powstanie nie mogłoby trwać aż 63 dni. To oni nas wspierali i byli bardzo odważni. To wy, warszawiacy, byliście i jesteście bohaterami. My byliśmy tylko waszym wojskiem – mówiła.

Wanda Traczyk-Stawska podczas 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Wanda Traczyk-Stawska podczas 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Źródło: PAP/Albert Zawada

Apel o polsko-niemieckie pojednanie

- Dziękuję, że trwaliście mimo głodu i strasznych cierpień. To była straszna katorga szczególnie dla dzieci, które musiały siedzieć po piwnicach, chociaż w dzieciństwo wpisana jest chęć biegania i zabawy – dodała. Odniosła się również do motywów, które przyświecały powstańcom warszawskim. - Powstanie zaczęło się dlatego, że chcieliśmy witać Rosjan jako wolne miasto i pokazać im, że mogą tu wejść tylko jako goście - powiedziała.

Jako najpiękniejszy moment powstania wspominała ten, kiedy mogła zaśpiewać z innymi hymn Polski.

- Cieszę się, że jesteście tu z nami, bo my już musimy odejść - zwróciła się do młodych.

Na koniec zaapelowała o polsko-niemieckie pojednanie, które jej zdaniem jest szczególnie potrzebne w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

- Myślę, ze przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami. Bądźmy dobrymi sąsiadami. Razem mamy siłę, żeby powstrzymać Rosję – mówiła Traczyk-Stawska.

ORDER 1
Wanda Traczyk-Stawska przemawiała odbierając Order Uśmiechu
Źródło: TVN24
Czytaj także: