Puderniczka, która ocaliła życie, konspiracyjny aparat, rewolwer przemycony w gorsecie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wystawa "Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego"
Wystawa "Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego"Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Wystawa "Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego"Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Z okazji 20. rocznicy Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowano wystawę 80 wyjątkowych przedmiotów. Dziś tworzą muzealną kolekcją, wczoraj należały do żołnierzy, sanitariuszek czy zwykłych mieszkańców walczącej Warszawy. Wszystkie trafiły do muzeum dzięki darczyńcom, dlatego wystawa jest także hołdem dla nich.

Wystawa "Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego" to subiektywny wybór eksponatów, które zdaniem autorów ekspozycji, najlepiej obrazują losy uczestników sierpniowego zrywu.

W Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadzono około 120 tysięcy przedmiotów. Wybór zaledwie 80 był sporym wyzwaniem. - To było wyjątkowo trudne zadanie. Każdy przedmiot opowiada inną historię i emocję. Musieliśmy się do czegoś ograniczyć - opowiada Adam Jeżewski, współautor i kurator wystawy. - Wybrane przez nas przedmioty zostały przypisane do konkretnej emocji. Koncepcję oparliśmy na kole emocji Plutchika – wyjaśnia.

To stosowane w psychologii narzędzie wizualne stworzone przez amerykańskiego uczonego Roberta Plutchika. Jego teoria zakłada istnienie podstawowych emocji, uniwersalnych dla wszystkich bo wykształconych ewolucyjnie. Wśród nich są m.in. radość, lęk, złość, czy zaskoczenie.

Konspiracyjny aparat i puderniczka, która ocaliła życie

Na wystawie prezentowane będą przedmioty będące na wyposażeniu żołnierzy walczących w powstaniu. - Zobaczymy elementy takie jak: berety, granat czy rewolwer. Tego typu eksponaty są rzadkością. Przy wyjściu z Warszawy, ci, którzy ocaleli, musieli złożyć broń. Ten jeden rewolwer został zachowany i przeniesiony w gipsowym gorsecie. Mamy też broń, którą znaleziono już po wojnie w przygotowanej przez powstańców skrytce - wylicza Jeżewski.

Większość przedmiotów należało do cywilów. Wśród nich znalazł się aparat fotograficzny, sygnowany szczególną dla historii Warszawy marką.

- Ten konkretny aparat przyjechał do nas od kolekcjonera ze Skandynawii. Wiemy, że brał udział w powstaniu. Na futerale znajduje się napis Fotoris. To był bardzo znany zakład fotograficzny w Warszawie, który działał dla okupanta. Ale pod tą oficjalną działalnością ukryła się komórka konspiracyjna, której szefem był Andrzej Honowski - opowiada Dorota Rakowska, współautorka i kuratorka wystawy.

Oficjalnie w Fotorisie sprzedawano sprzęt fotograficzny i wywoływano na zlecenia Niemców zdjęcia do legitymacji oraz kenkart. Do zakładu trafiały też fotografie, na których udokumentowano egzekucje oraz łapanki. Te były kopiowane i szmuglowane do Londynu.

Inny prezentowany na wystawie przedmiot należał do starszej sierżant Kornelii Perzanowskiej "Luny" sanitariuszki z batalionu "Ruczaj". Ozdobna, metalowa puderniczka ocaliła jej życie.

- Puderniczka znajdowała się w kieszeni fartucha sanitariuszki w trakcie udzielania pomocy rannemu. Podczas niemieckiego ostrzału jedna z kul trafiła w puderniczkę. Eksponat jest po konserwacji, ale wyraźnie widać ślad po odbitej kuli – mówi Rakowska.

Po zakończeniu walk Luna trafiła do niemieckiej niewoli. Przeżyła wojnę. Zmarła w 1996 roku w wieku 75 lat.

Obrączki z łusek pocisków

W okopach, na barykadach, pod ciągłym ostrzałem, wśród gruzów warszawiacy - powstańcy i cywile starali się prowadzić w miarę normalne życie. Był czas na radość i zabawę, a nawet śluby i wesela, których – jak wylicza Dorota Rakowska – odbyło się w czasie powstania około 300.

- Bardzo ciekawą kwestią były prezenty ślubne. Co można było dostać? Na przykład mydło, czas wolny od obowiązków służbowych czy dodatkowy przydział jedzenia - mówi kuratorka wystawy.

W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane dwie ślubne obrączki, wykonane z łusek pocisków. Należały do porucznika Stanisława Swinarskiego "Sułtana" z batalionu "Iwo" oraz strzelec Cecylii Tomiry Pakowskiej. Para wzięła ślub 3 października 1944 roku. Obrączki powstały w rusznikarni przy ul. Poznańskiej 12.

Na kole emocji znajduje się skrucha. Dorota Rakowska przyznaje, że z obfitej kolekcji muzealnych zbiorów do tej emocji można przypisać tylko jeden obiekt. To obrazek Matki Boskiej z Lourdes na jedwabiu. - Podczas powstania jeden z żołnierzy niemieckich, kiedy poszukiwał w mieszkaniach powstańców, w jednym z nich znalazł obrazek. Spodobał mu się, skojarzył ze swoją rodziną, która była religijna. Zabrał go ze sobą i wysłał do matki. Prawdopodobnie żołnierza gryzły wyrzuty sumienia, bo wiele lat po wojnie przekazał obrazek do MPW - dodaje kuratorka.

Na wystawie nie zabraknie symbolu miasta zamienionego w gruzy, czyli fragmentów zniszczonej w początkach września 1944 roku Kolumny Zygmunta III Wazy. – Upadł symbol Warszawy, upadł król. Dopiero w 1949 roku kolumna została odbudowana. Jednym z konserwatorów, który pracował przy jej odtworzeniu był Leszek Gazy, pracownik Biura Odbudowy Stolicy. To on przekazał nam fragmenty oryginalnego pomnika - mówi Rakowska.

Intymne zapiski aktorki

Wśród eksponatów są też listy i notatki. O swoim ulubionym elemencie wystawy opowiedział nam dyrektor MPW Jan Ołdakowski. Są to powstańcze zapiski aktorki Aliny Janowskiej.

20-stronicowy dziennik zawiera odręczne notatki artystki z pierwszego miesiąca powstańczych walk, od 1 do 23 sierpnia, najprawdopodobniej spisywane na bieżąco. Zawiera opisy alarmów bojowych, pobudki, nocnego patrolu, czuwania na posterunku, walki o zdobycie gmachu PAST-y, informacje na temat spędzania czasu wolnego przez powstańców w żołnierskiej gospodzie czy na seansach filmowych w kinie "Palladium".

Zapiski Janowskiej zostały odnalezione wśród innych rodzinnych pamiątek już po jej śmierci w 2017 roku. Syn aktorki przekazał pamiętnik do Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To bardzo intymny i osobisty obraz Powstania Warszawskiego - podkreśla Jan Ołdakowski.

Zaznacza, że Alina Janowska wielokrotnie odwiedzała muzeum. - Była to osoba ciepła, która starała się unikać patosu i pewne swoje obserwacje przeszłości zamieniała w dobrotliwy żart. Starała się mieć kontakt z ludźmi, szczególnie młodymi – wspomina Ołdakowski.

Hołd dla darczyńców

Każdemu z 80 eksponatów na wystawie będzie towarzyszyć wspomnienie powstańca pochodzące z archiwum historii mówionej MPW, a także muzealny opis tego, co się działo z danym obiektem i w jaki sposób został pozyskany.

- Wystawa jest hołdem dla naszych darczyńców. Ze 120 tysięcy przedmiotów znajdujących się muzeum zdecydowana większość została nam podarowana. To są bardzo emocjonalne przedmioty. Ich właściciele, często już pod koniec swojego życia, postanowili przekazać je nam. Opiekujemy się nimi najlepiej, jak potrafimy - podkreśla Adam Jeżewski.

Wystawę będzie można obejrzeć od 31 lipca do początku czerwca przyszłego roku w ramach biletu na ekspozycję główną Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do poważnie wyglądającego wypadku doszło w porannym szczycie na trasie wylotowej z Warszawy. Ucierpiała jedna osoba.

Traktor zderzył się z autem osobowym. Jedna osoba w szpitalu

Traktor zderzył się z autem osobowym. Jedna osoba w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 102 lat zmarł Ireneusz Rudnicki ps. "Emir", żołnierz batalionu "Kiliński". Był jednym z powstańców, którzy zawiesili polską flagę na zdobytym budynku "PAST-y.

"Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nie żyje "Emir"

"Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nie żyje "Emir"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" – pisał dowódca AK. 80 lat temu, 31 lipca 1944 roku rano jeszcze nikt nie wiedział, że powstanie wybuchnie następnego dnia. Decyzja zapadła późnym popołudniem. Na podstawie niesprawdzonych i - jak się później okazało - nieprecyzyjnych informacji przekazanych gen. "Borowi" Komorowskiemu przez gen. Antoniego Chruściela "Montera".

31 lipca 1944 rano jeszcze nikt nie wiedział, że powstanie wybuchnie następnego dnia

31 lipca 1944 rano jeszcze nikt nie wiedział, że powstanie wybuchnie następnego dnia

Źródło:
PAP/Onet

Jest nowy termin otwarcia tymczasowego targowiska przy Marywilskiej - przekazała prezes spółki Marywilska 44 Małgorzata Konarska. Mowa o drugiej połowie sierpnia.

Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska na Marywilskiej? Podano nowy termin

Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska na Marywilskiej? Podano nowy termin

Źródło:
PAP

51-latek z powiatu żuromińskiego wdał się w awanturę, podczas której zaatakował pięściami i kaskiem innego mężczyznę. Potem kierował motocyklem po pijanemu i wylądował w polu kukurydzy. Finalnie trafił do szpitala, gdzie zaatakował personel - informuje żuromińska policja.

Po pijanemu wjechał motocyklem w pole kukurydzy, "w szpitalu wpadł w furię"

Po pijanemu wjechał motocyklem w pole kukurydzy, "w szpitalu wpadł w furię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr. Okazało się, że to policjant, który prowadził pod wpływem alkoholu. Taki też usłyszał zarzut. Jak informuje prokuratura, do zarzucanego czynu się nie przyznał. Śledczy pochylą się nad linią obrony prezentowaną przez podejrzanego.

Pijany policjant drogówki wjechał w kandelabr, usłyszał prokuratorski zarzut. "Nie przyznał się"

Pijany policjant drogówki wjechał w kandelabr, usłyszał prokuratorski zarzut. "Nie przyznał się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do końca sierpnia potrwa ostatni etap prac na dworcu Warszawa Zachodnia. Specjalna maszyna szlifuje nowe tory. Po tym zabiegu przejazdy pociągów będą cichsze.

Szlifują 31 kilometrów torów na stacji Warszawa Zachodnia

Szlifują 31 kilometrów torów na stacji Warszawa Zachodnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie tramwaju do Wilanowa dźwig uszkodził latarnię. Jej kosz spadł na przechodzącą chodnikiem osobę. W miejscu, w którym doszło do wypadku, widać ślady krwi. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.

Klosz latarni spadł na przechodnia

Klosz latarni spadł na przechodnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiące fanów przyjadą na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym – w ramach światowej trasy "The Eras Tour". W tych dniach w stolicy będą odbywały się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, co wiąże się z zamkniętymi ulicami i zakazami parkowania. Stołeczny ratusz zachęca, by w związku z kumulacją utrudnień na koncerty Swift wybrać się komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała we wtorek pracownika Wojskowego Biura Historycznego, zarazem wykładowcę Akademii Sztuki Wojennej. Znaleziono u niego tysiące teczek personalnych żołnierzy ze służb specjalnych, a także pornografię dziecięcą - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała o rozpoczęciu rozbiórki i oględzin spalonej hali przy Marywilskiej 44. Na miejscu będzie pracowało sześć zespołów składających się z prokuratorów, policjantów i biegłych.

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodziła trzy prawidłowo zaparkowane auta. Jak się okazało, 56-latka ma już dwa aktywne dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym razem nie była w stanie dmuchnąć w alkomat. W szpitalu pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu.

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach współpracy Krakowa z Warszawą, w wakacje można przejechać się w stolicy stylowym składem GT6 spod Wawelu. Stołeczny wagon 13N kursować będzie natomiast w Krakowie. To kolejna wymiana zabytkowych taborów Warszawy i stolicy Małopolski.

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Legionowski sanepid poinformował, że można się kąpać na kąpieliskach Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku.

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl