Pomnik Syrenki ma jej twarz. Zginęła drugiego dnia powstania

Źródło:
PAP
Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w Warszawie TVN24
wideo 2/4
Godzina "W" w Warszawie TVN24

Harcerka, poetka, żołnierka AK, autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz ma pomnik Syrenki nad Wisłą, który jako jeden z nielicznych przetrwał powstanie i akcję burzenia stolicy przez Niemców. Krystyna Krahelska zmarła w wyniku odniesionych ran 80 lat temu, w drugi dzień walk Powstania Warszawskiego.

Krystyna Krahelska urodziła się 24 marca 1914 roku w Mazurkach nad Szczarą na Ziemi Nowogródzkiej, w ziemiańskiej rodzinie o patriotycznych tradycjach. Dzieciństwo w dworku było idylliczne, na całe życie Krystynie została miłość do wsi, przyrody i zainteresowanie mieszkańcami tamtych stron. Wyjątkowo muzykalna dziewczyna, obdarzona pięknym sopranem, od dziecka uczyła się białoruskich pieśni. Po latach napisze pracę dyplomową z etnografii "Rok obrzędowy we wsi Mazurki".

Kiedy ojciec Jan Krahelski został w 1926 roku wojewodą poleskim, rodzina przeniosła się do Brześcia. Krystyna rozpoczęła naukę w tamtejszym gimnazjum w klasie humanistycznej. Już wtedy przejawiała wyraźne zainteresowanie poezją. Prowadziła notatnik, w którym wierszem opisywała własne emocje i najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. W 1928 roku wstąpiła do harcerstwa.

Twórczość poetycka

"Odnalazła wreszcie coś, co ułatwia jej jakie takie pogodzenie się z miastem i chociaż nie uwalnia się od tęsknoty za rodzinnymi stronami, sprawia, że Krystyna od tej chwili czuje się naprawdę potrzebna" - wspomina jej kuzynka Halina Krahelska w książce pt. "Opowieść o zwyczajnej dziewczynie". W 1932 roku zdała maturę i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii. W połowie roku akademickiego 1933/34 zdecydowała się przenieść na etnografię.

Jej twórczość poetycka została zauważona w 1936 roku, kiedy zaproszono ją na tzw. środę literacką do Wilna. Wydarzenie to było dla niej bardzo dużym wyróżnieniem. Na wileńskich spotkaniach literackich swoje wieczory autorskie mieli m.in. Julian Tuwim i Jan Lechoń. Krystyna dawała też koncerty pieśni ludowych i własnych kompozycji. Myślała o poświęceniu się sztuce, w 1938 roku przez semestr uczyła się śpiewu u diwy operowej Heleny Zbroińskiej-Ruszkowskiej w Krakowie.

Jej urodą zachwycił się prezydent Warszawy

Krystyna była wysoka, sama żartowała ze swej dość potężnej sylwetki. W jednym ze wspomnień określono ją jako "posągową blondynę". Włosy miała złotawe, a oczy - zielone. Rzeźbiarka Ludwika Nitschowa była przyjaciółką jej ciotki i wykonała rzeźbę głowy Krystyny, którą zobaczył w pracowni artystki prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Zachwycił się wdziękiem i "typowo polską urodą" dziewczyny. Zasugerował, aby to ona pozowała Nitschowej do tworzonego przez nią właśnie pomnika warszawskiej Syrenki. Krystyna trochę się wstydziła tego wyróżnienia, nie przyznawała się przyjaciołom. Pomnik stanął nad Wisłą w sierpniu 1939 roku.

1 września, gdy wybuchła II wojna światowa, przebywała wraz z rodziną w rodzinnych Mazurkach. Po wejściu do Polski wojsk sowieckich Krahelscy wyjechali do Białegostoku. W połowie października 1939 roku wrócili do Warszawy. W stolicy Krystyna zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku rodzina Krahelskich ponownie opuściła Warszawę i przeniosła się do Pieszej Woli, a potem do Puław, gdzie Krystyna rozpoczęła pracę jako pomoc laboratoryjna. Nadal działała w konspiracji - uczestniczyła m.in. w misji wywiadowczej na Nowogródczyźnie, prowadziła szkolenia medyczne.

W 1941 roku powstały dwie ważne piosenki Krahelskiej: "Kołysanka" i "Kujawiak". W sierpniu 1942 r. znowu przeniosła się do Warszawy, gdzie w styczniu 1943 r. powstała jej najbardziej znana piosenka "Hej chłopcy, bagnet na broń" napisana dla batalionu AK "Baszta". Przeżyła zawód miłosny. Przedwojenny narzeczony Stanisław Wujastyk walczył w Anglii jako lotnik. Krystyna regularnie do niego pisała, a mężczyzna długo nie miał odwagi napisać jej, że w Anglii się ożenił. W końcu powiedziała jej o tym przyjaciółka.

Krystyna Krahelska pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika Syrenki WarszawskiejPaulSat/Shutterstock

Krystyna ostatni swój wiersz napisała w czerwcu: "Gdy przyjdzie dzień odlotu do krainy innej/ chcę odlecieć w porywie szczęścia jak ptak/co uciekając z ziemi niegościnnej/ ziemię na niebo zamienia". 28 lipca 1944 r. pod pseudonimem "Danuta" została przydzielona jako sanitariuszka do plutonu 1108 wchodzącego w skład dywizjonu "Jeleń". Noc przed wybuchem Powstania Warszawskiego spędziła w mieszkaniu na rogu Oleandrów i Marszałkowskiej razem z kilkoma innymi sanitariuszkami.

Ciężko ranna w powstaniu

1 sierpnia 1944 r. o Godzinie W pluton 1108 ruszył do akcji na gmach "Nowego Kuriera Warszawskiego". "Danuta" z poświęceniem opatrywała pierwszych rannych, jednak po godzinie walk sama została ciężko ranna. Z powodu silnego ostrzału dopiero późnym wieczorem, już półprzytomna, została przeniesiona na punkt sanitarny. Pomimo przeprowadzonej operacji zmarła 2 sierpnia nad ranem. Pochowano ją przy ul. Polnej 36. W kwietniu 1945 r. jej szczątki przeniesione zostały na cmentarz przy kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, przypomniała w czwartek w mediach społecznościowych, że ma do Krystyny Krahelskiej bardzo osobisty stosunek. "Odziedziczyłam ją po Babci - najpierw w opowieściach, jak razem mieszkały w czasie studiów na Fałata, jak jeździły do jej rodziców do Mazurek, jak ich przyjaciel - dla mnie obecny na popołudniowych herbatkach u Babci pan Stasiek - złamał jej serce, żeniąc się w czasie wojny z inną. Po śmierci Babci odziedziczyłam Krystynę w wierszach na pożółkłym papierze, jej listach, listach jej brata i rodziców pisanych do Babci do końca życia każdego z nich, archiwizowanych przez Babcię z miłością wycinkach z gazet, informacjach o patronatach, wywiadach o Krystynie. Niesamowite, jak dzięki Syrence, do której pozowała, jest obecna w dzisiejszej kulturze. A ja niosę w sercu Krystynę, z odziedziczoną po Babci czułością" - napisała Rudzińska-Bluszcz, załączając fotografie niektórych pamiątek - listów i zdjęć.

Krystynę Krahelską pośmiertnie odznaczono Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Jej imię nosi wiele drużyn harcerskich. Jedynym warszawskim pomnikiem, który nieuszkodzony przetrwał okupację, powstanie i późniejszą akcję burzenia miasta przez Niemców, była właśnie Syrenka.

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PaulSat/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ulicy Płochocińskiej powstanie nowy most nad Kanałem Żerańskim. Ogłoszono już przetarg na jego budowę. Nowa przeprawa zastąpi starą i wysłużoną.

Powstanie nowy most nad Kanałem Żerańskim

Powstanie nowy most nad Kanałem Żerańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy interweniowali w warszawskich Włochach, gdzie natarczywy mężczyzna miał zaczepiać kobiety. 37-latka obezwładnili przechodnie

Leżał obezwładniony przez przechodniów. 15-latki powiedziały, że je "zaczepiał i dotykał"

Leżał obezwładniony przez przechodniów. 15-latki powiedziały, że je "zaczepiał i dotykał"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd przez tory kolejowe na ul. Marsa wymaga pilnej naprawy. Kolejarze zamkną go ponownie w dniach 2-5 sierpnia. Kierowcy pojadą objazdem. Autobusy linii 115 zmienią trasę – poinformował stołeczny ratusz. Początek utrudnień w piątek wieczorem.

Pilna naprawa przejazdu kolejowego

Pilna naprawa przejazdu kolejowego

Źródło:
PAP

Po zalewie dryfowała łódź z uszkodzonym silnikiem. Dwaj mężczyźni nie mogli wrócić na brzeg. Pomogli im policjanci z wodnego patrolu.

Dryfowali po zalewie, nie mogli wrócić na brzeg

Dryfowali po zalewie, nie mogli wrócić na brzeg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie udało się ustalić głównych sprawców wyłudzenia ponad 1,9 miliona złotych od miejskiej spółki Rewitalizacja w Radomiu. Śledczy umorzyli prowadzone od 2021 r. śledztwo. Oskarżonych zostało siedem osób, które pomagały w oszustwie, między innymi udostępniając swoje konta bankowe w celach przestępczych.

Księgowa uwierzyła "policjantowi", miejska spółka straciła 1,9 miliona. Wśród oskarżonych tylko "słupy"

Księgowa uwierzyła "policjantowi", miejska spółka straciła 1,9 miliona. Wśród oskarżonych tylko "słupy"

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła kontrole przesyłek pocztowych i kurierskich w ponad stu punktach w całym kraju. Funkcjonariusze sprawdzili ponad 63 tysiące przesyłek, w których znaleźli różnego rodzaju narkotyki.

Sprawdzili ponad 63 tysiące przesyłek. Podsumowali, co w nich znaleźli nielegalnego

Sprawdzili ponad 63 tysiące przesyłek. Podsumowali, co w nich znaleźli nielegalnego

Źródło:
tvn24.pl

Drogowcy zakończyli pierwszy etap wymiany dylatacji na wiadukcie mostu Poniatowskiego. Kolejny zaczną w poniedziałek, 5 sierpnia. Dzięki temu przez weekend kierowcy oraz uczestnicy koncertów na Stadionie Narodowym będą mogli korzystać z całej szerokości mostu - zapewniają.

Po weekendzie drogowcy wrócą na most Poniatowskiego. Będą utrudnienia

Po weekendzie drogowcy wrócą na most Poniatowskiego. Będą utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiące fanów przyjechało na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Dziś na Narodowym drugi z trzech warszawskich koncertów w ramach światowej trasy "The Eras Tour". Stołeczny ratusz zachęca, by dojechać komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Dziś drugi koncert, jak dojechać i wrócić?

Taylor Swift w Warszawie. Dziś drugi koncert, jak dojechać i wrócić?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mija 80. lat od zdobycia przez powstańców warszawskich Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W obchodach wydarzenia wziął udział ostatni już żyjący obrońca PWPW Juliusz Kulesza, ps. Julek. Powstańcy zdobyli gmach już drugiego dnia zrywu i bronili go przez cztery kolejne tygodnie.

"Ten gmach przez prawie cztery tygodnie bronił mieszkańców warszawskiej Starówki"

"Ten gmach przez prawie cztery tygodnie bronił mieszkańców warszawskiej Starówki"

Źródło:
PAP

Ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 29-latek, który uderzył w cztery jadące samochody, a później chciał uciec z miejsca wypadku. Zatrzymał go, przejeżdżający w pobliżu, policjant z komendy stołecznej Policji. Okazało się, że kierowca ma cztery sądowe zakazy kierowania pojazdami.

Uderzył w cztery auta i uciekł na pole kukurydzy

Uderzył w cztery auta i uciekł na pole kukurydzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Badane są okoliczności wypadku, do którego doszło pod Grójcem. Z ustaleń policji wynika, że 2,5-letni chłopiec wypadł z okna mieszkania w wielorodzinnym budynku. Stan dziecka jest poważny. Do wyjaśnienia zatrzymany został ojczym dziecka.

Małe dziecko wypadło z okna. Walczy o życie w szpitalu

Małe dziecko wypadło z okna. Walczy o życie w szpitalu

Źródło:
PAP

Żuromińscy policjanci zatrzymali mężczyznę, u którego w plecaku znaleziono plastry z fentanylem. Nawet minimalne przedawkowanie tej substancji może być śmiertelne. 39-latek miał tego tyle, że wystarczyłoby na ponad 250 porcji. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających. W położonym na północy Mazowsza Żurominie to nie pierwsze zatrzymanie ws. handlu fentanylem.

W jego plecaku znaleźli plastry fentanylu. Znowu Żuromin

W jego plecaku znaleźli plastry fentanylu. Znowu Żuromin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Kobra" znaleźli pod Olsztynkiem dwa drogie kradzione auta - dodge'a i jeepa. Ich wartość to w sumie 210 tysięcy złotych. Zatrzymali też cztery osoby.

Akcja "Kobry". Odzyskali samochody warte 210 tysięcy złotych

Akcja "Kobry". Odzyskali samochody warte 210 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Aktywiści z Ostatniego Pokolenia protestują przed koncertem Taylor Swift. Przykleili się do jezdni w bramie 7, prowadzącej na Stadion Narodowy. Interweniowali policjanci, którzy ściągnęli demonstrantów z jezdni i wylegitymowali.

Ostatnie Pokolenie protestowało przed koncertem Taylor Swift

Ostatnie Pokolenie protestowało przed koncertem Taylor Swift

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portugalscy historycy oceniają, że Powstanie Warszawskie jest zapomniane w ich kraju. - Mówi się o nim znacznie mniej niż o powstaniu w getcie warszawskim - powiedział doktor historii współczesnej Paulo Ferreira. Jednak wybuch wojny w Ukrainie zwrócił uwagę na ważne wydarzenia z historii II wojny światowej, które miały w Polsce.

Powstanie Warszawskie jako "zapomniany w Portugalii zryw Polaków"

Powstanie Warszawskie jako "zapomniany w Portugalii zryw Polaków"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego mercedesem. W jego aucie znaleźli narkotyki i substancje psychotropowe. 29-latek trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

"W aucie miał różnego rodzaju narkotyki". Wpadł, bo nie jechał prosto

"W aucie miał różnego rodzaju narkotyki". Wpadł, bo nie jechał prosto

Źródło:
PAP

Na drodze wojewódzkiej numer 579, przecinającej Kampinoski Park Narodowy, ma zostać zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości. Tak zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To niebezpieczna trasa, na której dochodzi do wielu wypadków, pod kołami samochodów giną ludzie i dzikie zwierzęta żyjące w puszczy.

Na "gilotynie" parku giną ludzie i dzikie zwierzęta

Na "gilotynie" parku giną ludzie i dzikie zwierzęta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kopcu Powstania Warszawskiego, przed pomnikiem Polski Walczącej uczczono pamięć o powstańcach. Rozpalono ogień, który będzie płonął tyle, ile trwały walki. - Spotykamy się, żeby zapalić ogień. Ogień Pamięci, ogień wdzięczności - powiedziała zastępczyni prezydenta Warszawy.

Rozpalono ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego. Będzie płonął 63 dni

Rozpalono ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego. Będzie płonął 63 dni 

Źródło:
PAP

Na budowie budynku mieszkalnego w Józefowie mężczyzna spadł ze ściany. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał poszkodowanego do szpitala.

Wypadek na budowie w Józefowie. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Wypadek na budowie w Józefowie. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami - tak o stosunkach polsko-niemieckich mówiła w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego jego uczestniczka Wanda Traczyk-Stawska, apelując o pojednanie między krajami. Zwróciła się też do cywilnych mieszkańców stolicy, nazywając ich bohaterami. - Dziękuję, że trwaliście mimo głodu i strasznych cierpień - powiedziała.

"Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami"

"Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami"

Źródło:
PAP

W sobotę, 3 sierpnia rozpocznie się frezowanie ulicy Odyńca, na odcinku od Wołoskiej do alei Niepodległości. W weekend nowy asfalt zyska ulica Kobiałka. Prace wpłyną na kursowanie komunikacji miejskiej.

Przebudowa ulicy Odyńca. Nowy asfalt zyska ulica Kobiałka

Przebudowa ulicy Odyńca. Nowy asfalt zyska ulica Kobiałka

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

O godzinie 17 Warszawa oddała hołd poległym w Powstaniu Warszawskim. W całym mieście zawyły syreny, a mieszkańcy zatrzymali się na minutę, by w ciszy upamiętnić bohaterów. O godzinie "W" nie zapomniano również na stadionie, gdzie odbędzie się koncert amerykańskiej gwiazdy - Taylor Swift.

Niesamowity moment przed koncertem Taylor Swift. Na stadionie zapadła cisza

Niesamowity moment przed koncertem Taylor Swift. Na stadionie zapadła cisza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Dla tych pokoleń, które dzisiaj biorą na siebie całą odpowiedzialność za przyszłość ojczyzny, wasza wielka patriotyczna lekcja powinna być najważniejszym przykazaniem - powiedział do powstańców w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego premier Donald Tusk. Ocenił jako "pierwszą i najważniejszą powinność" zbudowanie powstańcom, ich dzieciom, wnukom i prawnukom "bezpiecznego domu".

"Wasza wielka patriotyczna lekcja powinna być najważniejszym przykazaniem"

"Wasza wielka patriotyczna lekcja powinna być najważniejszym przykazaniem"

Źródło:
PAP

W czwartek, równo o godzinie 17, Warszawa oddała hołd poległym 80 lat temu w Powstaniu Warszawskim. W całym mieście zawyły syreny, a mieszkańcy zatrzymali się na minutę, by w ciszy upamiętnić bohaterów.

Warszawa na minutę zamarła

Warszawa na minutę zamarła

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W całej Polsce w czwartek równo o godzinie 17 – godzinie "W" – zawyły syreny, aby uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. W ramach obchodów 80. rocznicy tego zrywu w wielu miastach zorganizowano wystawy, spotkania przy grobach powstańców, msze i rekonstrukcje historyczne.

Godzina "W" nie tylko w Warszawie. Tak pamięć bohaterów uczciły inne miasta

Godzina "W" nie tylko w Warszawie. Tak pamięć bohaterów uczciły inne miasta

Źródło:
PAP

W miejscowości Toruń Włościański pod Nasielskiem doszło do awaryjnego lądowania śmigłowca. Straż pożarna potwierdziła, że pilot został zabrany z potłuczeniami do szpitala. Do awarii doszło podczas lotu szkoleniowego.

Awaryjne lądowanie śmigłowca podczas lotu szkoleniowego

Awaryjne lądowanie śmigłowca podczas lotu szkoleniowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Na wszystko, co wiąże się z Powstaniem Warszawskim, należy patrzeć także z punktu widzenia zadośćuczynienia. Nie ma rekompensaty, nie ma zadośćuczynienia, nie ma kary, sprawa jest nierozwiązana - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pod pomnikami upamiętniającymi żołnierzy Armii Krajowej. - Powstanie Warszawskie podtrzymywało coś, co pozwoliło Polakom na pozostanie przy idei, która wydawała się przegrana - idei niepodległości - dodał.

Kaczyński o wizycie prezydenta Niemiec: być może była przedwczesna

Kaczyński o wizycie prezydenta Niemiec: być może była przedwczesna

Źródło:
PAP

Odczekali swoje w kolejce, a później znów mieli do niej wrócić. Czytelnik poinformował nas o problemach z biletami na koncert Taylor Swift.

Kłopoty z biletami na koncert Taylor Swift

Kłopoty z biletami na koncert Taylor Swift

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniono ofiary rzezi na Woli. W pierwszych dniach zrywu w masowych egzekucjach ginęli cywilni mieszkańcy dzielnicy. Szacuje się, że ofiar mogło być nawet kilkadziesiąt tysięcy. - Wymordowano zwykłych mieszkańców, którzy byli wyprowadzani z domów - przypomniał prezydent Andrzej Duda.

W masowych egzekucjach zginęło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli

W masowych egzekucjach zginęło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Nie żyje Barbara Sowa ps. Basia, najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Odeszła w czwartek w wieku 106 lat. O śmierci, za zgodą rodziny, poinformowała ogólnopolska kampania BohaterON. W czasie Powstania Warszawskiego "Basia" współorganizowała szpital. Transportowała także opatrunki i leki.

Zmarła najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat

Zmarła najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat

Źródło:
PAP

Są takie miejsca, gdzie nie myślimy w kategoriach budżetu, tylko w kategoriach fundamentalnego interesu narodowego - powiedział w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego premier Donald Tusk. Poinformował, że zdecydował o przekazaniu dodatkowych 100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Będzie dodatkowe 100 milionów złotych na Muzeum Powstania Warszawskiego. Decyzja premiera

Będzie dodatkowe 100 milionów złotych na Muzeum Powstania Warszawskiego. Decyzja premiera

Źródło:
TVN24, PAP

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni, a nie - jak zapowiadano - trzy dni. Taką decyzję podjął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl