"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania"
Wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania"Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania"Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

Sylwester "Kris" Braun był jednym z najważniejszych fotografów Powstania Warszawskiego. Wiele jego kadrów wręcz zdefiniowało w masowej wyobraźni obraz zrywu z 1944 roku. Oryginalne odbitki, które zmarły w 1996 roku fotograf podarował Muzeum Warszawy, stanowią najcenniejsze obiekty w kolekcji fotograficznej placówki.

Od 30 lipca w Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Dzięki wieloletniej pracy badawczej kuratora ekspozycji Piotra Głogowskiego zidentyfikowane zostały miejsca uwiecznione na fotografiach, daty dzienne, a nawet pory dnia, gdy powstawały. Pozwoliło to na zrekonstruowanie tras wędrówek i ułożenie ponownie w rolki pasków negatywów pociętych przez Brauna.

Sylwester "Kris" Braun, Autoportret, ok. 1930Muzeum Warszawy

Doskonałość kompozycji

Fotografów i fotoreporterów mniej lub bardziej przeszkolonych było podczas Powstania Warszawskiego więcej. Zdjęcia robili też żołnierze i cywile, którzy mieli własne aparaty fotograficzne. Ponadto Biuro Informacji Propagandy Armii Krajowej stworzyło specjalną jednostkę fotoreporterów, którzy szkolili się jeszcze podczas okupacji. - Oni mieli wytyczne, rozkazy, jak mają fotografować powstanie - mówi Głogowski. - Sylwester Braun nie był w ten sposób szkolony. Był pasjonatem fotografii, ale traktował ją zarobkowo. Miał naprawdę świetne wyszkolenie techniczne, co widać na prezentowanych zdjęciach - wskazuje.

Głogowski podkreśla ich doskonałość pod względem kompozycji. Ale nie tylko. - To fotografie bardzo ostre, wyraźne. Negatywy sprzed 80 lat są wspaniale wywołane, tak, że praktycznie nie widać na nich śladu czasu - zachwyca się kurator.

Wystawa będzie prezentowana w jednej, niewielkiej sali muzeum, podzielona na bloki tematyczne. - Pierwszy stanowią reportaże. To pokazanie, że już w czasie powstania warszawskiego Braun wykonuje cykl zdjęć, które mają opowiadać o powstaniu. Nie chodziło o dokumentacje wydarzeń, ale wykonanie świadectwa – opowiada Głogowski.

W ramach ekspozycji prezentowane są też fotografie Brauna już od dawna uznawane za ikoniczne. Wśród nich zdjęcie uderzonego pociskiem budynku Prudentialu. - Braun z zegarkiem w ręku wyliczył, że co 10 minut pociski spadają na rejon Śródmieścia. Zaczaił się na dachu i miał niebywałe szczęście. Zobaczył nadlatujący pocisk i w odpowiednim momencie nacisnął spust migawki - opowiada Głogowski.

Album o Sylwestrze Braunie

Wystawie fotografii Brauna towarzyszyć będzie premiera albumu o takim samym tytule. - W czterech tekstach głębiej i szerzej pochylamy się nad biografią Sylwestra Brauna. Zastanawiamy się nad tym, jaką rolę pełni fotoreporter wojenny - zapowiada Piotr Głogowski.

W albumie przeczytamy esej o tym, czym była fotografia podczas Powstania Warszawskiego i jaką rolę w nim pełniła. Jest też tekst o ikoniczności zdjęć z powstania, ich roli we współczesnej kulturze i o tym, jak kształtują naszą tożsamość.

Lektura albumu pozwala prześledzić szlaki wędrówek Brauna po powstańczej Warszawie, analizuje jego warsztat fotograficzny, ale również umieszcza jego twórczość w kontekście innych fotografów sierpnia i września 1944 roku. Co najważniejsze publikacja zawiera ponad 200 zdjęć mistrza, a także fragmenty korespondencji. Są tam też wycinki z prasy.

Przemilczana asystentka

Zagłębiając się w biografię Sylwestra Brauna poznajemy też Bertę Weissberger, asystentkę fotografa i autorkę części zdjęć z powstania.

Weissberger pochodziła z Zabrza, wówczas niemieckiego Hindeburga. Wychowała się w rodzinie niemiecko-żydowsko-węgierskiej. Miała też polskie korzenie. Tuż przed wybuchem wojny, w związku z prześladowaniami Żydów na terenie III Rzeszy została wraz z matką deportowana na granicę polską z zakazem powrotu.

W pierwszych latach Berta Weisberger i jej matka przebywały w Krakowie, gdzie ukrywały się pod fałszywymi nazwiskami. W 1942 roku wyjechały do Warszawy. Tam Berta podczas letniej kąpieli nad Wisłą poznała Sylwestra Brauna, który wówczas pracował jako fotograf-portrecista.

- Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie Sylwester Braun zgłosił się do Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Uzyskał przepustkę dla siebie i Berty, które pozwalały na wykonywanie zdjęć podczas walk – opowiada kurator wystawy.

Weissberger została oficjalnie asystentką Brauna. Otrzymała od niego również aparat fotograficzny. Od tej pory razem przemierzali miasto, dokumentując powstanie.

- Po wojnie Sylwester Braun przemilczał udział Berty. Zdecydowały o tym względy osobiste. Był już wtedy w związku z inną kobietą - mówi Głogowski. - Jeszcze w 1946 roku spotkali się w Sztokholmie, gdzie zgodnie umówili się, że nigdy nie będą się ze sobą kontaktować i zaczną życie na nowo - dodaje.

Sylwester "Kris" Braun, Berta Weissberger, ok. 1945Muzeum Warszawy

Wernisaż wystawy "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania" oraz premiera albumu odbędą się we wtorek 30 lipca o godz. 18 w Muzeum Warszawy. Ekspozycję można oglądać do 29 grudnia 2024 roku w cenie biletu wstępu do muzeum.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Warszawy

Pozostałe wiadomości

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl